Užitočné rady, ako sa zbaviť slimákov
Aj keď väčšina z nás chápe, že slimáky sú súčasťou prírodného sveta, neznamená to, že s nimi chceme zdieľať svoju záhradu. Platí to dvojnásobne, ak začnú poškodzovať trávnik a rastliny. Našťastie poznáme niekoľko tipov, ako sa zbaviť slimákov v záhrade aj bez chémie.
Slimák ako záhradný škodca
Po daždi aj v rannej rose môžeme v záhrade objaviť viaceré druhy slimákov. Najčastejšie sa stretávame s hnedým slimákom bez ulity, teda slizniakom, no všimnúť si môžeme aj malé slimáky s ulitou svetlej farby. Ich prítomnosť spoznáme podľa lesklých cestičiek slizu a často aj ohryzených listov rastlín.
Aký je medzi slimákmi a slizniakmi rozdiel? Z hľadiska škodlivosti takmer žiadny. Slimáky s ulitou ale požierajú vajíčka slizniakov, čím záhradu čiastočne chránia pred ich premnožením. Majú pritom čo robiť, dospelé jedince totiž znášajú 300 až 400 vajíčok, najčastejšie do dier v zemi, vo fóliovníkoch alebo pod kamene. Do roka majú dve generácie.
Slimáky aj slizniaky najradšej konzumujú listy kapustovej zeleniny a šalátu, korene mrkvy, hľuzy zemiakov, plody jahôd a často si pochutia aj na opadanom ovocí. Poškodzujú tiež semená, korienky, kvety a listy okrasných rastlín, čo môže viesť ku vzniku infekcie. Za potravou vyliezajú hlavne na večer a v noci, významné škody spôsobujú za vlhkého počasia.
Ako sa zbaviť slimákov v záhrade
Zbaviť sa slimákov v záhonoch môže byť náročné. Koniec koncov, záhrada kombinuje všetky veci, ktoré slimáky najviac milujú: vlhkosť, úkryt a zdroje potravy. Našťastie môžeme týchto škodcov vyhnať zo záhrady niekoľkými spôsobmi.
Meď
Bariéry a repelenty môžu byť účinnou metódou, ako sa zbaviť slimákov bez toho, aby sme ich museli zabiť. Prvou z možností je meď. Tento kov vytvára elektrické šoky, ktoré slimákom sťažujú navigáciu. Jednoducho umiestnite medený pás okolo svojej záhrady alebo iného miesta, v ktorom slimáky nechcete.
Kremlina
Účinná je tiež hornina s názvom kremelina. Je to netoxický materiál, ktorý funguje ako vynikajúca bariéra alebo repelent proti škodcom. Vyrába sa z fosilizovaných rozsievok a má veľmi drsné okraje, cez ktoré sa slimáky len ťažko plazia.
Vaječné škrupiny
Ako bariéra môže poslúžiť akýkoľvek drsný materiál, napríklad rozdrvené vaječné škrupiny, brúsny papier alebo lávové kamene. Jednoducho ich nasypte do okolia rastlín, ktoré slimákov lákajú.
Kávová usadenina
Slimákov sa môžete zbaviť aj s pomocou kávovej usadeniny. 1-2 % roztok kofeínu je pre slimáky smrteľný, zatiaľ čo kávová usadenina vytvorí jednoduchú bariéru, cez ktorú slimáky neradi prechádzajú.
Prirodzené dravce
Sliepky, husi a kačice sú prirodzenými predátormi slimákov a slizniakov, rovnako ako žaby a vtáky. Ktorékoľvek z týchto zvierat na vašom dvore bude účinne kontrolovať počet slimákov bez použitia jedov a pascí. Ak napríklad máte sliepky, môžete ich raz za čas vypustiť na chvíľu do záhrady.
Plán zavlažovania záhrady
Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť slimákov, je jednoducho zmeniť čas zavlažovania záhrady. Namiesto toho, aby ste ju zalievali večer, začnite polievať svoje rastliny ráno. Slimáky sú aktívne najmä v noci a ak bude záhrada v tomto čase suchá, nebude pre nich takým lákadlom.
Pesticídy proti slimákom
Prípravky proti slimákom sú najčastejšie dostupné vo forme postrekov, granúl alebo gélu. Rovnako existujú prípravky, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín voči žravým škodcom. Sú vhodné v prípadoch, kedy sa slimáky premnožia vo veľkom počte, alebo ak iné metódy nefungujú. Ak sa rozhodnete použiť pesticídy, pamätajte na to, že môžu ublížiť prospešnému hmyzu v záhrade.
Rastliny, ktoré odpudzujú slimáky
Slimáky sa javia ako chamtivé tvory, ktoré prehryzú všetko, čo im stojí v ceste. Existujú ale určité rastliny, nad ktorými určite ohrnú nos. Niektoré druhy ich dokonca odpudzujú svojou vôňou. Patrí sem:
- levanduľa
- hortenzie
- rozmarín
- muškáty
- fuksia
- pelargónia
- papuľky
Môže byť slimák prospešný pre záhradu?
Slimáky môžu byť prospešné tým, že záhradu prečistia od odumretých rastlinných zvyškov. Ich trus navyše vytvára minerálne hnojivo bohaté na dusík, ktoré zlepšuje výživu rastlín. Užitočné môžu byť aj v komposte, treba ale dávať pozor na roznesenie vajíčok do zvyšku záhrady.