Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Žiarivo červený bršlen krídlatý

Bršlen krídlatý je opadavým krom, ktorý vďaka svojim unikátnym listom rozžiari každú záhradu a to aj počas sychravej jeseni. Zvyčajne sa pestuje ako solitér a nájdete ho v parkoch, panských záhradách, ale aj v predzáhradkách. Vďaka svojmu unikátnemu vzhľadu a najmä farbe je umiestňovaný najmä do záhradných kútov, ktoré sú tmavé a potrebujú zosvetliť. Bršlen krídlatý rastie pomaly, avšak jeho pomyselná koruna sa neskôr rozvetvuje do ďalších samostatných sekcií. Môžeme ho efektívne využiť aj ako živý plot, avšak musíme myslieť na to, že s odchodom jesene opadá a môže byť takmer transparentný.

 

Ako pestovať bršlen krídlatý?

Bršlen krídlatý je ker, ktorého pestovanie si vyžaduje strednú náročnosť. Základom správneho pestovania je vhodne vybraté stanovište, ktoré však nepozostáva len z podielu slnka dopadajúceho na pôdu či zloženia pôdy. Dôležité je aj výberať stanovisko s prihliadnutím na ostatné rastliny. Bršlen krídlatý, Euonymus Alatus, je sadený zvyčajne ako samostatný ker. Počas svojho rastu sa viac a viac rozkonárujú a preto môžu neskôr zavadziať iným rastlinám. Stanovisko volíme slnečné, prípadný polotieň a pôda by mala byť prevzdušnená a permanentne vlhká. Dobre sa mu darí pri močariskách a blízko riek.

 

Dôležitým upozornením je fakt, že plody, kôra a listy sú jedovaté a to rovnako aj pre domácich miláčikov.

 

Bršlen krídlatý a jeho výsadba

Výsadba bršlenu krídlatého nie je zložitá, avšak rozhodujúcim faktorom je výber správneho stanovišťa. Najprv vyhĺbime jamu približne 30 centimetrov hlboká. Ak kupujeme rastlinu v kontajneri, pred tým ju dáme namočiť a sadíme ju v zemitom bale. Rastlinu kupovanú s voľnými koreňmi najprv zastrihneme, čo platí len v prípade koreňov. Rastlinu položíme do vyhĺbenej jamy, prihrnieme ⅓ zeminy a zalejeme vodou. Následne korene prihrnieme, pôdu udupeme a rastline doprajeme dostatočnú zálievku.

 

Výsadba bršlenu krídlatého na balkón

Črepníková výsadba bršlenu závisí od správnej voľby črepníka. Volíme črepník s objemom nad 50 litrov. Je vhodné, ak má dno črepníka na dne dierky pre odtok prebytočnej vody, predídeme tak prepolievaniu. Pre výsadbu môžeme použiť záhradnícku zmes zeminy pričom volíme umiestnenie drenáži vo forme kamienkov na dne. Oddelíme ich textíliou aby nedošlo k premiešaniu so zeminou.

 

Zalievanie, hnojenie a rez

Bršlen krídlatý nevyžaduje špeciálnu závlahu, pretože si berie vodu zo zrážok. Bršlen umiestnený v črepníku zalievame na dennej báze. Hnojenie vykonávame len organickým hnojivom, pri prehnojení môže dôjsť k rezistencií voči parazitom a chorobám. Hnojíme na základe príbalových letákov hnojiva.

 

Rez vykonávame ak ním sledujeme zmenu tvaru bršlenu ako napríklad tvarovanie živého plotu. Presvetľovací ani zmladzovací rez nie je nutný.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Zimnú ochranu bršlenu vykonávame pomocou záhradníckej textílie, predovšetkým na mladých kroch. Dobre zakorenené kry nevyžadujú žiadnu zimnú ochranu. Hrozbou však môžu byť zmeny extrémnych teplôt.

 

Bršlen krídlatý je rastlinou odolnou voči škodcom. Ak sa vyskytnú problémy so škodcami či chorobami, chybu musíme hľadať v pôde, avšak najčastejšie signalizujú chyby v hnojení.