Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Železník: Celebrita medzi trvalkami

Železník je nenáročnou, avšak zato veľmi efektne vyzerajúcou trvalkou, ktorá skrášli mnohopočetnými kvetmi záhradu aj začínajúceho pestovateľa. Táto trvalka je veľmi nenáročná rastlina, ktorá je známa svojimi dlhými výhonmi, na ktorých sa vynímajú nádherné modré kvietky. Železník rastie pomerne rýchlo, a rovnako rýchlo sa aj rozmnožuje, takže pri jeho výsadbe myslite najmä na dostatok priestoru. Táto trvalka dorastá do výšky 100 až 120 centimetrov, a preto je vhodná predovšetkým ako vyššia vrstva záhonov. Železník vyzerá rovnako efektne ako lem plotov, ktoré čiastočne zakryje. Neodporúčame ho vysádzať ako solitér, nakoľko je veľmi náchylný na silný vietor - jednotlivé stonky by sa mohli veľmi ľahko zlomiť.

 

Ako pestovať železník? 

Pestovanie železníku, ako sme už vyššie zmienili, je jednoduchou záležitosťou, ktorú iste zvládne aj začínajúci nadšenec záhradníčenia. Základom úspechu pestovania železníka je najmä jeho správna a vhodne situovaná výsadba, pričom si táto rastlina užíva dostatok slnečných lúčov, avšak nevadí jej ani polotieň. Je dôležité si uvedomiť, že počet kvetov závisí od dostatku slnka, čo platí aj v prípade železníka. Platí preto jednoduchá priama úmera, čím viac slnka, tým viac kvetov. Musíme však podotknúť, že rovnako dôležitým aspektom pestovania je aj priepustnosť pôdy. Železník prosperuje najmä v priepustných pôdach, pričom mu nevyhovuje ťažká bahnenistá zemina. 

 

Železník a jeho výsadba

 

Výsadbu železníka argentínskeho vykonávame buď do voľnej pôdy, alebo do črepníka. Železník môžeme v črepníku pestovať celoročne, avšak musíme mu napodobniť optimálne podmienky. Najčastejšou komplikáciou pri pestovaní železníka argentínskeho v črepníku je suchý vzduch a presušená pôda. Výsadbu do pôdy vykonávame počas mesiacov od marca do mája a od septembra do novembra. Táto trvalka sa ľahšie uchytí v miernych teplotách, a preto neodporúčame jej výsadbu vtedy, keď je pôda pod prízemnými mrazmi, príp.v období vysokých horúčav. 

 

Pri výsadbe železníka postupujeme rovnako ako pri iných trvalkách. Celý proces začíname zrýľovaním danej plochy a odstránením koreňov burín či presahujúcich rastlín, ktoré by existenciu železníka mohli ohroziť či značne spomaliť jeho rast. Pred výsadbou skontrolujeme korene rastliny tak, že odhalíme zeminový bal a korene skrátime približne na polovicu. Tak, ako pri iných rastlinách, aj pri železníku odstraňujeme odumreté korene úplne. 

 

Následne na dno vyhĺbenej jamy, ktorý by mala byť asi rovnako veľká ako objem koreňového balu, prilejeme trochu vody. Rastlinu vsadíme do jamy, prihrnieme zeminou a napokon ju ešte raz polejeme. Pred výsadbou nenechávame žiadne sadenice na slnku, naopak ich môžeme umiestniť do tieňa s koreňmi vo vedre s vodou. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie spolu s dostatočným slnečným žiarením je potrebné na dosiahnutie väčšieho kvetenstva. Rovnako je zálievka veľmi potrebná v prípade, že rastlinu máme vysadenú v črepníku - týmto spôsobom nemôže čerpať z pôdy zásoby dažďovej vody. Železník ako trvalka má pomerne hlboké korene, vďaka ktorým nevyžaduje na svoje prežitie špeciálne zalievanie, pričom mu postačí zväčša bežný úhrn zrážok. Zalievať môžeme najmä počas horúcich letných mesiacov, kedy odporúčame zalievať skoro ráno alebo večer, po západe slnka. 

 

Hnojiť môžeme na začiatku jari, kedy do pôdy zapracujeme dlhodobé trvalkové hnojivo. Takéto hnojivo vylučuje látky len po dosiahnutí určitej teploty. Pred a po hnojení nemôžeme zabúdať ani na dostatok vody, vďaka ktorej nedôjde k spáleniu a následnému odumretiu koreňov. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Napriek tomu, že železník argentínsky je trvalkou, ktorá odoláva mrazom, je potrebné jej pri prezimovaní pomôcť. Zimnú ochranu môžeme vykonať tak, že záhon prikryjeme čečinou, ktorá je najoptimálnejším spôsobom. 

 

Ochrana pred škodcami spočíva najmä v ochrane pred voškami, na ktoré aplikujeme vhodný postrek. Musíme však dbať na preliečenie všetkých rastlín a záhonov v záhrade, nakoľko môžu na danú rastlinu prejsť aj po určitom čase parazitovania v inom kúte vašej záhrady.