Trpasličia broskyňa vydrží až po mrazy
Prunus Persica, alebo trpasličia broskyňa je odrodou, ktorej výhodou je kompaktnosť a chutnosť jej plodov. Pestovanie na balkóne nie je pre tento druh broskyne žiaden problém, dokonca môže vyzerať efektne aj ako solitérny stromček. Vďaka efektným žiarivo červeným listom zaujme v každom kúte záhrady.
Ako pestovať Prunus persica, trpasličiu broskyňu?
Pestovanie trpasličej broskyne vyžaduje všeobecné zásady, ktoré platia aj pri pestovaní klasickej odrody broskyne. Vyberáme stanovisko, ktoré je minimálne 3,5 metra až 4 metre od ďalšieho druhu stromu. Broskyňu vysádzame od začiatku marca, kedy skončia posledné silné mrazy, ktoré by mohli oslabiť koreňovú sústavu. Doba výsadby môže pritom trvať až do polovice apríla.
Výsadba trpasličej broskyne
Výsadba trpasličej broskyne, Prunus Persica, zahŕňa predovšetkým výsadbu do samotného kochlíka. Vyberáme sadenice, najlepšie jednoročné s očkovaním, vďaka ktorému vedia ponúknuť vyššiu kvalitu - potreba šľachtenia. Táto odroda je voľnokorenná, pričom výška dospelej rastliny sa pohybuje od 120 - 150 centimetrov. Vysádzame na slnečné stanovisko, do vzdušnej pôdy, ktorú pravidelne kypríme. Vyhýbame sa miestam, kde vzniká prievan a radšej umiestnime sadenice do závetria s rozmedzím aspoň 3 metre.
Pred samotnou výsadbou je dôležitá kontrola očkovania, ktoré nemôže byť poškodené. Rovnako aj korene pred samotným sadením môžeme vizuálne skontrolovať. Ak sa nájdu zhnité časti koreňovej sústavy, či suché prvky, odstránime ich záhradnickými nožnicami. Jamu vyhĺbime aspoň 30 centimetrov hlbokú, v prípade balkónového sadenia siahneme po väčších a celkovo objemnejších kvetináčoch. Použiť môžeme klasický substrát či kvalitnú záhradnú zeminu.
Výsadba broskyne na balkón
Vysádzame do substrátu určeného pre ovocné stromy. Siahneme po črepníkoch, na ktorých dne sa nacházajú dierky pre reguláciu odtoku vody po polievaní. Minimálny objem kvetináča je 50 litrov, ktorý zabezpečí dostatočný priestor pre rast.
Do kochlíka s týmto ovocným stromčekom nevysádzame iné rastliny, dokonca ani letničky či iné nízkokorenné druhy rastlín.
Zalievanie a hnojenie
Zavlažovanie vykonávame jedenkrát za deň v pravidelných intervaloch. Dôležitosť závlahy pripisujeme najmä broskyniam vysadeným v črepníkoch, ktoré nemajú možnosť čerpania vody z podzemných zdrojov. V praxi platí, že čím vyššia teplota počas dňa prevláda, tým potrebnejší je väčší objem závlahy. V žiadnom prípade broskyňu neprepolievame, avšak nebezpečné je aj úplné vyschnutie pôdy, čo môže mať za následok nedostatočnú úrodu.
Na samotnú úrodu má vplyv aj hnojenie, kedy môžeme hnojiť dlhodobými hnojivami v tyčinkách, ktoré používame predovšetkým pri pestovaní v kochlíkoch. Ďalej sú to komposty a granulované hnojivá, pričom dbáme na dostatočnú zálievku pred samotnou aplikáciou jednotlivých hnojív tak, aby sme sa vyhli spáleniu broskyne.
Zimná ochrana a ochrana pred pred škodcami
Trpasličia broskyňa nemá problém s prezimovaním vo vonkajších podmienkach. Stále však platia zásady, ktoré je nutné dodržiavať. Ak pestujeme tento druh broskyne v črepníku, prikryjeme ho rúnom, jutovinou, či čečinou, čo platí aj o broskyniach vysadených v záhradných podmienkach.
Ochrana pred škodcami je vzhľadom na to, že je táto broskyňa umelo vyšľachtená, minimálna. Ak sa objavia na listoch, alebo kmeni vošky, ihneď striekame rastlinu vhodným prípravkom. Pre prípad vytvoríme postrek aj pre susedné rastliny, aby sa broskyňa spätne nenakazila.