Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tieto živiny potrebujú aj vaše rastliny

Živiny sú pre rastliny životne dôležité a zaraďujeme sem látky, vďaka ktorým môže rastlina aktívne rásť, vytvárať plody a pod. Umelá suplementácia rastlín je nevyhnutná najmä pri väčších pestovateľoch ovocia a zeleniny, kedy striedanie záhonov nie je možné, príp. pôda nie je schopná obnovovať zdroje živín pre ďalšiu várku záhonov. Živiny do rastlín suplementujeme pomocou aplikácie hnojív, a táto činnosť sa netýka len úžitkových rastlín, ale aj rastlín okrasných, príp. sukulentov. Ak chceme mať rastliny zdravé, a teda si zabezpečiť aj dobrú úrodu, musíme pravidelne obmieňať stanoviská zeleniny a dopĺňať potrebné živiny. V tomto článku si predstavíme najpotrebnejšie zložky živín rastliny a zároveň aj dôležitosť NPK hnojiva. 

 

Potrebné živiny pre rastliny 

Dusík 

 

Dusíkom hnojíme najmä na začiatku vegetačného obdobia, a to teda na jar. Najčastejšie sa s týmto prvkom, (lat. Nitrogenium)  stretnú milovníci trávnikov, keďže dusík podporuje tvorbu zelenej hmoty. V prípade trávnikov hnojíme dusíkom len do určitej doby, resp. do konca augusta. Podpora zelenej hmoty je po tomto mesiaci nežiadúca a trávnik musíme pripraviť na zimu (účinne sa vyhneme bielej plesni, rovnako ako vysíleniu trávnika na jar). Rastliny prijímajú dusík  vo forme zlúčenín, a teda vo forme NO3, príp. NH4+. Nedostatok draslíka spozorujeme ako krehkosť listov rastlín, veľmi pomalý rast trávnika a pod. 

 

Draslík

 

Draslík, (lat. Kalium) je druhou najdôležitejšou zložkou v suplementácií živín rastlín. Dusík a draslík medzi sebou úzko kooperujú. Primárnou úlohou draslíka je posilňovanie koreňových väzieb a vyzrievanie pletív, ktoré sú súčasťou nadzemnej časti rastliny. Kooperácia medzi dusíkom a draslíkom prebieha nasledovne - počas vegetácie suplementujeme dusík, ktorý podporuje rast zelene, ktorú potrebuje pre fotosyntézu a ďalšie výmenné procesy. Koniec vegetácie a nástup jesene a zimy, signalizuje nutnosť posilniť koreňový systém, ktorý odolá silným mrazom. Aby sme koreňové väzby posilnili, aplikujeme draslík a vysadíme suplementáciu dusíka. 

 

Fosfor

 

Fosfor je látkou, ktorá ovplyvňuje veľkosť okvetenstiev a celkovú veľkosť listov. Fosfor, (lat. Phosphorum),  sa najčastejšie vstrebáva vo forme H2PO4. Tento potrebný prvok môžeme nájsť ako súčasť zmesi rôznych hnojív, napr. superfosfát, príp. v NPK hnojivách. 

 

Suplementácia živín a hnojivá NPK 

 

Hnojivá NPK sú optimálnou kombináciou vyššie zmienených prvkov, a to dusík + fosfor + draslík = NPK. Toto univerzálne hnojivo aplikujeme najčastejšie začiatkom jari. Vyvarujeme sa však okrasným rastlinám (s výnimkou ruží), ktoré sú citlivé na príjem chlóru, ktorý je v NPK hnojivách značný. Hnojivo NPK môžeme považovať za základnú bázu živín rastlín, na ktorej môžeme ďalej stavať ďalšími vhodnými hnojivami. 

 

Ostatné živiny pre rastliny

Suplementácia živín pre rastliny sa však neskladá len z NPK prvkov. Niektoré prvky potrebujú väčšie zastúpenie ako iné. Horčík, vápnik, magnézium či síra sú ďalšie makro prvky, bez ktorých nezabezpečíme plnohodnotnú úrodu, hoci sú zastúpené len v stopovom množstve. 

 

Živiny môžeme záhonom zeleniny dodávať aj pomocou prírodných hnojív, ktoré nie sú prírodné spracúvavané. Výhodou je zníženie biologického odpadu, žiadne chemické aditíva a šetrnosť k prírodnému prostrediu. Medzi prírodné spôsoby hnojenia patrí zapracúvanie konského hnoja do pôdy (vykonávame ešte pred zimou), aplikácia kvalitného kompostu, zapracovanie horčice (príp. repky). Tieto tzv. zelené hnojivá sú pre spotrebiteľa bezpečnejšie, pričom je kvalita plodín mnohokrát vyššia ako pri použití chemickej suplementácie. 

 

Hnojenie poskytuje rad výhod, a mnohokrát sa bez jeho využitia dočkáme neplnohodnotnej úrody, ktorá nespĺňa naše očakávania. Dôležitejšie ako samotný výber hnojiva je jeho aplikácia, kedy pomerom a množstvom hnojiva môžeme rastliny trvalo poškodiť (spálenie listov, plodov, koreňového systému). Nezabúdame na dostatočné poliatie rastlín pred a aj po procese hnojenia.