Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si týchto šesť druhov exotického ovocia

Na Slovensku sa medzi záhradkármi stáva čoraz populárnejším trendom pestovanie exotického ovocia, ktoré bolo v minulosti považované za nevhodné pre naše klimatické podmienky. Ovocie ako kiwi, figy, granátové jablká a dokonca aj citrusy sa postupne stávajú súčasťou domácich záhrad. V tomto článku vám ukážeme, že pestovanie exotického ovocia nemusí byť len snom. Poradíme vám, ktoré druhy exotického ovocia môžete pestovať, aké podmienky im vyhovujú a ako sa postarať o ich úspešný rast. Či už ste skúsený záhradkár alebo začiatočník, pestovanie exotického ovocia môže byť obohacujúcou a chutnou zábavou priamo vo vašej záhrade.

Ktoré druhy exotického ovocia sa dajú pestovať na Slovensku?

V našich končinách, najmä na juhu Slovenska, je možné dopestovať viaceré druhy exotického ovocia. Medzi najpopulárnejšie patria napríklad figy, banány, kiwi, rajčiakovec, nashi hrušky, granátové jablká, hurmikaki a rozličné druhy citrusov. 

Ako pestovať jednotlivé druhy exotického ovocia

Správna starostlivosť o jednotlivé druhy exotických ovocných stromov a kríkov je zásadná pre čo najbohatšiu a najchutnejšiu úrodu.

1. Figovník

Figovník (Ficus carica) pochádza z oblasti Stredomoria a Blízkeho východu, kde sa pestuje už tisíce rokov. Figy boli obľúbeným ovocím v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Vďaka svojej dlhej histórii a výživovým hodnotám sa figovník rozšíril do celého sveta, vrátane mierneho pásma, kde ho možno pestovať so správnou starostlivosťou.

Výsadba: Figovníky môžeme vysádzať na jar alebo na jeseň, keď nie sú extrémne teploty. Pri výsadbe je dôležité vykopať dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli voľne rozrásť. Jama by mala byť dvakrát taká široká ako koreňový bal a približne rovnako hlboká. Po vysadení je potrebné figovník dôkladne zaliať.

Stanovište: Figovník potrebuje teplé a slnečné stanovište, ideálne orientované na juh, kde je chránený pred studenými severnými vetrami. Miesto pri južnej stene domu alebo v záhrade s dostatočným slnečným svitom počas väčšiny dňa je ideálne. Pôda by mala byť dobre priepustná, aby sa predišlo premokreniu koreňov.

Polievanie: Figovníky majú stredné nároky na vodu. Po výsadbe je dôležité rastlinu pravidelne polievať, aby sa dobre zakorenila. V období rastu a tvorby plodov je potrebné zabezpečiť dostatočnú zálievku, avšak pôda by mala byť vlhká, nie premokrená. V období sucha je potrebné polievanie zvýšiť.

Hnojenie: Figovníky nevyžadujú časté hnojenie, no na jar je vhodné rastlinu prihnojiť kompostom alebo organickým hnojivom bohatým na draslík, ktorý podporuje tvorbu plodov. Príležitostne môžeme použiť vyvážené hnojivo na podporu rastu a vývinu rastliny.

Ochrana pred škodcami: Figovníky sú relatívne odolné voči škodcom, no môžu ich napadnúť roztoče, vošky a húsenice. Pri menších napadnutiach pomôže postrek mydlovou vodou alebo insekticídmi na báze prírodných látok. Dôležité je pravidelne kontrolovať listy a plody a včas zakročiť.

Ochrana pred chorobami: Figovníky môžu byť postihnuté rôznymi chorobami, ako sú antraknóza, bakteriálna škvrnitosť a koreňová hniloba.
 

  • Antraknóza spôsobuje tmavé škvrny na listoch a plodoch, čo môže viesť k opadávaniu listov a plodov. Na jej odstránenie použite fungicídy pri prvých príznakoch a udržiavajte rastlinu zdravú pravidelným rezom. 
  • Bakteriálna škvrnitosť sa prejavuje vodnatými škvrnami na listoch, ktoré postupne tmavnú a môžu viesť k odumieraniu listov. Napadnuté listy je potrebné odstrániť. Pomôže tiež aplikovať antibakteriálne prostriedky.
  • Koreňová hniloba je spôsobená nadmerným zavlažovaním a nedostatočnou drenážou, čo vedie k hnilobe koreňov a celkovému oslabeniu rastliny. Aby ste predišli koreňovej hnilobe, zabezpečte dobrú drenáž a nepremokrujte pôdu.

