Vypestujte si na záhrade vlastné jedlé gaštany
Jedlý gaštan je veľmi vzácny a obľúbený ovocný strom patriaci k najstarším drevinám sveta. Patrí do čeľade „bukovité“. Vyznačuje sa majestátnym vzrastom, dosahuje výšku až 20 metrov. Kôra je v mladosti na dotyk hladká a červenohnedá, zatiaľ čo v neskoršom veku sa mení na tmavohnedú s prasklinami. Plodom Gaštana jedlého sú nažky. Obalené sú tmavohnedou šupkou.
Gaštan jedlý je veľakrát zamieňaný s Pagaštanom konským. Ak si však porovnáte plody, rozdiel je ľahko viditeľný. Tobolka pagaštana má riedke a kužeľovité ostne na rozdiel od Gaštana jedlého, ktorého ostne sú hustejšie a ihličkovité. Pagaštan konský je vidieť snáď na každom kroku a jeho plody nie sú jedlé.
Gaštan jedlý pestovanie
Strom vyžaduje ľahšiu a stredne vlhkú prevzdušnenú pôdu, ktorá je zásobená živinami. Myslieť treba aj na to, že ide o mohutný strom, preto ho pestujte len ak máte naozaj dostatočný priestor. Gaštan jedlý obľubuje v lete suchšie podmienky a naopak počas jari vyžaduje dostatok vlahy. V prvých rokoch sa gaštany nerežú, treba im ponechať voľný rast. Gaštan prináša prvé plody až po dvanástich rokoch. Nebýva však výnimkou, že až po pätnástich. Ide o dlhoveký strom, ktorý sa dožíva niekoľko stoviek rokov. Gaštan sa množí u nás prevažne plodmi a na rozmnožovanie kvalitnejších odrôd sa využíva štiepenie. Stromy kvitnú začiatkom mája a keďže nezamŕzajú, je zabezpečené každoročné rodenie. Plody sa zbierajú od začiatku septembra až do konca októbra.
Jedlé gaštany sú častokrát napádané parazitickými hubami, tie potom spôsobujú rakovinu kôry a následné vysychanie. V takomto prípade je vhodné urobiť rázny zmladzovací rez a odstrániť niektoré hlavné konáre.
Gaštan strom sa u nás využíva aj na výrobu umelého vlákna a celulózy. Drevo gaštana odoláva hnilobe a horí takmer bez dymu.
Gaštany liečivé účinky
Plody Gaštana jedlého sú bohatým zdrojom vitamínov, a to najmä skupiny B, E a C. Tiež obsahujú fosfor, horčík, vápnik, draslík, železo a iné významné látky pre zdravie, ako napríklad karotén a biotín.
Vynikajúco pomáhajú pri poruchách obličiek a problémoch s trávením. Majú antiseptický účinok a priaznivo pôsobia pri vyčerpaní, nechutenstve či chudokrvnosti. Liečivé však nie sú len plody. Listy a kôra gaštana sú využiteľné pri astme, reume a tiež pomáhajú pri vykašliavaní.
Gaštan jedlý v kuchyni
Najznámejšou formou využitia gaštanov je ich pečenie v rúre. Ideálne je nechať ich na pár hodín poležať vo vode. Najdôležitejším krokom je ich narezanie, aby v rúre „nestrieľali“. Následne ich pečieme po dobu 20-25 minút. Ak vás na pečené gaštany prepadne chuť mimo domu, kúpite ich v jesennom období kdekoľvek na ulici v meste či na trhoviskách.
Milovníci sladkého si určite radi pochutnajú na gaštanovom pyré či gaštanovom cheesecake. V cukrárskom priemysle je používaná gaštanová múka na výrobu kaší či placiek. Možno ste počuli už aj o špecialite zvanej gaštanové pivo či gaštanový likér.
Gaštanové pyré recept
250 gramov jedlých gaštanov narežeme a uvaríme domäkka v 2 dl mlieka. Následne ich očistíme a prelisujeme. Takto opracované ich zmiešame so 40 g práškového cukru, 20 g vanilkového cukru a 1 lyžičkou rumu. Hotové pyré je možné dochutiť napríklad pomarančom, respektíve obľúbenou šľahačkou.