Trúbkovec a jeho silný koreňový systém
Trúbkovec je nádherná popínavá drevina exotického zjavu, ktorá okamžite upúta pozornosť svojimi výraznými kvetmi. Tie svojim vzhľadom pripomínajú trúbku, preto tento názov. Pochádza z USA, kde rastie voľne v lesoch, húštinách, na poliach aj pri riekach.
Je to veľmi vďačná rastlina, ktorá sa vyznačuje pomerne rýchlym rastom - až 3m za rok, a tak Vám za krátku dobu vytvorí silnú zelenú stenu. Na začiatku však treba byť trpezlivý, pretože mladé rastlinky rastú pomalšie, no s pribúdajúcim vekom ich už ťažko zastavíte. Trúbkovec vyžaduje oporu, aby sa pod váhou nezlomil alebo nespadol. Ide o silnú a húževnatú popínavú lianu, ktorá sa pri raste prichytáva na oporu či stenu. Je ideálny na pergoly a altánky, ktoré krásne prekryje. Ak teda hľadáte spôsob, ako si vytvoriť na záhrade viac súkromia, či uniknúť zvedavým pohľadom, trúbkovec je bez pochyby správnou a príťažlivou voľbou. Okrem hustého porastu ponúka bohatú záplavu nádherných kvetov, a je tak dokonalou ozdobou každej záhrady.
Pestovanie
Trúbkovec sa poteší teplému slnečnému miestu v závetrí. Je to teplomilná rastlina, ideálne je ho zasadiť na južnú stranu. Nie je náročný na pôdu, no čím viac živín mu dodáte, tým bohatšie sa odmení kvetmi a rýchlym rastom. Pôda by mala byť vzdušná a zálievka mierna, trúbkovec neznáša premočenie, skôr si poradí s občasným suchom. Sadíme ho voľne do zeme, pretože je úplne mrazuvzdorný a veľmi odolný. V zime jeho listy opadajú.
Pokiaľ mu ťažko hľadáte v záhrade ideálne miesto, možno ho zasadiť i do črepníka, v tom prípade sa ale môže stať že zakvitne menej, alebo vôbec. S výberom miesta treba byť obozretný aj preto, lebo trúbkovec je silák. Predovšetkým jeho korene sú veľmi silné a poradia si i s dlažbou, či kameňmi. Veľmi rýchlo sa rozrastá a vysieva aj na miesta, kde Vám to nie vždy môže byť po vôli. Preto ho treba pravidelne rezať a nové vysiate rastliny udržiavať pod kontrolou. Inak sa môže stať, že si časom privlastní kus Vašej záhradky. Ak si chcete ušetriť kus práce, pri sadení do zeme použite zábranu, ktorá korene ohraničí, prípadne ho vysaďte do dostatočne veľkej nádoby. Takto ho možno umiestniť prakticky kamkoľvek.
Trúbkovec pestujú hlavne milovníci popínavých rastlín, ktorí obľubujú zelené voňavé steny. Sadíme ho na jar, v marci až máji, prípadne na jeseň, od septembra až do prvých mrazov. Kvitnúť začne až po troch, či štyroch rokoch, môže mu to trvať i dlhšie. Kvetmi Vás bude tešiť celé leto až do konca septembra. Kvitne červenými, oranžovými i žltými kvetmi v závislosti od odrody. Dorastá do výšky až 10m, preto vyžaduje pravidelný rez, ktorý vykonávame na letorastoch. Trúbkovec sa orezáva na jar, podporíte tak tvorbu nových kvetov.
Tento krásavec lahodí nielen ľudskému oku, jeho kvety majú v obľube kolibríky, ale je príťažlivý aj pre drobný hmyz, ktorý ho v čase kvitnutia hojne obletuje. Na to treba pamätať a nájsť rastlinke vhodné miesto, aby ste sa pri popíjaní limonády na terase vyhli nežiaducim náletom.
Trúbkovec tyčinkový a jeho účinky
Okrem okrasného popínavého trúbkovca je u nás známa odroda trúbkovec tyčinkový. Ten sa s obľubou používa v prírodnej medicíne pre svoje liečivé účinky. Pochádza z Ázie, kde rastie voľne v prírode. Je to diuretikum, jeho listy sa používajú na prípravu čaju, ktorý je močopudný, priaznivo pôsobí pri dne, ochorení ľadvín a močových ciest. Je bohatý na draslík, flavonoidy, éterické oleje a polyfenoly.
Či už hľadáte liečivú bylinku, alebo cenovo dostupnú zelenú stenu s krásnymi voňavými kvetmi, trúbkovec je vďačná nenáročná rastlina, ktorá sa Vám za starostlivosť bohato odmení.