Vyvýšené záhony: Aké sú ich výhody a nevýhody?
Krásnu zeleninovú záhradu môžete mať bez ohľadu na veľkosť vášho pozemku a kvalitu pôdy. Ako na to? Začnite s vyvýšeným záhonom. Je skratkou k bohatej úrode a navyše vám uľahčí prácu v záhrade.
Vyvýšené záhony sa osvedčili pri pestovaní zeleniny, byliniek aj okrasných rastlín. Záhradkárom prinášajú mnohé výhody. Umožňujú pestovanie rastlín v horších pôdnych podmienkach, uľahčujú starostlivosť o záhony a fungujú ako dekoračný prvok tam, kde si to záhrada vypýta.
Čo je to vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony sú záhradné konštrukcie, ktoré majú podobnú funkciu ako črepníky, ibaže nemajú dno. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov, najčastejšie z dreva, kameňa, betónu alebo tvárnic. Ako ich názov napovedá, umožňujú pestovanie rastlín nad úrovňou pôdy.
Uplatnenie nachádzajú na pozemkoch s nekvalitnou pôdou, kde je možné naplniť vyvýšený záhon kvalitným substrátom a cielene hnojiť. Menšie vyvýšené záhony sa dajú umiestniť aj na terasy, štrkovú plochu a iné miesta, kde nie je možný výsev priamo do zeme. Najčastejšie sa používajú na pestovanie zeleniny a drobného ovocia.
Výhody vyvýšených záhonov
Prvým z dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre vyvýšené záhony, je lepšia kontrola nad kvalitou a úrodnosťou pôdy. Ak je váš pozemok príliš ílovitý, pôda nemá dobrú kyslosť alebo neobsahuje dostatok živín, vhodné podmienky pre rast zeleniny môžete vytvoriť vo vyvýšenom záhone.
V záhrade je dôležitým faktorom aj teplota. Bočné steny záhon zahrievajú, vďaka čomu rastliny nie sú náchylné na prízemné mrazy. S výsadbou tak môžete začať skôr, semienka skôr vyklíčia a úrodná sezóna sa predĺži až do neskorej jesene.
Veľkým aspektom popularity vyvýšených záhonov je ich vysoká úrodnosť. V porovnaní s pestovaním v zemi sa môže až strojnásobiť. Dôvodom je práve kombinácia vyššej teploty a kvalitnejšej pôdy, vďaka ktorej rastlinky prosperujú.
Keď vyvýšený záhon naplníte kvalitnou pôdou bez nechcených semienok, vyhnete sa prerastaniu záhona burinami. Ak sa predsa len nejaká objaví, jej plenie bude menej náročné. Prístup k záhonu budete mať zo všetkých strán a v závislosti od zvolenej výšky sa pri práci nebudete musieť ohýbať až k zemi, za čo sa vám rozhodne poďakuje aj váš chrbát.
Úskalia pestovania vo vyvýšenom záhone
Medzi nevýhody vyvýšených záhonov patrí v prvom rade náchylnosť na prehrievanie, ktoré nemusí vyhovovať niektorým druhom zeleniny. Vyvýšené záhony tiež rýchlejšie vysychajú, budú preto potrebovať častejšie zalievanie. Záhony sa ťažko preskupujú a nebude ich možné zarýľovať tak, ako veľký pozemok.
Ak sa rozhodnete vybudovať vyvýšené záhony, bude potrebné lepšie si premyslieť, čo a kam vysadíte. Nezabúdajte, že pôda je vo vyvýšenom živá a neustále v nej prebiehajú organické procesy. Nemali by ste ju preto okopávať. Po zbere časti úrody je vhodné hneď vysádzať na uvoľnené miesto ďalšie rastliny.
Kedy je vhodné použiť vyvýšený záhon?
Vyvýšené záhony dobre poslúžia v menších aj väčších záhradách. Sú ideálnou voľba pre rastliny, ktoré majú špecifické požiadavky na zeminu, alebo ak pôda vo vašej záhrade nepomáha produkovať dostatočne veľkú úrodu.
Medzi rastliny, ktorým sa vo vyvýšených záhonoch darí najlepšie, patria v prvom roku uhorky, kaleráb, karfiol, kapusta, kel, kôpor, paradajky, papriky alebo zeler. V druhom roku môžete vysádzať špenát, šalát, reďkovky, cibuľu, rebarboru a cviklu.
Vyvýšené záhony sú vhodné aj na pestovanie bylín a kvetov. Zasadiť do nich môžete bazalku, tymian, mätu a medovku, levanduľu alebo nechtík lekársky. Vo vyvýšených záhonoch dobre rastú kvitnúce trvalky, napríklad ľalie a ľaliovky, pivonky, rebríček, penstemon či sedmokrásky.
Kam záhon umiestniť
Poloha vyvýšeného záhona závisí od toho, či pôjde o úžitkový alebo okrasný záhon. V prvom prípade je vhodné celodenné slnečné stanovisko. Ak máte tú možnosť, miesto pre záhon naplánujte v severojužnom smere.
Úžitkový záhon by mal byť umiestnený na nespevnenej pôde, aby doň mali prístup užitočné pôdne živočíchy a aby prebytočná voda mohla vsakovať do pôdy. Okrasné záhony môžeme použiť na ohraničenie chodníka či terasy, ich umiestnenie zvoľte podľa typu kvetov, ktoré chcete pestovať.
Materiál na stavbu záhona
Vyvýšené záhony môžu byť vyrobené z jednoduchého dreveného debnenia, ovocných prepraviek, tvárnic alebo starých paliet. Vyššiu dekoratívnu hodnotu budú mať záhony z guľatiny alebo murované konštrukcie z prírodného kameňa či tehál. Na výrobu menších vyvýšených záhonov môžete použiť aj betón.
Steny záhona je vhodné zvnútra obaliť hrubým igelitom alebo netkanou textíliou, ktorá ich bude chrániť pred poškodením a hnitím. Na dno vyvýšeného záhona uložte hrubšie vetvy zo stromov alebo kamennú drvinu, ktorá bude fungovať ako drenážna vrstva.
Na ňu ukladajte suché lístie, pokosenú trávu alebo iný organický materiál, ktorý v záhrade nájdete. Pokračujte vrstvou kvalitného kompostu. Na vrch nasypte substrát, do ktorého budete sadiť. Hotový vyvýšený záhon zalejte vodou, aby sa všetky vrstvy spojili. V prvom roku bude pôda obsahovať najviac živín, s rozkladom organickej pôdy bude ich obsah klesať. V druhom až treťom roku môžete začať s prihnojovaním.
Inšpirácie záhonov do záhrad aj na terasu