Tajomná schisandra a jej liečivé účinky
Ak ste doteraz o schisandre nič nepočuli, je na čase to zmeniť. Táto rastlina disponuje viacerymi liečivými účinkami, ktoré povzbudia vaše telo i myseľ. Schisandra sa využíva na zlepšenie odolnosti voči chorobám a stresu, na zvyšovanie energie a tiež fyzickej výkonnosti a vytrvalosti. Schisandra sa prirodzene vyskytuje v oblastiach Číny, Kórejského polostrova, Japonska, ale aj na Ďalekom ruskom východe. Schisandra bola dlhé roky skúmaná v ruských výskumných centrách, kde jej bol nakoniec pripísaný účinok zvyšujúci práceschopnosť.
Rod Schisandra zahŕňa 25 druhov lián. Patrí k trvácim drevnatejúcim rastlinám. Počas jesene nám poskytuje i dekoratívnu funkciu. Jej červené plody dokážu veľmi elegantne zafarbiť našu záhradku počas jesenných sychravých dní. Takisto nás poteší príjemnou citrónovou vôňou. Ovocie schisandry je využívané ako potravina a tiež na výrobu liekov. V plodoch sa nachádza vysoký podiel kyselín, ako napríklad kyselina citrónová a jablčná. Obsahujú ale aj cukry, bielkoviny, minerálne soli a vitamíny C a E. Účinná látka schizandrin je obsiahnutá v celej rastline, preto je možné na čaj používať nielen plody ale aj listy a výhonky.
Liečivé účinky schisandry
Okrem vyššie spomínaných liečivých účinkov dokáže pôsobiť schisandra preventívne voči predčasnému starnutiu a pomáha predlžovať život. Účinne pôsobí na normalizáciu krvného tlaku, stimuláciu imunitného systému a urýchľuje regeneráciu po operáciách. Priaznivo pôsobí na dýchacie centrum a tiež pri cukrovke, keďže znižuje obsah cukru v krvi. Je tiež využívaná pri liečbe ochorení pečene a tiež preventívne ochraňuje pečeň pred jedmi. Ďalšie využitie liečivej rastliny schisandry zahŕňa liečbu vysokého cholesterolu, zápalu pľúc, kašľu, astmy, či problémov so spánkom. Má tiež pozitívne účinky na psychické zdravie. Pomáha pri podráždenosti, depresii, či strate pamäte. Zlepšuje koncentráciu, pozornosť a myslenie.
Ako si vypestovať schisandru doma?
Aj napriek tomu, že je rastlinka v našich končinách pomerne nepoznaná, môžete si tento životobudič bez problémov vypestovať aj doma. Schisandra je svetlomilná rastlina, ktorá je mrazuvzdorná. Dokáže zniesť aj výraznejšie mrazy, no mladú rastlinku by ste mali počas zimy zakryť napríklad vrstvou slamy. Je popínavá a dokáže sa popínať po opore z drôtu podobne ako vínna réva. Dorastá až do výšky desať metrov. Počas prvých rokov po výsadbe sa schisandra vyvíja pomaly. Nemusíte sa však obávať, jej rast sa zrýchli približne po troch rokoch. Najideálnejším pre schisandru je polotieň, dokáže zvládnuť aj slnečné miesto. Vyhovuje jej priepustná a dobre zavlažená pôda. Plody rastliny sú purpurovo červené a zrejú od septembra do októbra. Svojim výzorom sa najviac podobajú na plody ríbezle.
Využitie schisandry
Schisandra sa nazýva tiež rastlinou piatich chutí. V bobuliach je totiž obsiahnutých všetkých päť chutí – sladká, kyslá, slaná, horká a štipľavá. Bobule sa môžu využívať na prípravu čaju, či šťavy z čerstvých plodov. Môžeme z nich tiež pripraviť marmelády, kompóty, nealkoholické nápoje a tiež sušené ovocie. Šťavu z čerstvých plodov si pripravíme tak, že obsah bobuli zmiešame s cukrom v pomere 1:2. Tak nám vydrží dlhú dobu a pri zachovaní všetkých hodnôt. Šťavu si následne môžeme pridať do čaju, ktorý tak získa príjemnú vôňu a predovšetkým chuť. Treba si ale dať pozor, aby ste šťavu z bobuli vytlačili veľmi šetrne tak, aby neboli porušené semená, ktoré by dodali šťave trpkú a štipľavú chuť.