Zimná ochrana: Aj keď sú figovníky pomerne odolné, mladé rastliny potrebujú ochranu pred mrazom. Pred príchodom zimy je vhodné rastlinu mulčovať vrstvou slamy alebo lístia okolo koreňového balu a zakryť ju netkanou textíliou. V extrémne chladných oblastiach je lepšie pestovať figovníky v nádobách, ktoré môžeme na zimu presunúť do chráneného priestoru.

Zber a skladovanie plodov: Figy dozrievajú v lete a na jeseň. Plody sú zrelé, keď sú mäkké na dotyk a ľahko sa oddelia od stromu. Je dôležité zbierať figy v správnom čase, pretože prezreté plody rýchlo podliehajú skaze. Čerstvé figy môžeme skladovať v chladničke niekoľko dní, no na dlhšie skladovanie je vhodné ich sušiť alebo konzervovať.

2. Banánovník

Banánovník (Musa spp.) pochádza z juhovýchodnej Ázie a Austrálie, kde sa pestuje už tisíce rokov. Je jednou z najstarších a najdôležitejších plodín tropického pásma. Banány sú obľúbené pre svoju sladkú chuť a vysokú výživovú hodnotu, čo z nich robí jeden z najviac konzumovaných druhov ovocia na svete.

Výsadba: Banánovníky môžeme vysádzať na jar, keď pominie riziko mrazov. Pri výsadbe v kvetináčoch je dôležité použiť veľký kontajner, aby korene mali dostatok priestoru. Pri výsadbe do zeme je potrebné vykopať veľkú jamu a zabezpečiť dobrú drenáž, aby sa predišlo premokreniu koreňov. Po vysadení je potrebné rastlinu dôkladne zaliať.

Stanovište: Banánovník potrebuje teplé a slnečné stanovište, ideálne s vysokou vlhkosťou vzduchu, napríklad skleník. Rastlinu je vhodné umiestniť na miesto, kde dostáva dostatok priameho slnečného svetla počas väčšiny dňa. Ak pestujeme banánovník v interiéri, je dôležité zabezpečiť mu dostatočné svetlo a teplo, prípadne použiť umelé osvetlenie.

Polievanie: Banánovníky majú vysoké nároky na vodu. Je potrebné ich pravidelne a hojne polievať, najmä počas teplých mesiacov. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nie premokrená. V zime je možné polievanie znížiť, aby sa predišlo hnilobe koreňov.

Hnojenie: Banánovníky sú náročné na živiny a potrebujú pravidelné hnojenie. Každých 4-6 týždňov je vhodné rastlinu prihnojiť vyváženým tekutým hnojivom, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík. Prípadne môžeme použiť organické hnojivo na podporu rastu a vývinu plodov.

Ochrana pred škodcami: Banánovníky môžu byť napadnuté rôznymi škodcami, ako sú vošky, roztoče a húsenice. Pravidelná kontrola listov a plodov je nevyhnutná. Pri prvých známkach napadnutia použite mydlovú vodu alebo biologické insekticídy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Odstraňujte napadnuté časti rastliny a zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastliny. Udržiavanie čistoty v okolí pestovateľského priestoru tiež pomáha minimalizovať riziko napadnutia škodcami.

Ochrana pred chorobami: Banánovníky sú často postihnuté panamskou chorobou, čiernou škvrnitosťou a fuzariózou. 

  • Panamská choroba je spôsobená hubou Fusarium, ktorá napadá korene a spôsobuje vädnutie rastliny. Aby ste predišli tejto chorobe banánovníkov, pestujte odolné odrody a pre rastlinu zabezpečte zdravú pôdu.
  • Čierna škvrnitosť sa prejavuje tmavými škvrnami na listoch a plodoch. Zbavíte sa jej odstránením napadnutých listov a použitím fungicídov.
  • Fuzarióza spôsobuje žltnutie a odumieranie listov a môže viesť k úhynu celej rastliny. Čisté prostredie v okolí rastliny a pestovanie odolných odrôd banánov pomáha fuzarióze predchádzať.

