Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zanoväť je jedným z najkrajších okrasných kríkov

Zanoväť, Cytisus ‘Lena’, je okrasný krík, ktorý rozžiari každý tmavý kút záhrady. Vzhľadom na veľkosť tohto okrasného kra ju neodporúčame pestovať v črepníkoch, na terasách či na balkónoch. Kultivar s najmenším dorastom dorastá do výšky približne 20-30 centimetrov, na trhu však môžeme objaviť aj kultivary s výškou od 60 centimetrov. Tento fakt robí zo zanoväte úžasnú voľbu, nakoľko si môžeme vybrať špecifický kultivar podľa aktuálnych proporčných potrieb záhrady. Zanoväť sa rovnako hodí aj do našej zemepisnej oblasti, nakoľko je tento okrasný ker mrazuvzdorný. Po dostatočnom zakorenení nie je problém ani s jeho starostlivosťou a stáva sa nenáročnou rastlinou na údržbu. 

 

Ako pestovať zanoväť? 

Zanoväť je okrasný ker, ktorý vysádzame od marca do mája, práve v čase, kedy je počasie mierne a teploty nestúpajú nad 25 stupňov Celzia. Odporúčame výsadbu vykonávať počas chladnejších dní, kedy nehrozí úplné vysychanie rastliny. V oboch prípadoch doby sadenia je však nutné zanoväť pravidelne polievať niekoľko dní po výsadbe tak, aby sme podporili rast koreňov. 

 

Za našu starostlivosť sa nám zanoväť odvďačí hustým kvitnutím, ktoré prebieha apríla do mája. Kvety sú husto osadené a nadobúdajú oranžovú až červenú farbu. Aby sme dosiahli čo najväčšieho objemu kvitnutia, odporúčame vysádzať zanoväť na slnečné stanovisko a do humusovej pôdy. 

 

Zanoväť a jej výsadba

 

Rastlina sa nachádza v kontajneri, ktorý je z hľadiska údržby optimálnej vlhkosti zeminy, omnoho výhodnejšou formou prenosu. V prípade, že vysádzame rastlinu z kontajnera, nemusíme zbytkovú zem oddeľovať. Rastlinu môžeme do diery, približne 20x20 centimetrov, vysadiť v zemitom bale. Pred umiestnením rastliny do jamy ju mierne polievame, takto zabezpečíme rýchlu distribúciu vody do koreňového systému rastliny. 

 

Na záver rastlinu prihrnieme zeminou a polejeme. Tak ako sme sa zmienili vyššie, konštantnú zálievku udržujeme niekoľko dní po výsadbe. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Starostlivosť o okrasné kríky je vo všeobecnosti veľmi jednoduchá. Zálievku si vyžadujú po výsadbe a po zakorenení si vystačí s priemerným úhrnom zrážok. O existenciu zanoväte sa nemusíte obávať ani počas horúcich a suchých dní. Korene tohto kra siahajú hlboko do pôdy, a vďaka tomu prežije aj drsnejšie podmienky. 

 

Hnojenie zanoväte nie je potrebné. Vo väčšine prípadov si okrasné kry nevyžadujú žiadne hnojivo. Nedostatočné kvitnutie je spôsobené najmä nevhodným umiestnením rastliny. Ak však máme pocit, že pôda neobsahuje dostatok zložiek podporujúcich kvitnutie a prosperitu rastliny, môžeme siahnuť po dlhodobom hnojive, ktoré zapracujeme do pôdy začiatkom jari. Nesmieme však zabúdať na dostatočnú zálievku, keďže hnojivo by mohlo spáliť korene rastliny, a tým by sme spôsobili odumretie určitej časti. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Ako sme sa vyššie v článku zmienili, zanoväť si nevyžaduje žiadnu zimnú ochranu. Korene tohto kra siahajú hlboko do zeme, a preto sa nemusíte obávať ani vyschnutia rastliny počas teplej zimy. Mráz a nízka teplota ovzdušia majú tendenciu pôdu vysušovať, čiže v krajných prípadoch môžeme rastlinu poliať. 

 

Zanoväť je náchylná na vošky a iné parazity, ktoré môžu spôsobiť jej úhyn v prípade, že nie je aplikovaný potrebný postrek. Vďaka pesticídom sa zbavíme aj iných parazitov, ktoré sa môžu rozšíriť aj na iné rastliny v oblast záhrady. Základom je prevencia, čiže ak spozorujeme vošky na inej rastline, zvolíme preventívny postrek aj zanoväte a opačne. Dôvodom napádania vošiek môže byť nesprávne zvolené hnojivo, prípadne jeho nevhodná aplikácia.