Vypestujte si kyslo-sladkú rímsku limetku
Limetka, konkrétne limetka rímska, je skvelou odrodou, ktorá sa hodí aj na pestovanie v našich teplotných podmienkach. Hoci tento kultivar nemôžeme zaradiť medzi mrazuvzdorné, väčšinu roka môže byť pokojne vysadená vo voľnej pôde. Rímska limetka disponuje plodmi, ktoré nerastú nárazovo, ale dozrievaju postupne. Vďaka tomuto faktu si môžeme plody tohto kultivaru užívať po dlhšiu dobu. Tak, ako azda každá citrusová rastlina, aj limetka rímska obľubuje slnečné stanovisko v závetrí.
Ako pestovať limetku rímsku?
Limetku rímsku môžeme zaradiť do strednej obtiažnosti jej pestovania. Hoci sa pestuje ľahšie ako ostatné citrusové plodiny, problematické môže byť práve prezimovanie. Limetka rímska patrí k nejodolnejším citrusovím plodinám, ktoré dobre odolávajú ako studenému počasiu, tak aj parazitom.
Limetku môžeme vysádzať výhradne do črepníka, počas jari a leta vysadiť do voľnej pôdy a v zime opäť presadiť do črepníka. Ak sa vám zdá tento proces zbytočný, kľudne môžete limetku ponechať v črepníku celý rok. Počas prvých dní jari odporúčame limetku presadiť do väčšieho črepníka, ktorý má na svojom dne dierky pre reguláciu vody.
Limetka rímska a jej výsadba
Limetku vysádzame prvotne do črepníka, kde jej poskytneme vhodný substrát. Volíme kyprý, dobre priepustný substrát a črepník o veľkosti minimálne 10 litrov (podľa veľkosti rastliny). Ak plánujeme mladú sadenicu limetky presadiť počas leta do voľnej zeme, ako substrát môžeme použiť práve túto zeminu - limetke sa bude o niečo lepšie prispôsobovať na zloženie zeminy vo voľnej pôde.
Bezohľadu na to, či je limetka vysadená v črepníku či vo voľnej zemi, riadime sa hlavnými pravidlami jej pestovania, a to slnečným stanoviskom a priepustnosťou pôdy. Limetku je nutné často kypriť, avšak pri tomto úkone dávame pozor na jej korene, ktoré sa môžu nachádzať pomerne plytko.
Zalievanie a hnojenie limetky
Zálievka limetky je periodická, odporúčame zalievať približne 1x za dva dni, a to podľa aktuálneho počasia. Limetka je citrusová plodina, ktorá lepšie znáša sucho ako dlhodobú vlhkosť. Korene limetky môžeme považovať za pomerne jemné a dlhotrvajúca vlhkosť by ich mohla nenapraviteľne zničiť - korene začnú hniť.
Hnojenie je dôležitou časťou a to najmä z pohľadu rastu plodov. Pri citrusových plodinách si musíme uvedomiť fakt, že sa bežne v našom zemepisnom pásme nevyskytujú. V praxi to znamená, že tieto plodiny musíme často hnojiť pre zabezpečenie dostatočného množstva tých správnych suplementov potrebných pre ich optimálny rast a úrodu. Úplná absencia hnojiva môže spôsobiť to, že limetke sa neurodí žiadny plod, prípadne že bude mať nízku kvalitu.