Strihanie stromov: Tieto druhy sa orezávajú v lete a na jeseň
Strihanie stromov je dôležité a vykonáva sa kvôli tomu, aby stromy zostávali zdravé a počas dlhých rokov čo najviac plodné. Postup strihania ovocných stromov je prakticky rovnaký u všetkých odrôd. Rozdiel však spočíva v období, kedy sa orezávanie stromov uskutočňuje.
Malvice
Malvice sú dužinaté plody, ktorých semená sú uložené v jadrovníku. Patria sem napríklad jablone, hrušky a ďalšie. Zimný rez stromov sa vykonáva v zimnom alebo jesennom období. Pre lepšie sfarbenie plodov a obmedzenie ich horkosti je možné použiť tiež letný rez ovocných stromov v auguste. Spravidla platí, že čím väčšia je úroda, tým menej vetví sa odrezáva. Ak sa očakáva veľká úroda ovocia, v júny je vhodné plody prebrať a zároveň odstrániť nové mladé letorasty. Tie odčerpávajú živiny potrebné pre vývoj zdravých plodov a neprepúšťajú svetlo a vzduch do koruny.
Strihanie jabloní
U jabloní sa väčšinou používajú tri základné pestovateľské tvary. Sú to voľne rastúci zákrsok, palmeta do ovocných stien a štíhle vreteno. Obvykle sa robia dva rezy a to letný a zimný. Zimný rez môže byť udržiavací alebo omladzovací.
Kôstkovice
Kôstkovice sú dužinaté plody. Obsahujú len jedno semeno s tvrdým obalom, ktoré sa nazýva kôstka. Patrí sem napríklad čerešňa, višňa, marhuľa, broskyňa a iné. Rez stromov vykonávame buď neskoro na jar alebo v letnom období. V žiadnom prípade nestrihajte kôstkovice v zimnom období, pretože takýto rez spôsobuje choroby typické pre čerešne, marhule a broskyne.
Škrupinové ovocie
Medzi škrupinové ovocie zaraďujeme hlavne vlašský orech a liesku. Tieto režeme vždy v rovnakom období ako kôstkovice a teda na jar alebo v lete. Pri orezávaní stromov sa snažte vyhnúť vysokým teplotám, ktoré spomaľujú hojivé procesy. Ak sa rezné rany nezahoja, dochádza k výronu miazgy a to spôsobuje oslabenie stromu.
Bobule
Bobule sú plody, ktoré obsahujú veľa semienok roztrúsených v dužine. Patria sem ríbezle, egreše, maliny, brusnice, čučoriedky a ďalšie. Najvhodnejšia doba ich rezu je v období, keď už prešli najsilnejšie mrazy. Ak však tento termín nestihnete, je možné previesť rez v lete počas zberu úrody alebo tesne po ňom.
Ako správne vykonávať orezávanie stromov
1. Tvar stromu by sa mal behom rastu tvarovať tak, aby hlavné vetvy nerástli pod sebou. Vetvy stromu by mali pravidelne vyplniť celý objem koruny. Tejto základnej myšlienke by ste mali podriadiť celý plán orezávania stromov.
2. Ak strom „odmieta“ rásť podľa vašich predstáv, orežte vetvu tak, aby aspoň neskôr vytvorila odbočku a vyplnila priestor.
3. Hlavné vetvy stromov je potrebné smerovať do vodorovnej polohy. Rastú tak pomalšie.
4. Rez by mal byť tak šikmý, aby po uzdravení po niekoľkých rokoch splynul s pôvodnou vetvou.
5. Starý strom sa nepokúšajte omladiť naraz. Robte to rok po roku.
6. Orezávaním obmedzujete vznik možných hubových chorôb.
7. Pri rezaní sa snažte udržiavať rozumný pomer medzi vzrastom stromu, vytváraním hlavných vetví a jeho plodných obrastov.
8. Nezabudnite použiť štepársky vosk, ktorý stromy ošetrí.
Koľko času vám zaberie orezávanie ovocných stromov
Čas, ktorý strávite strihaním ovocných stromov, závisí na ich počte a tiež type stromu. V každom prípade však orezávanie jedného stromu zaberie maximálne 10 až 15 minút.