Viete, koľko druhov má levanduľa?
Levanduľa sa zaraďuje do kategórie polokrov, ktoré sú mierne rozvetvené s malými zhlukmi kvetov v rôznych odtieňoch fialovej. Mnohí z nás ju poznajú ako nesmierne aromatickú rastlinu s blahodárnymi účinkami nie len na fyzické zdravie, ale aj na to psychické. Éterické oleje, levanduľový med či dekoračný prvok sú len jedny z mála možností ako využiť estetickosť a krásu tejto rastliny. Levanduľa je typická pre oblasti ako je stredozemie, a teda Provensálsko, Toskánsko a iné. Okrem toho, že levanduľa v týchto oblastiach rastie nadivoko, existujú aj mnohé odrody, vďaka ktorým si môžeme vypestovať voňavý fialový záhon aj v našich končinách.
Odrody levandule a ich výber
Pred tým, než sa osmelíme ku kúpe špecifickej odrody levandule mali by sme si preštudovať náležitosti ich pestovania. Okrem toho, že tieto odrody môžu mať rôzne nároky na pestovanie, líšia sa aj v ich využití či vzhľade. Zatiaľ čo odroda levandule Levandin je vhodná na výrobu oleja, odnože levandule Angustifolia môžu mať rôznu farbu kvetov.
V našich zemepisných šírkach je najznámejšou levanduľou azda levanduľa lekárska, známa aj ako úzkolistá. Mnohí záhradníci či nadšenci provensálskeho štýlu sú krásou a vôňou natoľko uchvátení, že jej pestovanie spĺňa výhradne estetický profil záhonu. Môžeme taktiež hovoriť aj o veľmi pozitívnych účinkoch vône levandule, a to nie len na psychologickú stránku človeka. Vďaka prenikavej a veľmi špecifickej vôni účinne odháňa vošky. Stačí keď ju posadíte vedľa rastlín, ktoré sú náchylné na napádanie voškami, ako napríklad ruže, a tak sa účinne vyhnete agresívnym postrekom.
Levanduľa lekárska
Známa taktiež aj ako levanduľa úzkolistá, pričom sa obe z týchto názvov používajú na rovnakej úrovni a zdieľajú jeden latinský názov, a to Levandula Augustifolia. Nájdete ju najčastejšie v krajinách mierneho pásma, teda aj na Slovensku. Na rozdiel od španielskej levandule tento druh znáša dobre aj tuhé zimy, hoci si vyžaduje v tomto období viac pozornosti. Tento ker dorastá do výšky približne 60 centimetrov a zaraďujeme ich medzi kvitnúce trvalky.
Levanduľa prostredná
Nazývaná taktiež ako Levandula X intermedia je ďalším druhom, ktorý s prehľadom zvláda mrazivé počasie. Túto odrodu levandule môžeme nájsť taktiež aj pod názvom anglická levanduľa. Výškou sa od levandule lekárskej líši, a teda dorastá až do výšky 80-100 centimetrov v závislosti od podmienok pestovania. Zaujímavosťou je aj fakt, že tento druh levandule nie je možné rozmnožovať semienkami, skôr korienkami. Zato sa však odvďačí bujným porastom z ktorého vytvoríte najkrajšie kytice, ktoré môžu mať stonku až 50 centimetrov. Olej vyrábaný z tejto odrody sa nedá porovnať s hybridom Levandin.
Levanduľa hlávkovitá
Rovnako ako pre zvyšné odrody, aj táto nesie svoj druhý názov, ktorým je levanduľa francúzska. Rovnako ako levanduľa španielska, aj levanduľa francúzska vyžaduje čo najteplejšie podnebie, pričom ju odporúčame pestovať v južnejších častiach Slovenska. Ak ste si však tento druh obľúbili a aj napriek obťažnej starostlivosti, spokojne si tento druh môžete vysadiť do črepníka, kedy môže zimné mesiace prežiť v interiéri.
Lavandin
V tomto prípade nehovoríme o levanduli v pravom slovazmysle. Jedná sa o krížený hybrid, ktorý bol vyšľachtený so zámerom zvýšenia produkcie oleja v prepočte na počet využitých kvetov. Čo sa týka praktickej stránky, môžeme ho vysadiť s rovnakými nárokmi na charakteristiku pôdy či podnebia ako pri levandule lekárskej. Jemné odchýlky sa môžu nachádzať v jeho vzhľade, avšak pri bežnom pohľade je zmena len ťažko badateľná. Pri nekvalitných sadeniciach môže byť ker redší, čo sa snažíme zakryť.
Je len na vás, ktorá z daných druhov levandule vás uchváti najviac. Je takmer istotou, že pri správnej starostlivosti sa vám odvďačí nie len úžasným vzhľadom, ale aj omamnou vôňou, ktorá iste rozvonia celú vašu záhradu. Stačí si len vybrať z mnohých kvitnúcich trvaliek, medzi ktoré patrí aj naša obľúbená levanduľa.