Zimná ochrana: Banánovníky nie sú mrazuvzdorné, preto je dôležité ich počas zimy chrániť. Ak pestujeme banánovník v nádobách, na zimu ho presunieme do interiéru na teplé a svetlé miesto. Ak je vysadený v zemi, musíme ho dôkladne zakryť netkanou textíliou a mulčovať okolie koreňov, aby sme zabránili poškodeniu mrazom.

Zber a skladovanie plodov: Banány dozrievajú postupne a mali by sa zbierať, keď sú plody žlté a mierne mäkké na dotyk. Čerstvé banány je možné skladovať v chladničke niekoľko dní, avšak najlepšie chutia čerstvé. Na dlhšie skladovanie je možné banány sušiť alebo ich mraziť.

3. Kiwi

Kiwi (Actinidia deliciosa) pochádza z južnej Číny, kde bolo pôvodne známe ako „čínsky egreš“. Na začiatku 20. storočia bolo kiwi predstavené na Novom Zélande, kde získalo svoje súčasné meno a rýchlo sa stalo populárnym vďaka svojej jedinečnej chuti a vysokému obsahu vitamínu C.

Výsadba: Kiwi rastliny môžeme vysádzať na jar po pominutí rizika mrazov. Rastlina vyžaduje dobre priepustnú, mierne kyslú pôdu. Pri výsadbe je dôležité vykopať dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli voľne rozrásť. Kiwi je popínavá rastlina, takže potrebuje oporu, napríklad plot alebo pergolu.

Stanovište: Kiwi potrebuje slnečné a teplé stanovište, ideálne na južnej strane záhrady, kde je chránené pred studenými vetrami. Rastlina by mala mať dostatok slnečného svetla počas väčšiny dňa, čo podporuje rast a tvorbu plodov.

Polievanie: Kiwi má stredné nároky na vodu. Po výsadbe je dôležité pravidelne polievať, aby sa rastlina dobre zakorenila. Počas vegetačného obdobia je potrebné zabezpečiť dostatočnú zálievku, najmä v suchých obdobiach. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premokrená.

Hnojenie: Na jar je vhodné kiwi prihnojiť kompostom alebo organickým hnojivom bohatým na dusík, ktorý podporuje rast listov. Počas sezóny môžeme použiť vyvážené hnojivo s obsahom fosforu a draslíka na podporu tvorby plodov. Hnojenie by malo byť pravidelné, aby rastlina dostávala potrebné živiny.

Ochrana pred škodcami: Kiwi je relatívne odolné voči škodcom, no môže byť napadnuté voškami a roztočmi. Pri menších napadnutiach pomôže postrek mydlovou vodou alebo insekticídmi na báze prírodných látok. Dôležité je pravidelne kontrolovať listy a plody a včas zakročiť, aby sa škodcovia nerozšírili.

Ochrana pred chorobami: Kiwi môže trpieť rôznymi chorobami, ako sú botrytída, bakteriálna rakovina a pleseň. 

  • Botrytída spôsobuje sivý plesnivý povlak na plodoch, čo vedie k ich hnilobe. Udržujte rastlinu suchú a používajte fungicídy, aby ste sa botrytídy zbavili.
  • Bakteriálna rakovina spôsobuje opuchy a vredy na stonkách a listoch. Odstránením napadnutých častí a aplikáciou antibakteriálnych prostriedkov môžete rastlinu zachrániť.
  • Pleseň sa prejavuje bielym alebo sivým povlakom na listoch, čo môže spôsobiť ich predčasné opadanie. Podobne ako pri botrytíde, zabezpečte dobré prúdenie vzduchu a používajte fungicídy.

Zimná ochrana: Kiwi je pomerne mrazuvzdorné, ale mladé rastliny potrebujú ochranu pred silnými mrazmi. Pred príchodom zimy je vhodné mulčovať okolie koreňov vrstvou slamy alebo lístia a zakryť rastlinu netkanou textíliou. Staršie rastliny sú odolnejšie, ale pri extrémnych mrazoch je vhodné ich chrániť.

