Tekvica na varenie vs. cuketa: Aký je medzi nimi rozdiel?
Mladé rastlinky vyzerajú takmer identicky, no plody si určite nepomýlite. Líšia sa nielen tvarom a farbou. Cukety a tekvice sú síce príbuzné, ale majú rôzne nároky na pestovanie predstavujú dokonca aj rozličné alergény.
Tekvice sú ozdobami záhrad, ktoré nám dokážu urobiť veľkú radosť aj na tanieri. Bežná tekvica aj cuketa je vhodná na zapekanie, smaženie, grilovanie alebo prípravu krémových polievok. Ako zistíte, čo na svojom tanieri vlastne máte?
Rozdiel medzi tekvicou na varenie a cuketou
Cuketa, niekedy nazývaná aj cukina, je odroda tekvice pochádzajúca z Talianska. V talianskej kuchyni sa používa naozaj často, tzatziki alebo plnenú cuketu ste už možno pripravovali aj vy. Výborne chutí restovaná s trochou soli, čierneho korenia a olivového oleja. Nenechajte sa oklamať jej farbou - aj napriek tomu, že v supermarketoch často vidíme tmavozelené cukety, rastú aj v žltej, olivovo zelenej a bielej farbe. Cukety majú tenkú šupku a bledú dužinu, v ktorej sú uložené semienka. Plody sa konzumujú celé, vrátane vitamínmi nabitej šupky.
Známe oranžové tekvice od nich nemajú príliš ďaleko, vzhľadom ani chuťou. Jednotlivé druhy tekvicovej rodiny sa líšia hrúbkou šupky, tvarom semien, farbou aj štruktúrou dužiny. Šupku z tekvice na varenie obvykle nejeme, no dužina je vhodná na prípravu pyré a na vysušených semienkach si môžeme pochutnať počas celého roka.
Ako pestovať cuketu?
S výsevom semien do záhonu počkáme, kým sa teploty ustália nad hranicou 10 stupňov celzia. Po 50 dňoch od výsevu môžeme na rastline vidieť prvé tmavožlté kvety. Keď odkvitnú, nahradia ich plody cukety na dlhých, drevnatých stonkách. Táto kríčkovitá rastlina miluje slnko a vlhké prostredie, no neznáša náhle zmeny teploty. Je nenáročná na pestovanie, stačí, ak okolie rastliny očistíme od buriny a počas leta 2x denne zalejeme odstátou vodou. Poznáme rozdielne tvary a farby plodov, od dlhých valcových, až po odrody so žltými, okrúhlymi plodmi.
Plody tekvice aj cukiny zberáme skoro na jeseň. Obsahujú veľkú dávku betakaroténu a majú pozitívny vplyv na srdce. Pred konzumáciou by plody mali zostať nejaký čas v izbovej teplote. Časť škrobov sa tým zmení na cukry, vďaka čomu dužina jemne zosladne. Z tekvíc môžeme okrem jesenných polievok pripraviť aj sladké čipsy alebo tekvicový koláč. Cukina je obľúbená v slaných receptoch, napríklad v zeleninových šalátoch alebo ako príloha ku grilovanému mäsu.