Výživná valeriána vám doplní vitamín A aj C
Valeriánka poľná, známa taktiež aj ako šalát polníček, je bohatým zdrojom vitamínu A a vitamínu C. Jej pestovanie sa viaže najmä k zimným mesiacom, pričom výsadbu môžeme praktikovať v akomkoľvek jesennom či zimnom mesiaci s výnimkou decembra a januára. Počas chladných zimných dní nie je možné pestovať takmer žiadne úžitkové plodiny - okrem špeciálne vyšľachtených odrôd.
Skvelou náhradou bežnej letnej listovej zeleniny počas zimných mesiacov je práve polníček. Polníček výborne zvláda sychravé jesenné, ale aj studené zimné podmienky. Jeho pestovanie odporúčame najmä v skleníku - na južnom Slovensku je možné ho vysadiť do voľnej pôdy.
Pestovanie polníčka nie je náročné - dodržiavame požiadavky na závlahu a slnečné stanovisko. Za správnu starostlivosť sa nám odvďačí jemnými, zelenými pretiahnutými listami, ktoré sú určené na konzumáciu.
Valeriánka poľná: Aké obsahuje vitamíny?
Vitamíny obsiahnuté vo valeriánke poľnej, Valerianella Iocusta, prispievajú k správnej funkcií obličiek a pečene. Istým spôsobom môžeme hovoriť aj o detoxikačných či čistiacich účinkoch na organizmus. Okrem toho, že podporou vylučovania a trávenia sa telo zbavuje toxínov, taktiež priaznivo vplýva na zlepšovanie filtračných orgánov. Tieto aspekty ďalej pozitívne vplývajú na podporenie krvotvorby a zlepšovanie látkovej výmeny v bunkách.
Výhodou polníčka je vysoký podiel vitamínu C, ktorý pomáha organizmu budovať obranyschopnosť. Rovnako je dôležitý aj vitamín A, ktorý organizmus prijíma len vo veľmi malých množstvách. Úlohou vitamínu A je udržiavanie vitality sluchových a zrakových aparátov, kostí, zubov a doplňuje širokú škálu vitamínov potrebných pre udržiavanie optimálnej metabolickej odozvy.
Kyselina listová, ktorá je taktiež obsiahnuta vo výživných listoch polníčka, a je mimoriadne dôležitá pre ženy v tehotenstve. Doplnky stravy vo forme tabliet v ktorých je kyselina listová obsiahnutá užívajú spotrebiteľky niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením za zámerom zvyšovania plodnosti. Kyselina listová sa užíva aj na podporu rastu a bunkového delenia, a preto je súčasťou jedálnička mnohých žien aj počas prvých mesiacov tehotenstva.
Valeriána Lekárska
Valeriána lekárska, Valeriana officinalis, je rastlinou, ktorej priaznivé účinky sa využívajú už stovky rokov pre liečenie rôznych fyzických a psychických porúch. Okrem toho, že valeriánu lekársku môžeme nájsť v lekárňach vo forme tabliet, kvapiek či roztoku, je možné ju vysiať a ďalej spracovávať. Táto liečivá bylina s jemnými fialovo-ružovými kvetmi je vo všeobecnosti využívaná pre zmiernenie príznakov úzkosti, paniky a stresu. Účinnosť tejto byliny závisí od druhu spracovania a jeho kvality. Vo všeobecnosti môžeme spracovávať celú bylinu (kvety, listy, stonku, koreň).