Zber a skladovanie plodov: Kiwi dozrieva na jeseň, obvykle v októbri. Plody sú zrelé, keď sú mäkké na dotyk a ľahko sa oddeľujú od rastliny. Pozbierané kiwi je možné skladovať v chladničke niekoľko týždňov. Na dlhšie skladovanie je možné plody sušiť alebo konzervovať.

4. Rajčiakovec repový (Tamarillo)

Rajčiakovec repový, známy aj ako tamarillo (Solanum betaceum), pochádza z juhoamerických Ánd, konkrétne z oblastí Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Tamarillo bolo neskôr rozšírené do rôznych tropických a subtropických oblastí sveta, kde sa pestuje pre svoje chutné a výživné plody.

Výsadba: Tamarillo je možné vysádzať na jar po pominutí rizika mrazov. Pri výsadbe v nádobách je dôležité použiť veľký kontajner s dobre priepustným substrátom. Pri výsadbe do zeme je potrebné vykopať dostatočne veľkú jamu a zabezpečiť dobrú drenáž. Rastlinu je potrebné vysadiť tak, aby bola koruna rastliny na úrovni pôdy.

Stanovište: Tamarillo potrebuje teplé a slnečné stanovište, ideálne s miernym polotieňom, kde je chránené pred priamym vetrom. Rastlina vyžaduje dostatok slnečného svetla, aby sa dobre rozvíjala a produkovala kvalitné plody. Vhodné je miesto pri južnej stene domu alebo v chránenom kúte záhrady.

Polievanie: Tamarillo má vysoké nároky na vodu, najmä počas vegetačného obdobia. Je potrebné zabezpečiť pravidelné a hojne polievanie, aby pôda bola stále vlhká, ale nie premokrená. V suchých obdobiach je vhodné zálievku zvýšiť. V zimných mesiacoch je možné polievanie znížiť, aby sa predišlo hnilobe koreňov.

Hnojenie: Rastlina vyžaduje pravidelné hnojenie, najmä na jar a počas vegetačného obdobia. Odporúča sa používať vyvážené tekuté hnojivo s obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Organické hnojivá môžu tiež podporiť zdravý rast a tvorbu plodov.

Ochrana pred škodcami: Tamarillo môže byť napadnuté rôznymi škodcami, ako sú vošky, roztoče a molice. Aby sme predišli vážnemu poškodeniu rastliny, je dôležité pravidelne kontrolovať listy a plody. Pri zistení prvých príznakov napadnutia je možné použiť prírodné metódy, ako postrek mydlovou vodou, ktorá je účinná proti voškám a roztočom. Pri väčších napadnutiach môžeme použiť insekticídy na báze prírodných látok, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Pravidelná údržba rastliny a odstraňovanie napadnutých častí tiež pomáha udržať škodcov pod kontrolou.

Ochrana pred chorobami: Tamarillo môže byť napadnuté pliesňou, alternáriovou škvrnitosťou a bakteriálnou škvrnitosťou. 

  • Pleseň spôsobuje biely povlak na listoch, ktorý môže viesť k ich odumieraniu. Zabezpečte dobré prúdenie vzduchu a nepremokrujte pôdu, aby ste predišli problémom s plesňou. 
  • Alternáriová škvrnitosť sa prejavuje tmavými škvrnami na listoch a stonkách. V prípade, že táto choroba postihne vašu rastlinu, použite fungicídy a odstráňte napadnuté časti rastliny. 
  • Bakteriálna škvrnitosť spôsobuje vodnaté škvrny na listoch a plodoch, ktoré postupne tmavnú. Dobrá hygiena a antibakteriálne postreky vám pomôžu zbaviť sa tejto choroby.

Zimná ochrana: Tamarillo nie je mrazuvzdorné, preto je dôležité ho počas zimy chrániť. Ak pestujeme rastlinu v nádobách, na zimu ju presunieme do interiéru na svetlé a chladné miesto, kde teplota neklesne pod 10 °C. Ak je vysadená v zemi, musíme ju dôkladne zakryť netkanou textíliou a mulčovať okolie koreňov, aby sme zabránili poškodeniu mrazom.

Zber a skladovanie plodov: Plody tamarilla dozrievajú postupne a mali by sa zbierať, keď dosiahnu plnú farbu a sú mierne mäkké na dotyk. Zrelé plody je možné skladovať v chladničke niekoľko týždňov, no najlepšie chutia čerstvé. Na dlhšie skladovanie je možné plody spracovať na džemy alebo kompóty.

