Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Starostlivosť o trávnik: Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika je dôležitou súčasťou celkovej starostlivosti o jeho prosperitu. Veľa ľudí si myslí, že trávnik postačuje zalievať a kosiť. Nie je to však pravda a pri nedostatočnej starostlivosti môže trávnik nadobúdať žltú farbu, príp. sa môže objaviť pleseň snežná, suché kruhy a pod. Hnojiť môžeme tekutými ale aj granulovanými hnojivami, a to za pomoci rôzneho náradia ktoré je na tieto úkony určené. Najviac sa osvedčili ručné pomôcky, pretože štrbinové vozíky majú tendenciu rozhadzovať hnojivo nerovnomerne. Častou chybou štrbinových vozíkov je práve to, že následkom nerovnomerného rozhadzovania trávnika sa na niektorých miestach trávnik spáli.

 

Rovnako si musíme ujasniť, z akého dôvodu chceme trávnik prihnojiť. Ak máme trávnik založený, alebo na jeho mieste rastú rôzne byliny lúčneho charakteru, hnojenie je dobrou voľbou ak je vykonávané spolu s ďalšími úkonmi starostlivosti o trávnik. V prípade, že disponujeme pôdou na ktorej nerastú žiadne rastliny, príp. len veľmi málo rastlín či burín, často sa stáva, že pri tzv. hluchých pôdach nepomôže ani hnojenie. Takýmito pôdami sú najmä zeminy v okolí novostavieb (z dôvodu vypúšťania chemikálií počas stavby), alebo zemina z výkopu (zem, ktorá je vyhĺbená z hĺbky viac ako pol metra je neúrodná). V takomto prípade bude hnojenie bezvýznamné. 

 

Aké hnojivá na trávnik existujú? 

Hnojivá určené na hnojenie počas turnusu jar - leto sú tvorené primárnou zložkou, a to dusíkom. Dusík zabezpečuje rýchly rast trávy, silu stebiel, odolnosť voči plesniam, zapareninám a parazitom. Na trhu môžeme nájsť nespočetné množstvo rôznych hnojív na trávnik, ktoré sa líšia nie len podielom účinných látok, ale aj časom opätovného prihnojenia. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s týmito variantmi: 

 

- Trojtýždňové hnojivo 
- Trojmesačné hnojivo 
- Celoročné hnojivo 

 

Trojtýždňové hnojivá spadajú do kategórie lacnejších variantov, avšak nemusia byť zásadne zlé. Do trojtýždňových hnojív spadá aj močovina, ktorá je dostupná a jej aplikácia nie je náročná. Jedinou podmienkou je aplikácia močoviny vtedy, keď je trávnik ešte teplý. Jej výhodou je dostupná cena a rýchla vstrebateľnosť - zaraďuje sa medzi listové hnojivá). Ďalším dostupným dušičným hnojivom je dusičnan amónny, ktorý je ľahko kombinovateľný napr. so železom. 

 

Hnojenie trávnika: Kedy začať? 

Hnojenie trávnika môžeme začať už začiatkom marca, hoci na niektorých miestach stále môže byť vrstva snehu či v ovzduší pomerne nízka teplota. Tento aspekt nás nemusí odradiť, nakoľko účinné zložky hnojív sa aktivujú až pri určitej teplote (zvyčajne však pri +6 stupňoch Celzia, kedy začína rásť aj tráva). 

 

Najvhodnejšou dobou z hľadiska počasia je taká doba, počas ktorej sa schyľuje k úhrnu zrážok. Najoptimálnejšou dobou na hnojenie je hnojenie počas dažďa, kedy sa nemusíme obťažovať zavlažovaním, aby nám trávnik nezhorel. 

 

Hnojenie trávnika počas jesene

Hnojenie trávnika počas jesene sa koncentruje na zníženie podielu dusíku v ďalších hnojivách. Ako sme už vyššie zmienili, dusík je zložka, ktorá podporuje rast trávnika, a teda aj jeho zelený vzhľad. Ak sa rozhodnete hnojiť dusíkom trávnik až do neskorej jesene, zostane vám síce krásne zelený až do novembra, avšak na jar budete čeliť viacerým problémom. Trávnik bude vysílený, s nízkou obranyschopnosťou a s najväčšou pravdepodobnosťou budete čeliť snežnej plesni. Trávnik dusíkom nehnojíme už od septembra. Hnojiť však naopak môžeme draslíkom, ktorý potrebujú aj iné rastliny, nie len trávnik. 

 

Základným pravidlom, ktorého sa držíme pri hnojení trávnika je, že hnojíme radšej v menších dávkach ale častejšie.  Vďaka tomu sa vyhneme nežiadúcim spáleným plochám. Po každom hnojení nezabúdame danú plochu zaliať tak, aby sa hnojivo rýchlejšie vstrebalo a my sme sa vyhli spáleniam od hnojiva.