Viete, ako vonia kalina obyčajná?
Kalina obyčajná prekvapí mnohotvárnosťou opadavých i neopadavých listov a vonnými kvetenstvami. V máji nás očarí bielymi a ružovkastými kvetmi. Krík dorastá do výšky asi 3 m. Z hlbokého rezu sa spamätá rýchlo.
Opadavé druhy majú jemnejšie a rôzne tvarované listy. Vyhovuje im slnečná poloha, bohato kvitnú a na jeseň sa im krásne sfarbujú listy. Stálozelené druhy sú vhodné do vlhkých a tienistých stanovíšť. Porastú aj na slnečných miestach, ale nebudú tam tak prospievať.
Domáce druhy kaliny
Kalina obyčajná (Viburnum opulus) a Kalina tušalaj (Viburnum lantana) rastú voľne v prírode a sú rozšírené po celej Európe. Pôvodný druh má veľké a ploché kvetenstvo. Ako záhradný druh bola vyšľachtená odroda Roseum.
Kalina obyčajná pestovanie
Pestovanie kaliny je jednoduché. Sú nenáročné a dlhoveké. Pestovali ich už naše babičky. Celoročná výsadba kontajnerových rastlín je bežná. Ale je vhodné počas extrémneho sucha výsadbu odložiť.
Obľubuje vlhkú a priepustnú pôdu bohatú na humus. Počas prvých 2 rokov je dôležité rastlinu hlavne v lete pravidelne kontrolovať a zalievať. Veľmi rýchlo sa dokáže zotaviť aj z hlbokého rezu. Má široké uplatnenie ako ker v záhonoch alebo na vytvorenie deliacich stien. Dorastá do výšky a šírky asi 3m.
Výšku možno udržiavať rezom, znesie aj silnejšie zostrihanie. Kalina má naozaj veľký koreňový systém. Vyrastá z neho omladina, preto je vhodná na spevňovanie brehov. Tento veľmi ľahko pestovateľný ker sa môže využiť aj do vetrolamov. Rad z kaliny pôsobí hlavne na jar veľmi krásne.
Najvhodnejšie druhy pre naše záhrady
Kalina obyčajná dorastá asi 4m, kvitne v máji až v júni s bielymi kvetmi. Je široká, vzpriamená.
Kalina voňavá dorastá do približne 2 až 3m kvitne v marci až v apríli, má ružové a biele kvety. Rastlina ju hustá a vzpriamená.
Kalina tušalaj dorastá do 2 až 3m. Kvitne v máji a júni bielym kvetom. Je to hustá rastlina, pekne vzpriamená.