5. Nashi hruška

Nashi hruška (Pyrus pyrifolia), známa aj ako japonská hruška, pochádza z východnej Ázie. Tento druh hrušky je cenený pre svoje chrumkavé plody s osviežujúcou chuťou a vysokým obsahom vody. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam si získala obľubu po celom svete, vrátane Európy.

Výsadba: Nashi hrušky môžeme vysádzať na jar alebo na jeseň, keď pominie riziko mrazov. Pred výsadbou je dôležité pripraviť jamu dostatočne veľkú na to, aby sa korene mohli voľne rozrásť. Po výsadbe je potrebné rastlinu dôkladne zaliať a zamulčovať okolie koreňov, aby sme udržali pôdu vlhkú.

Stanovište: Nashi hrušky potrebujú slnečné stanovisko, kde budú chránené pred silným vetrom. Pôda by mala byť dobre priepustná, hlboká a úrodná. Ideálne je miesto, kde sa hruška bude tešiť dostatočnému slnečnému svitu počas väčšiny dňa, čo podporuje dobrý rast a vysokú kvalitu plodov.

Polievanie: Nashi hrušky majú stredné nároky na vodu. Je potrebné zabezpečiť pravidelné polievanie, najmä počas suchých období a počas vegetačného obdobia. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premokrená. Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť a znižovať potrebu častého polievania.

Hnojenie: Nashi hrušky potrebujú pravidelné hnojenie na zabezpečenie dostatočného množstva živín. Na jar je vhodné použiť kompost alebo organické hnojivo bohaté na dusík. Počas sezóny môžeme použiť vyvážené hnojivo s obsahom fosforu a draslíka na podporu kvitnutia a tvorby plodov.

Ochrana pred škodcami: Nashi hrušky môžu byť ohrozené voškami, roztočmi a molicami. Dôležitá je pravidelná kontrola listov a plodov, aby sme včas odhalili napadnutie. Pri prvých príznakoch škodcov môžeme použiť postrek mydlovou vodou alebo prírodné insekticídy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Odstraňovanie napadnutých listov a plodov pomáha zabrániť šíreniu škodcov. Dobre udržiavaná a čistá záhrada tiež prispieva k minimalizácii rizika napadnutia škodcami.

Ochrana pred chorobami: Nashi hrušky môžu byť postihnuté hrdzou hruškovou, spálou hruškovou a chrastavitosťou. 

  • Hrdza hrušková spôsobuje oranžové škvrny na listoch a plodoch. Zbavíte sa jej odstránením napadnutých listov a použitím fungicídov. 
  • Spála hrušková je bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje vädnutie a odumieranie vetvičiek. Odstráňte napadnuté časti rastliny a aplikujte antibakteriálne prostriedky, aby ste sa spáli zbavili. 
  • Chrastavitosť sa prejavuje čiernymi škvrnami na listoch a plodoch, čo môže viesť k ich deformácii. Používajte preventívne postreky fungicídmi a odstraňujte napadnuté plody.

Zimná ochrana: Nashi hrušky sú pomerne mrazuvzdorné, ale mladé rastliny potrebujú ochranu pred silnými mrazmi. Pred príchodom zimy je vhodné mulčovať okolie koreňov vrstvou slamy alebo lístia. Pri extrémnych mrazoch je možné rastlinu chrániť netkanou textíliou.

Zber a skladovanie plodov: Nashi hrušky dozrievajú koncom leta a na jeseň. Plody sú zrelé, keď sú pevné na dotyk a majú zlatistú farbu. Po zbere je možné plody skladovať v chladničke niekoľko týždňov. Nashi hrušky sú najlepšie čerstvé, no dajú sa tiež konzervovať alebo sušiť na dlhšie skladovanie.

6. Granátové jablko

Granátové jablko (Punica granatum) pochádza z oblasti Stredomoria, Iránu a Indie. Je známe svojimi chutnými, šťavnatými semienkami a vysokým obsahom antioxidantov. Granátové jablká boli pestované už v starovekom Egypte a Grécku a dodnes sú obľúbeným ovocím po celom svete.

