Vypestujte si krásnu pelargóniu Rouge fontaine
Pelargónie alebo ľudovo tiež muškáty sú, dovolíme si tvrdiť, najrozšírenejšou okrasnou kvetinou v našich domoch a záhradách. A aj napriek tomu, že ich v lete vidíme takmer všade, len ťažko sa vďaka svojmu bohatému zakvitnutiu a jasným farbám dajú opozerať. Navyše, ak majú muškáty vhodné podmienky, to znamená dostatok svetla, vlahy a ochranu pred mrazom či chladom, dokážu kvitnúť a skrášľovať okolie prekvapivo dlho, od mája až do septembra. Veľmi jednoducho sa dajú množiť a starostlivosť o ne, zvládne aj záhradkár-začiatočník.
Za roky ich pestovania sa ich šľachtením dosiahla takmer dokonalosť, čo sa týka farieb a variability druhov. My sa v tomto článku zameriame na konkrétny druh, pelargóniu Rouge fontaine, sýtej červenej farby, ktorá je ozdobou každého balkóna či záhrady.
Ako pelargóniu pestovať?
Ak túžite po záplave kvetov červenej či inej farby, potom pelargónia Rouge fontaine je tou správnou voľbou. Rastie v previsoch, takže je vhodná na balkóny či stojany na kvety. Pre svoje prosperovanie si vyžaduje slnko až polotieň a pravidelné zalievanie, pokiaľ je pestovaná v črepníku. Avšak dajte si pozor na množstvo vody. Používajte preto radšej kvetináče s drenážnymi dierkami, cez ktoré nadbytočná voda odtečie. Polievajte ich večer, keď už slnko nie je také ostré a horúce. Substrát by mal byť priepustný a raz týždenne ich môžete prihnojiť organickým hnojivom na balkónové kvety alebo doma vyrobenou zmesou z vody a hydinového trusu. Zmes možno aj zakúpiť.
Keďže pelargónie neznesú mráz, na zimu je ich treba bezpodmienečne presunúť do interiéru. O tom, ako muškáty správne zazimovať, máme samostatný článok. Na jar ich možno presadiť a zostrihať. Do exteriéru ich presuňte až vtedy, keď nehrozia mrazy.
Ako rozmnožiť pelargónie
Ak si chcete vypestovať úplne nové pelargónie, semienka je treba zasiať už v januári, alebo použiť jednoduchšiu metódu množenia z odrezkov. Kým zo semienka vyrastie rastlina vhodná na presadenie trvá to približne tri mesiace. Zasadené semená je treba polievať každé dva až tri dni a dopriať im dostatok nepriameho slnka.
Čo sa týka rozmnožovania z odrezkov, stačí, že nožom alebo ostrými nožnicami odstrihnete lístok so stonkou a vložíte ho do substrátu, ktorý bude dostatočne vlhký. Zakorenenie prebehne do približne 3 týždňov a odrezky možno sadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia muškátov.
Jednotlivé rastliny možno sadiť bližšie vedľa seba a dokonca ich v črepníku môžete kombinovať s inými druhmi kvetov. Muškáty majú radi veľa priestoru, preto, ak chcete, aby sa im darilo, doprajte im väčší truhlík. Uschnuté listy a zvädnuté kvety pravidelne odstraňujte.
Hnojenie muškátov
Ak chcete bohatú a prevísajúcu okrasu, je potrebné muškáty pravidelne hnojiť. Existujú špeciálne prísady do substrátov, ktoré postupne uvoľňujú živiny, alebo tekuté hnojivá. Pred aplikáciou hnojiva, najskôr kvety vždy polejte. Prebytok vody sa prejaví žltými listami, ktoré takisto môžu signalizovať nedostatok železa (možné doplniť špeciálnym hnojivom).
Muškáty síce pochádzajúce z Afriky, ale stali sa neoddeliteľnou súčasťou našich záhrad, terás a balkónov. Nech si už vyberiete ktorýkoľvek druh, správnou starostlivosťou sa vám odvďačia nádhernými a bohatými kvetmi, ktoré vydržia od jari do jesene.