Vypestujte si nádherne voňajúci pajazmín
Pajazmín je všestranným krom, ktorý môžeme vysadiť ako solitér, ale aj do zástavby živého plota. Tento ker však radíme do kategórie opadavých, a preto musíme vopred dbať na vizuál živého plota počas jesenných a zimných mesiacov. Pajazmín dorastá do 200 centimetrov a z tohto dôvodu ho odporúčame vysadiť do zadných radov v prípade, že sa rozhodnete vysádzať záhon. Ak ho vysadíme ako solitér, jeho veľkosť sa zväčšuje a zakročiť musíme vhodným rezom. V prípade, že sa vo vašej záhrade pajazmín môžete sa tešiť na jednoduché krémové kvety s výraznou vôňou.
Ako pestovať pajazmín?
Pajazmín ako rastlina nie je vo všeobecnosti náročným krom na pestovanie. Základom je dostatočne vyživená pôda, čo môžeme zabezpečiť znižovaním kyslosti pôdy, teda vápením. Hoci pajazmín disponuje plytkou koreňovou sústavou, vydrží aj pomerne veľké suchá. Nesmieme túto rastlinu však udržiavať vo vysušenom stave dlhodobo.
Pestovanie pajazmínu sa odvíja od času, kedy je jeho zakorenenie najefektívnejšie. Prvým turnusom je čas od marca do júna, pričom pajazmín môžeme sadiť aj v jesennom období, a to od septembra do novembra. Musíme však počítať s tým, že ak budú teploty príliš veľké rastlina môže rastlina uhynúť už v nasledujúcich dňoch následkom dostatočnej vlahy. Rovnako to platí aj pri výsadbe počas nízkych teplôt, kedy je šanca na zakorenenie veľmi malá, hoci je pajazmín mrazuvzdorný.
Pajazmín vysádzame na slnečné či polotienisté stanovisko, najlepšie do závetria, a to najmä kvôli estetickej stránke. Keďže sú okrasné lupienky veľmi jemné, môže sa stať, či ich vietor pri silnejších vetroch poškodí. Výhodou tohto kra je nie len jeho mrazuvzdornosť, ale najmä rýchla adaptácia do nových pôd, pričom pajazmínu najviac vyhovuje vápenatá pôda.
Pajazmín a jeho výsadba
Výsadbu pajazmínu si nechávame na deň, počas ktorého nie sú príliš vysoké, ale ani nízke teploty. Ak sa teploty počas jari, kedy odporúčame pajazmín vysádzať, neznížili, pristupujeme k dostatočnej závlahy, ktorú sústreďume výhradne ku koreňom. Výhodou zalievania týchto krov pri koreni je vyhnutie sa spálenie listov.
Základom je príprava vhodného stanovišťa, ktoré ponúka nie len slnečné lúče aspoň 5 hodín denne, ale vyhovujú im aj polotienisté stanovišťa s priepustnou pôdou. Priepustnú pôdu dosiahneme nie len častým okopávaním, ale aj dostatočným zavlažovaním. Sadenie pajazmínu však započíname vyhĺbením jamy o rozmeroch 30x30x30, pričom na jej spodok môžeme uložiť štrk, ktorý bude slúžiť ako drenáž.
Načasovani jarnej výsadby pajazmínu, čo môžeme vykonať od marca do júna, ovplyvňuje čas kvitnutia, ktorý môže byť od júla do augusta. Ak sa chceme kvetov dočkať ešte najbližšiu sezónu, výsadbu odporúčame vykonať v skorších mesiacoch, aby sa rastlina stihla efektívne zakoreniť.
Výsadba pajazmínu na balkón
Výsadba pajazmínu na balkón je výhodná pre väčšie terasy. Hoci sa celková veľkosť kra zníži vzhľadom na objem črepníka, aj tak nie je vhodná pre menšie priestory, ktoré by mohli tieniť iným rastlinám. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší črepník rastline poskytneme, tým väčší ker nám narastie. Čiastočným riešením je výsadba zakrpateného pajazmínu, ktorého celková veľkosť je značne menšia.
Črepník pre zakrpatený pajazmín by nemal byť objemovo menší než 20 litrov, pričom môžeme rastline poskytnúť drenáž na dne črepníka vo forme jemného štrku. Po zasadení môžeme aplikovať mulčovanciu kôru, ktorá udržuje vlhkosť v črepníku.
Zalievanie, hnojenie a rez pajazmínu
Zalievanie vykonávame zásadne ku koreňom v pravidelných intervaloch. Zvyčajne však vystačí priemerný úhrn zrážok. Nesmieme sa však spoliehať len na zrážky. Pajazmín bez problémov vydrží aj suché obdobia, avšak na úkor kvetov, kedy s objemom vody rastú aj puky okvetenstiev.
Hnojenie pajazmínu môžeme vykonávať počas vegetačného obdobia. Vždy sa však riadime prísnymi pokynmi uvedenými na obale od hnojiva. V prípade, že daný limit hnojiva v prepočte na určitý objem vody prekročíme, riskujeme nie len úhyn rastliny spôsobom vzniku ,,popálenín’’, ale aj znížime odolnosť voči škodcom a mrazu.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Pajazmín je krom, ktorý je odolný aj proti škodcom a je aj rovnako mrazuvzdorný. Tieto vlastnosti oslavuje prekročené množstvo hnojiva, či príliš časté hnojenie. Príležitostne sa môžu objaviť vošky, húsenice či larvy, na ktoré reagujeme potrebným postrekom. V prípade lariev jednotlivé halúzky odrežeme a spálime, aby sme zamedzili ich ďalšiemu rozmnožovaniu.