Zistite viac o orechoch: Alergie, účinky, kalórie
Orechy majú nespočetný rad pozitívnych účinkov, ktoré priamo vplývajú na naše zdravie. Niektorí jedinci však môžu trpieť intoleranciou vo forme alergie, ktorej prejavy bývajú v rôznych formách. Nie je nutné vyvarovať sa zásadne všetkým druhom orechov. Okrem alergických pacientov by mali byť orechy zaradené do bežnej stravy s určitou dennou dávkou tak, aby sme vyťažili z ich kladných účinkov na naše telo čo najviac. Stretávame sa často s názormi, že ľudia majú obavy, že kvôli konzumácií orechov priberú. Je to vôbec pravda?
Alergie na orechy
Alergiu môžeme všeobecne definovať ako prehnane obrannú reakciu tela na určitý podnet, v tomto prípade na samotné orechy. Táto alergia sa prejavuje vo forme svrbenia, pálenia kože či virážok. Vo všeobecnosti verejnosť klasifikuje alergiu na orechy ako tú menej nebezpečnú a z tohto dôvodu jej neprikladajú značný význam. Už u návšteve alergológa je pacient informovaný o závažnosti a konkrétneho typu orechov, ktoré spôsobujú dané reakcie. Nemali by sme brať túto alergiu na ľahkú váhu, pretože sú známe viaceré prípady kedy došlo k anafylaxií, ktorá je vo všeobecnosti životu nebezpečná.
Ako vzniká alergia na orechy?
Alergia na orechy je súčasťou životov viac ako 1% obyvateľstva. Čo však tento druh alergie spôsobuje? Vo väčšine prípadov ide o genetické predpoklady vedúce k prehannej reakcií organizmu. Ďalej alergiu môžeme pripísať prostrediu, ktoré z enviromentálneho prostredia nemusí mať kladný dopad na zdravie, čo sa znovu odrazí vo forme alergie.
Pozitívne účinky orechov
Okrem negatívnych účinkov vo forme alergie sú orechy skvelým výživovým doplnkom, ktorého sa v jedlách objavuje čoraz menej a menej. Fosfor, vápnik, selén, mangán, zinok, ale aj vitamíny A,B, C, E a K. V praxi môžeme po ich pravidelnej konzumácií badať zlepšenie trávenia, stolice a celkovej funkcie gastroenterologického traktu. Orechy prispievajú k správnej funkcií imunitného systému, pričom ďalšou kladnou charakteristikou orecha je znižovanie vysokého cholesterolu či účinný boj proti osteoporóze a artróze. Rovnako výrazne môže pomôcť pri riešení kožných problémov, kedy urýchľuje hojenie a sťahuje zápal.
Môžeme z orechov pribrať?
V mysliach mnohých ľudí panuje myšlienka, že orechy môžu spôsobiť rapídny nárast našej telesnej váhy. Hoci tento mýtus neustále koluje, nie je pravdivý. Orechy vo všeobecnosti obsahujú niekoľko násobne viac tukov ako ostatné suroviny, neznamená to však, že musia stáť za nárastom hmotnosti či ich úplne vyradiť z nášho jedálnička.
Orechy nie sú odporúčané pri ľuďoch, ktorí trpia obezitou. Počas tohto stavu sa môžu dostať až k potravinovej intolerancií, alergií, na spomínané orechy. Rovnako dennú dávku selektujeme pri chudnutí, kedy sa riadime radami výživového poradcu, ktorý určite potvrdí naše slová keď povieme, že orechy nestoja za dôvodom obezity.