STARKL TIP: Správny substrát do vašej záhrady
Každého, kto sa pustí do záhradkárčenia, stretne otázka, aký substrát použiť vo svojich záhonoch, skleníku či v kvetináčoch, keďže ten je jedným z tajomstiev úspechu pestovania. V tomto článku rozoberieme všetky otázniky spojené s touto témou.
Ako rozlíšiť kvalitný substrát
Substrát pripomína zeminu, ide však o umelo namiešanú zmes, ktorá obsahuje všetko potrebné pre daný druh rastlín, či obdobie rastu. Kvalitný substrát by mal byť vzdušný a ľahký a ani po zaliatí vody by z neho nemalo vzniknúť lepivé blato. Ak sa predsa len rozhodnete použiť zeminu zo záhrady, dobre ju rozdrvte, zbavte akýchkoľvek nežiadúcich čiastočiek, ako napríklad hrudy, kamene, konáriky a korene a ak si chcete byť istí, že v nej nebudú zárodky hmyzu a lariev, môžete ju v tenkej vrstve rozložiť na plech a na chvíľu vložiť do vyhriatej rúry. Dnes na trhu existuje široká škála rôznych druhov substrátu a preto je najvhodnejšie ho zvoliť podľa druhu rastliny, či obdobia rastu.
Čo obsahuje substrát
Ideálny substrát obsahuje podiel ornice, rašeliny, kokosového vlákna či drvenej kôry, prípadne aj piesok alebo perlit, ktoré substrát prevzdušnia. Bentonit zas upravuje pH substrátu a tiež schopnosť zadržiavať vodu, ďalej môže obsahovať íl, vápenec, kompost a hnojivá. Prítomnosť jednotlivých zložiek, ako aj ich podiel budú závisieť od zamerania substrátu. Existujú univerzálne substráty, ale tiež substráty určené na konkrétne druhy rastlín, ako napríklad orchidey, muškáty, ruže, ap. Substrát neobsahuje zárodky škodcov, toxické látky či semená burín, čo vám jednoznačne uľahčí prácu a starostlivosť o rastliny. Zakúpené substráty sú väčšinou obohatené o hnojivo, ktoré je však aktívne len v priemere po dobu 6 týždňov. Po tom je potrebné substrát prihnojiť vhodným hnojivom podľa potreb: hnojivo pre balkónové kvety, hnojivo pre celú záhradu alebo univerzálne hnojivo.
Poďme sa pozrieť na hlavné zložky substrátu.
Ornica
Ornica, ako jej názov naznačuje, vzniká pravidelným obrábaním pôdy a je to vrchná časť pôdy s množstvom živín. Je vhodná na pestovanie mnohých druhov plodín a rastlín a tvorí dobrý základ pre každú záhradu.
Rašelina
Rašelina má kyslé pH a dodáva pôde jemnosť, vzdušnosť a pomáha udržiavať vlahu. Existuje biela a čierna, alebo svetlá a tmavá rašelina a vo väčšine zakúpených substrátov nájdete vhodný pomer oboch, keďže každá má iné vlastnosti. Vo všeobecnosti je rašelina chudobná na živiny, preto je väčšinou zmiešaná s vhodným typom humusu a živinami. Biela alebo svetlá rašelina si vyžaduje menej časté zalievanie, pretože veľmi dobre viaže vodu. Na strane druhej je však potrebné ju častejšie prevzdušňovať. Je vhodná do skleníka alebo iných zakrytých plôch. Čierna alebo tmavá rašelina naopak rýchlejšie vysychá, pri častom polievaní má však tendenciu rozbahniť sa čo vedie k zahnívaniu koreňov. Rašelina sa dá dobre nahradiť aj kokosovým vláknom.
Kokosové vlákno
Na rozdiel od rašeliny je tento materiál ľahko obnoviteľný zdroj. Je možné ho zakúpiť samostatne a pridať do substrátu ako hnojivo. Jeho pH je neutrálne, jeho vysoká pórovitosť umožňuje prístupu vzduchu do celého objemu substrátu a takisto rovnomerne rozkladá vodu.
Drvená kôra
Význam drvenej alebo mulčovacej kôry v substrátoch je zadržiavanie vlahy, naopak v zime tento materiál slúži ako izolácia a do istej miery bráni rastu buriny. Drvená kôra dodáva substrátu aj potrebné živiny, potrebné pre rast akejkoľvek rastliny.
Druhy substrátov podľa použitia
Substrát pre izbové rastliny
Ide zväčša o zmes svetlej a tmavej rašeliny s neutrálnym pH, aby v ňom prosperovalo čo najviac druhov rastlín. Ďalej obsahuje drvenú kôru, humus, prípadne zvyšky rastlín.
Substrát pre balkónové a vonkajšie rastliny
Na rozdiel od izbových kvetov, balkónové a vonkajšie, musia okrem listov aj zakvitnúť, preto potrebujú trochu iné zloženie substrátu. Takéto kvety sa delia na trvalky, konifery a jednoročné. Substrát je takisto založený na báze svetlej a tmavej rašeliny, obsahuje vápenec a humus a je potrebné ho pravidelne prihnojiť. Zabezpečí dobré zakorenenie a tiež kvitnutie a je vhodný na pelargónie (muškáty), petúnie, begónie, fuksie, verbeny a iné.
Substrát pre záhradnícke rastliny
Aj tento druh substrátu je vhodný pre široké spektrum záhradných rastlín a jeho základ tvorí rašelina, humus a hnojivo. Môžete v ňom pestovať kvety, ovocné stromy a kríky a tiež okrasné kríky. Niektoré substráty sú obohatené o extrakt z tráviaceho traktu dážďoviek, čo zabezpečí rýchlejší transport živín z pôdy do koreňov rastlín a tiež ich využitie. Pôsobia proti únave rastlín a pomáhajú zväčšiť koreňovú sústavu rastlín a následne aj nadzemnú časť.
Výsevný substrát
Pod výsevným substrátom máme na mysli substrát vhodný na pestovanie rastlín zo semienok. Tie potrebujú jemnejší substrát plný živín, aby semienka vyklíčili a mladé jemné korienky sa mohli bez problémov zakoreniť. Tento typ substrátu je vhodný len do začiatku rastu, obsahuje totiž vyšší podiel draslíka, ktorý podporuje rast koreňov a tiež vyšší podiel piesku, kvôli ľahšiemu presádzaniu.
Substrát pre okrasné dreviny
Opäť je základom rašelina a vyzretý humus z kôry, spolu s ďalšími zložkami, ktoré zabezpečia rast koreňov a tiež nadzemnej časti rastliny. Aj tento substrát je potrebné časom prihnojiť.
Substrát pre plodiace rastliny
Myslia sa tým rastliny pestované za účelom zberu plodov napríklad jahody, čučoriedky, ovocné stromy a kríky, ale aj papriky, paradajky, uhorky a podobne. Väčšina týchto substrátov je na báze rašeliny s upraveným pH.
Substrát proti burine a škodcom
Ide o substráty, ktoré sú obohatené o pesticídy a herbicídy, ktoré bránia rastu buriny a premnoženiu škodcov.
Dobrý substrát je základ pre každého záhradkára, ktorý chce vypestovať krásne kvety alebo zbierať úrodu. Našťastie si dnes viete vybrať substrát na mieru podľa typu rastliny a prostredia, v ktorom budete substrát používať.