Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zakladáme okrasný záhon: Aké farby kvetov zvoliť?

Vplyv farieb na človeka a jeho vnímanie nikto nespochybňuje. Ak teda plánujete novú záhradu, určite sa okrem usporiadania a výberu kvetín zamerajte aj na vaše obľúbené farby. Záhrada totiž tvorí podstatnú súčasť vášho životného prostredia. Farby umocňujú jeho celkový efekt a vďaka nim získava záhrada iný charakter, ak zvolíte kvetinové záhony vytvorené tón v tóne alebo pestré farby kvetín. Ak sa chcete vo vašej záhrade cítiť príjemne, určite sa pri výbere farieb riaďte svojimi vlastnými pocitmi a tak trochu aj nasledujúcimi radami, ktoré vám pomôžu vytvoriť vlastnú oázu pokoja a harmónie.

 

Teória záhradných farieb

Často sa v záhradách nachádzajú okrasné záhony založené predovšetkým na kombinácii farieb. Tie by však nemali byť náhodné a mali by sa riadiť určitými zásadami. V rámci farebného spektra rozlišujeme farby základné, sekundárne, terciálne a neutrálne. Základné farby sú červená, žltá a modrá. Od nich sa odvodzujú všetky ostatné. Ich zlúčeninami sú sekundárne farby ako zelená, fialová a oranžová. Terciálne odtiene sa vytvoria zmiešaním základných a sekundárnych farieb. V záhrade zastávajú funkciu harmonizujúcich prvkov. Neutrálne farby, medzi ktoré patrí biela, sivá a strieborná, sú využívané na zmäkčenie sýtych a odvážnych farieb.

 

Farebné cítenie

Farby v záhrade by ste mali starostlivo naplánovať. Pre ľahkú orientáciu existuje farebný kruh, v ktorom oproti stojace farby tvoria kontrast. Sú to napríklad žltá s fialovou alebo červená so zelenou. Nazývame ich tiež komplementárne farby. Susediace odtiene sa doplňujú a sú farebne harmonické. Takýto efekt dosiahnete spojením žltej so zelenou alebo červenej s fialovou. Pri tvorbe kombinácií platí, že rovnako ako susedstvo najbližších farieb, tak aj ich protiľahlá poloha môže vytvárať príjemné pocity. Farebná schéma však vynikne oveľa viac, ak bude väčšie zoskupenie rastlín rovnakej farby.

 

Teplé verzus studené farby

Nápaditosť je hlavnou vlastnosťou teplých odtieňov. Sú provokatívne a výrazné. Dokonale sa hodia na miesta, ku ktorým chcete pritiahnuť pozornosť. Teplé farby tiež zútulňujú a zohrievajú priestor a dokážu vyčariť intímne prostredie. Nie sú však vhodné do malých záhrad, pretože zmenšujú priestor. Kvety teplých farieb sa odporúča umiestňovať na vzdialenejšie miesta záhrady, nakoľko opticky vytvárajú dojem, že sa nachádzajú k pozorovateľovi bližšie,  ako v skutočnosti sú.

 

Ak potrebujete v záhrade vytvoriť ukľudňujúcu atmosféru, rozhodne použite studené odtiene modrej, zelenej, bielej alebo fialovej, ktoré pôsobia chladne a relaxačne. Zelené listy a biele kvety s kamenným chodníčkom dokážu vykúzliť pocit sviežosti počas letnej horúčavy.

 

Plošné riešenie

Ak túžite dosiahnuť harmóniu, kontrast medzi teplými a studenými farbami je podmienkou. Keď máte pri sebe napríklad štyri rovnako veľké páry rozličných farieb, najteplejšia farba bude vynikať nad ostatnými svojou svietivosťou. Ak naopak zasadíte vedľa seba dve farby rovnakej intenzity, vzniká medzi nimi určitá konkurencia, ktorá nemusí pôsobiť príjemne. Ak chcete vytvoriť príjemný pocit, mal by byť uplatnený kontrast žiarivosti farieb, pri ktorom je tá menej živá početne menej zastúpená a ustupuje žiarivejšej farbe.

 

Pri riešení záhrad a okrasných záhonov väčšinou dochádza ku kombinácii viacerých farieb. Pri nepochopení základných princípov kombinovania však môžu vzniknúť farebné disharmónie. Preto je niekedy dobré držať sa pravidla „menej je viac“ alebo poprosiť o radu odborníka.