Výsadba: Granátovníky môžeme vysádzať na jar alebo na jeseň. Rastlina vyžaduje dobre priepustnú pôdu a miesto s dobrou drenážou. Pri výsadbe je dôležité vykopať dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli voľne rozrásť. Po vysadení je potrebné rastlinu dôkladne zaliať.

Stanovište: Granátové jablká potrebujú slnečné a teplé stanovište. Ideálne je miesto, kde rastlina dostáva priame slnečné svetlo počas väčšiny dňa. Dobre sa im darí v skleníku. Pôda by mala byť hlboká, úrodná a dobre priepustná. Granátovníky môžu byť pestované aj v nádobách, ktoré umožňujú ľahké presúvanie rastliny na zimné obdobie.

Polievanie: Granátovníky majú stredné nároky na vodu. Po výsadbe je dôležité pravidelne polievať, aby sa rastlina dobre zakorenila. Počas vegetačného obdobia je potrebné zabezpečiť dostatočnú zálievku, najmä v suchých obdobiach. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premokrená.

Hnojenie: Granátovníky potrebujú pravidelné hnojenie, najmä na jar a počas vegetačného obdobia. Odporúča sa používať kompost alebo organické hnojivo bohaté na dusík. Počas sezóny môžeme použiť vyvážené hnojivo s obsahom fosforu a draslíka na podporu kvitnutia a tvorby plodov.

Ochrana pred škodcami: Granátovníky môžu byť napadnuté voškami, roztočmi a molicami. Je dôležité pravidelne kontrolovať rastlinu a pri prvých príznakoch napadnutia použiť mydlovú vodu alebo biologické insekticídy. Odstraňovanie napadnutých častí rastliny pomáha udržať škodcov pod kontrolou. Udržiavanie čistoty v okolí rastliny tiež znižuje riziko napadnutia.

Ochrana pred chorobami: Granátové jablká môžu trpieť rôznymi chorobami, ako sú koreňová hniloba, pleseň sivá a antraknóza. 

  • Koreňová hniloba je spôsobená premokrenou pôdou a nedostatočnou drenážou. Prevenciou je dobrá drenáž a nepremokrovanie pôdy.
  • Pleseň sivá sa prejavuje šedým povlakom na listoch a plodoch, najmä vo vlhkých podmienkach. Zabezpečte dobré prúdenie vzduchu okolo rastliny a odstráňte napadnuté časti.
  • Antraknóza spôsobuje tmavé škvrny na listoch a plodoch, čo môže viesť k opadávaniu plodov. Používajte fungicídy pri prvých príznakoch a udržiavajte rastlinu zdravú pravidelným rezom.

Zimná ochrana: Granátovníky nie sú úplne mrazuvzdorné, preto je dôležité ich počas zimy chrániť. Ak pestujeme rastlinu v nádobách, na zimu ju presunieme do chráneného priestoru s teplotou nad bodom mrazu. Pri rastlinách vysadených v zemi je vhodné okolie koreňov mulčovať vrstvou slamy alebo lístia a rastlinu zakryť netkanou textíliou.

Zber a skladovanie plodov: Granátové jablká dozrievajú na jeseň. Plody sú zrelé, keď majú tvrdú šupku a vydávajú dutý zvuk pri poklepaní. Po zbere je možné plody skladovať na chladnom a suchom mieste niekoľko týždňov. Granátové jablká sú najlepšie čerstvé, no dajú sa tiež konzervovať alebo spracovať na džúsy a sirupy.

Ďalšie druhy exotického ovocia

Medzi ďalšie druhy exotického ovocia, ktoré je možné na Slovensku pestovať, patrí aj obľúbené hurmikaki a rozličné citrusy. 

Hurmikaki, známe tiež ako kaki, je odolné voči chladu a produkuje sladké plody, ktoré dozrievajú na jeseň. 

Citrusové stromy, ako sú citróny, limetky a mandarínky, je najlepšie pestovať v nádobách, aby ich bolo možné počas zimy presunúť do chránených priestorov. Tieto rastliny potrebujú dostatok slnečného svetla a pravidelnú starostlivosť, aby sa im darilo. 

Viac podrobných informácií o pestovaní hurmikaki a citrusov na Slovensku nájdete v našich ďalších článkoch.