Tajomné goji: Objavte jeho zázračné vlastnosti!
Zázrakom prírody by sme mohli nazvať bobule goji, inak nazývané kustovnica čínska, ktorej pozitívne vlastnosti poznali už mnísi v Himalájskych horách. Boli známi svojou dlhovekosťou, duševnou vyrovnanosťou a energiou. Ľudia na základe tradičnej čínskej medicíny už 2000 rokov využívajú sladké plody goji a účinky týchto antioxidantov pomáhajú proti rôznym ťažkostiam. Na Slovenku sú tieto nízkokalorické bobule bežnou súčasťou jedálnička zdravo stravujúcich sa osôb.
Obsah plodov goji
Plody goji účinkami spôsobujú zvýšenie energie a výkonu, kvalitnejší spánok, odbúravajú stres a nervozitu, zabezpečujú pocit zdravia a šťastia. Môže za to ich vitamínové zloženie, ktoré zahŕňa 8 antioxidantov, 18 aminokyselín, 11 minerálnych látok, zeaxantín, lykopén, luteín a pod.. Ďalej stopové prvky medi, železa, fosforu, zinku, vápnika, germánia a selénu. Bobule goji takisto obsahujú neporovnateľne viac vitamínu C ako pomaranče. Obsahujú aj bielkoviny, betakarotén, vitamíny B1, B2, B6, E a iné.
Účinky goji
Goji svojimi účinkomi preukazuje úspešnú liečbu bakteriálnych, zápalových, či plesňových ochorení a sexuálnej impotencie. Zlepšuje kardiovaskulárny systém a cholesterol. Vylepšuje zrak, imunitu a trávenie, fungovanie pečene a obličiek, príznaky kožných ochorení. Znižuje tlak, zvyšuje plodnosť, pomáha pri redukcii hmotnosti, bolesti hlavy, tumorov, spevňuje svaly a kosti. Taktiež je goji užitočné pri dlhodobom suchom kašli a dokonca chráni telo pred rakovinou, UV žiarením a zhnednutím pokožky. Na základe účinkov by sme mohli bobule goji nazvať všeliekom.
Pestovanie goji
Kustovnica čínska je aj na našom území veľmi populárna v oblasti sadenia. Keďže plodina nie je vôbec náročná, existuje veľa možností, kde môžeme goji pestovať. Pre túto obojpohlavnú, mrazuvzdornú, kríkovitú rastlinu je dôležitá dostupnosť slnečného žiarenia, ľahšej pôdy s pH približne 8 a polievanie aspoň raz mesačne. Narásť môže do výšky 1 až 3 metre a disponuje oranžovo - červenými plodmi. V prvom rade si musíme zaobstarať na výsadbu goji semienka. Dostupné sú viaceré alternatívy, napr. odroda Goji Goliath, ktorá sa sadí v mesiacoch marec až máj a september až november a z úrody sa môžeme tešiť v septembri a októbri. Zaujímavá je vyšľachtená odroda Goji Amber Sweet, ktorá je typická netradičnou žltou farbou plodov. Obom odrodám musíme dopomôcť k správnemu rastu hnojením v jarných mesiacoch. Na jeseň je potrebné zrezať ker 60 centimetrovým spätným rezom, aby nás mohla rastlinka opäť tešiť hustými a silnými výhonmi. Drobné fialové kvety, ktorými táto rastlina kvitne, sú typické pre mesiace júl až október a o dva až tri roky sa objavujú jej plody. Pri zbere s nimi manipulujeme opatrne, pretože sú krehké a nezbierame ich po daždi. Môžeme ich sušiť mechanicky dehydratáciou alebo vzduchom.
Konzumácia goji
Spôsobov ako zaradiť goji do svojho jedálnička je veľa. Jedia sa surové alebo namočené do horúcej vody, kedy sa ich chuť zoslabuje. Môžeme ich pridávať do rôznych zmesí, nápojov, šalátov, jogurtov a vločiek. Sú vhodné aj na prípravu teplých jedál, do pečiva, do omáčok, k pečenej zelenine alebo na dezerty.
Ako pri každej plodine, môže mať nadmerná konzumácia goji nežiaduce účinky. Bobule goji obsahujú cukor, takže si dávkovanie treba strážiť. Nevhodné sú najmä pre diabetikov a ľudí s alergiou na iné bobuľovité plody.