Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vinič 'Moldova'

«
Nová odroda z Moldavska!

Popis

Krásna odroda stolového hrozna z Moldavska. Chuť je sladko-ovocná, na slnečnom stanovisku rodí chutné, chrumkavé hrozná ako z rozprávky. Odolná voči plesniam.
Obsah balenia 1ks
ks
5,95 €
  • Pri zakúpení 3 ks / bal. z kategórie Viniče získate zľavu 10% na každý produkt z tejto kategórie.
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
od marca
Objednávacie číslo 156393
Vypredané!

Doba výsevu, Doba zrelosti

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba zrelosti
viac informácií
Botanický názov Vitis vinifera 'Moldova'
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Stanovište Slnko
Kvalita voľnokorenné

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Vinič Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj, október až do príchodu mrazov. Kontajnerované rastliny počas celého roka.
Hnojenie
Hnojíme dlhodobopôsobiacim (plným) hnojivom od polovice až konca marca, keď začnú teplé dni.
Ochrana rastlín
Ponúkané viniče do záhrad sú odolné voči chorobám. Príležitostne sa môže vyskytovať múčnatka pravá (zo začiatku biele fľaky - neskôr biely povlak na listoch), ktorú odstránime príslušným postrekom.
Pestovanie na balkón
Vinič môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Veľkosť črepníka: obsah od 30 litrov.Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Výhony viniča potrebujú popínaciu pomocnú konštrukciu k popínaniu a musia byť zviazané. Hnojenie: použite dlhodobé hnojivo. Postará sa o pravideľnú zásobu živín počas celej periódy rastu rastliny. Rez: pozri téme vinič - rez. Zavlažovanie: v črepníku potrebujú veľa vody. Obyčajne sa zalievajú raz denne. Zimná ochrana: črepníky postavte na chránené miesto tesne vedľa seba. Pri silných mrazoch sa črepník musí zabezpečiť rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: bližšie informácie získate pod témou vinič - ochrana rastlín.
Rez

V prvých rokoch vedieme výhony do požadovaného tvaru.

Vinič rodí na 1-ročnom dreve. Základy plodov sa preto tvoria len na výhonoch, ktoré na jar nanovo vyrašili z očiek. Najlepším termínom pre rez je preto neskorá zima alebo skorá jar ( do polovice apríla), pred vyrašením.V prvých rokoch vedieme výhony do požadovaného tvaru. Bočné výhony, ktoré vyrašia z ponechaných hlavných výhonov, zastrihneme na 2 - 3 očká. Na týchto bočných výhonoch sa tvoria plody. Rovnako potom vystrihneme staré zdrevnatené výhony (presvetľujeme) a výhony vyrastajúce z trojročného a staršieho dreva.
Spon rastlín
2 - 3 metre
Všeobecný text
Vďaka stúpajúcim teplotám a vzdušnej vlhkosti začne rastlina optimálne rásť. Nie sú príliš náročné na pôdu, obľubujú však skôr kypré a humózne pôdy a neznášajú zamokrenie.Vinič môžeme ľahko viesť a tvarovať podľa želaného tvaru.Vinič môžeme pestovať aj v nádobe. Minimálna veľkosť nádoby by mala byť asi 20 l. Tieto rastliny prezimujeme v nezamrzajúcich priestoroch.
Výsadba
Predpokladom je stabilná konštrukcia, ktorá by mala byť pri ťahavých odrodách 2 - 2,5 m vysoká s tromi závesnými drôtmi. Môžeme použiť aj konštrukcie pre popínavé rastliny. Od steny dodržiavame odstup 10 - 15 cm. Vyhĺbime jamy s ? cca 50 - 60 cm a dostatočne hlboké (asi 40 cm) tak, aby miesto zaštepenia prečnievalo len 2 - 3 prsty nad úrovňou pôdy. V prvom roku vyviažeme len 2 najsilnejšie výhonky!
Zavlažovanie
Vinič rastie aj v kamenistých pôdach a pokiaľ sa dobre ujme, nevyžaduje zálievku.
Zimná ochrana
V drsnejších oblastiach sa odporúča zimná ochrana. Podobne ako pri ružiach nahrnieme zeminu alebo kompost až ku miestu zaštepenia a na jar opäť odstránime. Výhonky môžeme dodatočne chrániť zavesením čečiny alebo netkanej textílie. Rastliny pestované v nádobách prezimujeme v nezam?zajúcich priestoroch.