Záhradné skalky oživia každý kút
Máločo skrášli záhradu viac ako krásne farebné záhradné skalky. Dokážu vytvárať rôzne kombinácie a hrať krásnymi nápaditými farbami. Oživia každý kút a vytvoria z neho čarovné miesto. Existuje nespočetné množstvo variácií, ktoré môžete vytvoriť a je iba na vás a na vašom vkuse, aká bude konečná podoba.
Kameň – základ všetkých skaliek
Skalka má za cieľ napodobniť skalnatú či horskú prírodnú scenériu. Vyznačuje sa nainštalovaním kameňov tak, ako je to aj v prírode. Kamene potom doplníme kvetmi a kríkmi podľa vlastného výberu. Pri aranžovaní skalky by ste mali voliť iba jeden druh horniny. Je to kvôli vzhľadu a tiež i kvôli nárokom rastlín, ktoré si zvyčajne vyžadujú určitý podklad. Skalka by tiež mala pôsobiť čo najprirodzenejšie. Aby ste to dosiahli, môžete použiť kameň, ktorý sa bežne vyskytuje na danom mieste alebo v najbližšom okolí. Kamene sa ukladajú na šírku, keďže aj vo voľnej prírode nájdeme iba málo kameňov uložených na výšku.
Ako začať so záhradnou skalkou?
Prvým krokom je výber správneho miesta na následnú inštaláciu skalky. Najkrajšie ukáže skalka na prirodzene padajúcom teréne, kde môže vizuálne pôsobiť ako vodopád. Ak nemáte v záhrade spád, jednoducho si ho vytvorte navezením zeminy. Najlepšie je situovať skalku do slnečného rohu, ku schodom alebo k plotu. Musíte si ale dávať pozor, aby ste skalku neosádzali do prílišnej blízkosti domu, ktorý by mohol vytvárať tieň. Väčšina skalničiek má totiž rado slnko. Na začiatku je dôležité zbaviť priestor všetkej buriny a koreňov vytrvalých burín. Najlepšie je situovať skalku na východnú alebo severnú stranu záhrady. Mali by ste si dať pozor, aby ste skalku neumiestnili pod listnatý strom, keďže bude veľmi náročné odpratávať opadané lístie spomedzi kameňov počas celej jesene. Taktiež sa snažíme neumiestňovať do blízkosti brečtan, zimozeleň, mätu ale agresívne druhy tráv. Predstavujú totiž nie veľmi dobrých susedov skaliek.
Výber rastlín
Výber rastlín prispôsobujeme miestu skalky, pôde, ktorú mame k dispozícií, množstvu slnečného svetla a celkovým požiadavkám rastliniek. Dávame si tiež pozor na farebné a tvarové kombinácie, ktoré sa budú k sebe hodiť a budú spolu ladiť a vytvárať súrodý celok. Pri skalkách sa tiež vyhýbame rastlinám, ktoré rastú príliš do výšok alebo svojím charakterom vytláčajú ostatné rastlinky. Rastliny neumiestňujte príliš blízko k sebe, nechajte im priestor na to, aby sa rozrástli.
Ako situovať rastliny v skalke?
Najvhodnejšie rastliny do skalkových kompozícií sú skalničky. Pri kombinácií musíte dozrieť na to, aby ste dali k sebe skalničky, ktoré majú rovnaké nároky na slnko, pôdny typ a tiež na vodu. Medzi suchomilné skalničky, ktoré si užívajú slnko, patria plesnivec, zvonček, kosatec nízky alebo materina dúška. Vlhšie miesta obľubuje záružlie, prvosienka a iskerník. V tieni sa zas darí veternici, zvončeku, saturejke a prvosienke. Plazivé druhy by ste mali umiestniť do hornej časti skalky. Tie dominantné zas ku originálnym kameňom. Rastliny disponujúce vyšším vzrastom a rôzne kroviny umiestňujeme prevažne k obvodu skalky.
K rôznym trvalkám a nízkym ihličnanom je vhodné pripojiť aj okrasné trávy. Medzi obľúbené okrasné trávy patria kostrava sivá, ostrica japonská, či metlica trsnatá. Pri výbere drevín uprednostňujeme predovšetkým zakrpatené dreviny. Rôzne kultivary ihličnanov predstavujú akúsi kostru skalky. Vyznačujú sa rôznymi tvarmi, veľkosťami, aj sfarbením. Je iba na vás, ktorý ihličnan si vyberiete a zakomponujete do vašej skalky.