Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Stračonôžka v anglických záhradách nesmie chýbať

Stračonôžka je typickou rastlinou anglických záhrad. Veľké zhluky kvetov rôznych farieb, predovšetkým zo škály modrej a fialovej, spestria akýkoľvek kút a vytvoria farebné zátišie. Stračonôžka sa perfektne hodí do poslednej, a teda najvyššej, rady záhonov - dorastá až do výšky 100-160 centimetrov v závislosti od vyhovujúcej pôdy. Jej pestovanie nie je náročné a okrem záhrady vám môže skrášliť aj priestory interiéru - stračonôžka je vhodná na pravidelný rez kvetov. 

 

Ako pestovať stračonôžku? 

Stračonôžka je trvalkou, ktorá účinne odoláva mrazom a každú jar sa efektívne rozrastie do väčšieho porastu. Kvetom sú farebné zhluky kvetov menšej veľkosti, ktoré môžu mať úžasnú vôňu v závislosti od špecifickej odrody. Vo všeobecnosti však platí, že stračonôžke sa bude dariť najlepšie na slnečnom stanovisku s dostatkom vlahy pre zásobovanie svojich nádherných kvetov. 

 

Stračonôžka a jej výsadba

 

Výsadba stračonôžky je jednoduchá - základom je vytrhanie buriny, ktorá by v mieste výsadby mohla spôsobiť úhyn rastliny či jej spomalený rast. 

 

1. Predtým ako započneme samotné sadenie vyberieme rastlinu z balu a korene ponoríme do vedra s vodou. Zároveň ich aj skontrolujeme - odumreté a poškodené korene odstrihneme po celej ich dĺžke, zatiaľ čo zdravé korienky skrátime o ⅓ ich veľkosti. 


2. Po vyhĺbení jamy (rozmery 20 centimetrov šírka a 20 centimetrov hĺbka) vyberieme rastlinku z vedra a umiestnime ju do tieňa tak, aby nebola na priamom slnku. 


3. Na dno jamy môžeme umiestniť zriedené hnojivo, či kompost. Zahrnieme trochu zemou a finálne pridáme do jamy aj rastlinu, ktorú celú prihrnieme zemou a dodáme jej zálievku.

 

Je dôležité podotknúť, že zálievka je po výsadbe veľmi dôležitým krokom. Rastlina nemá dobre rozvité korene, ktoré by si načerpali vodu z okolitej zeme. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Zálievkou stračonôžky zabezpečíme rast nových kvetov a podzemnej časti - koreňov. Zalievame v pravidelných intervaloch, a to najmä počas chladných a horúcich dní. Chladné dni znižujú vlhkosť zeme, a preto je nutné polievať aj keď teplota klesne.

 

Stračonôžku hnojíme na jar, započať hnojenie môžeme už počas marca, kedy využijeme biohnojivá určené na hnojenie trvaliek. Ubezpečíme sa, že po hnojení rastline doprajeme dostatočnú zálievku aby sme sa vyhli spáleniu listov či korienkov. 

 

Stračonôžka a jej rez

 

Rez stračonôžky vykonávame len vtedy, ak spozorujeme odkvitnuté kvety. Záhradnickými nožnicami odstrihneme hlavičky uschnutých kvetov, ktoré môžeme pridať do kompostéra. Ďalším rezom je rez jesenný, ktorým pripravujeme rastlinu na prečkanie zimy. Klasicky, ako pri iných trvalkách, zrežeme celú stonku asi 5 centimetrov od zeme. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Zimnou ochranou pri stračonôžke nič nepokazíme, avšak nie je potrebná. Stačí, keď rastlinu zrežeme počas novembra a prikryjeme čečinou, slamou či záhradníckou textíliou. Zimná ochrana v tejto forme bude postačujúca. 

 

Ochrana pred škodcami spočíva najmä v eliminácie vošiek, ktoré môžu stračonôžku potencionálne postihnúť. Vo väčšine prípadov sa jedná o vošky, ktoré parazitujú na viacerých rastlinách súčasne, a preto je nutné ošetriť všetky rastliny v záhrade. Reagujeme vhodným prostriedkom, ktorý zničí vošky, avšak rast rastliny vôbec neohrozí.