Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Výhody a nevýhody hydroponického pestovania

Hydropónia je moderný a veľmi čistý spôsob pestovania rastlín bez pôdy v živnom roztoku. Umožňuje nám umelo riadiť výživu rastlín v ľahko prijateľnej forme, v správnom pomere i koncentrácii.

Hydroponické pestovanie rastlín vyžaduje živný roztok a médium, ako je minerálna vlna, kokosové vlákno alebo keramzit. Aj keď sa jednotlivé systémy môžu v mnohých ohľadoch líšiť, všetky zdieľajú spoločné výhody, ale aj nevýhody. 

Hydroponická metóda pestovania je vhodná takmer pre všetky druhy plodín, s výnimkou niektorých druhov koreňovej zeleniny. Medzi obľúbené hydroponické rastliny v bytoch potom patria nekvitnúce rastliny s dekoratívnymi listami, napríklad brečtan či monstera.

Výhody hydroponického pestovania

Pri porovnaní hydropónie s klasickým pestovaním rastlín nájdeme celý rad výhod, pre ktoré sa tento netradičný systém oplatí aspoň vyskúšať. Pozrime sa na niekoľko z nich.

Rýchlejšie zakorenenie rastlín

Rýchlosť a stabilita zakorenenia je pri hydroponickom pestovaní vyššia, nakoľko médium je v porovnaní so zeminou oveľa vzdušnejšie. Mladé rastlinky nemajú problém prerásť ho svojimi koreňmi. 

Kontrola zálievky

Výhodou hydropónie je menej častá zálievka. Závisí od pestovaného druhu, no zvyčajne stačí rastliny polievať raz za 2-3 týždne. Dôležitou súčasťou hydroponickej zostavy je hladinomer. Ukazuje množstvo výživného roztoku v nádobe. Jednoducho nám napovie, kedy je potrebné doliať viac vody.

Minimum plesní

Veľkou výhodou je, že médiá nahrádzajúce substrát (napríklad keramzit) nezačnú ani pri vysokej vlhkosti plesnivieť. Hydropónia je preto dobrou voľbou pre alergikov. Vďaka „čistote" hydroponickej výsadby sú rastliny menej náchylné na choroby a výskyt škodcov.

Rýchlejšie dozrievanie

Ovocie a zelenina zvyčajne dozrieva rýchlejšie a plody sú o poznanie väčšie ako u plodín pestovaných v pôde. Vďačíme za to predovšetkým tomu, že hydropónne rastliny dokážu lepšie absorbovať živiny. Nemusia míňať energiu na hľadanie minerálov v pôde, preto sa vyvíjajú sa o niečo rýchlejšie ako tie, ktoré rastú v bežnom substráte. 

Kontrola nad živinami

S hydropóniou môžete pestovať skoro čokoľvek aj na miestach, kde pestovanie v pôde nie je možné. Živným roztokom ku koreňom dopravíme presne tie živiny, ktoré rastlina potrebuje. Jeho zloženie môžeme navyše upraviť podľa konkrétnej fázy rastu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo rastliny kvitnú a dozrievajú rýchlejšie ako v pôde. 

Nevýhody hydroponického pestovania

Hydroponické pestovanie rastlín má mnoho výhod. Rozhodne to však neznamená, že ich stačí raz za čas zaliať, a o ostatné sa postará zázračný črepník. 

Citlivosť na zálievku

Nevýhodou hydropónie je, že aj najmenší omyl pestovateľa môže mať pre rastliny fatálne následky. Pôdne substráty vedia aspoň čiastočne zmierniť prehnojenie, využiť zrážky a v prípade potreby odvádzať nadbytočnú vlahu. Hydroponický systém to nedokáže, preto sú rastliny veľmi citlivé na vysychanie, výkyvy pH a živín.

Nutnosť udržiavať teplotu pre optimálny rast

Rastliny potrebujú na vývoj koreňov okrem iného aj veľa kyslíka. Množstvo rozpusteného kyslíka vo vode závisí najmä od jej teploty. Či už bude príliš nízka alebo naopak vysoká, rastliny nebudú schopné prijímať optimálne množstvo živín a môžu byť oslabené. Ideálne rozmedzie teplôt v hydropónií sa pohybuje medzi 18 až 22 °C. 

Cena hydroponického systému

Keďže existuje veľké množstvo hydroponických systémov a ešte väčšie množstvo spôsobov, ako jednotlivé časti pospájať a nastaviť, ceny sa výrazne líšia. Ak si to však chcete vyskúšať na jednej či dvoch izbových rastlinách, nemusíte minúť stovky eur. 

Jednoduchú zostavu na hydroponické pestovanie tvorí vnútorná a vonkajšia nádoba, vodoznak, keramzit a, samozrejme, rastlina. Cena hydroponického hnojiva je potom o niečo vyššia, než cena bežných záhradných hnojív.