Túžite po vždy zelenej záhrade? Brečtan popínavý vám to splní
Brečtan je stále zelená popínavá rastlina, ktorá postupom času drevnatie. Je to rastlina typická pre lesný porast. Uprednostňuje skôr polotieň až tieň. Brečtanom sa dobre darí vo vlhšej pôde bohatej na humus. Patrí medzi mimoriadne nenáročné a zároveň odolné rastliny. Na zimu nezhadzuje listy. Často preto býva súčasťou jesenných a vianočných dekorácií.
Brečtan veľmi dobre znáša rez a tvarovanie. Niekoľko rokov po výsadbe začne brečtan rásť rýchlejšie. Preto je potrebné použiť intenzívny výchovný strih spolu s jemným, udržiavacím strihom. Môže sa rozmnožovať počas celého roka. Ak chcete brečtan rozmnožovať, vložte do nádoby s vodou asi 20 cm mladé odrezky. Korienky sa objavia zhruba po 14-tich dňoch. Následne ich treba zasadiť do pôdy. Možností využitia brečtanu v záhrade je viacero. Zvyčajne sa používa na skrášlenie plotov, altánkov, pergol alebo iných plôch v záhrade.
Druhy brečtanov
Brečtan popínavý - Je veľmi jednoduché brečtan popínavý pestovať. Potrebuje však dostatok svetla. Dospelé rastliny brečtanu popínavého kvitnú na jeseň, kedy kvitne málo iných rastlín. Preto je brečtan popínavý dobrým zdrojom nektáru a peľu pre hmyz. Na kvitnúcich konároch má listy vajcovitého tvaru.
Brečtan kaukazský - Brečtan kaukazský sa podobá na brečtan popínavý. Je to stredne rýchlo rastúci brečtan. Má veľké kožovité listy, ktoré majú srdcovitý tvar. Je jednou z najkrajších odrôd pestro-listých brečtanov s modrými dekoratívnymi plodmi. Táto rastlina má rada tieň, alebo polotieň. Sú pre neho vhodné všetky typy pôd. Jeho mrazuvzdornosť je až -25°C .
Brečtan írsky - Brečtan írsky je silná a rýchlorastúca popínavá rastlina. Tvorí väčšie, stálozelené, 3 až 5 laločnaté listy. Na jeseň kvitne staršia rastlina nenápadne v zelenkasto - žltých guľovitých okolíkoch. Z nich sa vytvoria tmavé, guľovité a mierne jedovaté plody. Darí sa mu na polo-tienistom až tienistom mieste. V našich podmienkach je menej mrazuvzdorný. Dorastá do výšky až 10 m.
Výhody brečtanov
Výhodou je, že brečtan je stále zelená rastlina. Zaraďuje sa tak medzi najviac vyhľadávané popínavé dreviny. Brečtan popínavý je takisto jedným z najlepších čističov vzduchu. Najväčšou výhodou domu obrasteného brečtanom je úspora vykurovania. Viete s ním ušetriť približne 20% tepla v zime. Môže za to schopnosť držania vzduchu a zamedzenia jeho cirkulácie medzi stenou a listami. V lete vytvára príjemnú klímu lebo listy do vzduchu vypúšťajú vlhkosť. Ďalším plusom je, že popínavá rastlina brečtanu odčerpáva svojimi koreňmi vlhkosť zo základov domu. Pestrofarebné formy brečtanu nám môžu výrazne oživiť priestory interiéru aj v zimných mesiacoch. Brečtan je tiež známy svojimi liečivými účinkami. Patrí medzi ne napr. uvoľňovanie a vykašliavanie hlienov, či kožné problémy. Používa sa aj pri reumatizme.
Nevýhody brečtanov
Nevýhodou brečtanu je, že neustále vytvára korienky a v prípade, že sa nachádza na fasáde domu, narúša murivo. Platí to najmä v prípade starých múrov a obitej omietky. V poraste z brečtanu sa navyše často ukrývajú drobné živočíchy, ktoré sa tak môžu dostať do vašich obytných priestorov. Niektorým môže tiež prekážať spev drobných vtákov hniezdiacich v brečtane. Brečtan je vo väčších dávkach jedovatý. Najjedovatejšou častou rastliny sú bobule. Tie sú zdrojom obživy pre vtákov. Je domovom mnohých druhov hmyzu.