Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL špeciál: Pestujeme okrasné dreviny

Každý majiteľ záhrady rieši na jar alebo na jeseň rovnakú dilemu. Čo tej záhrade ešte chýba? Čo by som tam chcel vidieť? Čo sa tam hodí? Okrem ovocných drevín, kríkov či zeleninových záhonov patria na záhradu aj okrasné dreviny a kry.

 

Záhrada je nielen miestom pre pestovanie plodín, ale plní tiež inú, nemenej dôležitú funkciu. Pre väčšinu majiteľov je vlastný kus zeme priestorom, kde si túžia vytvoriť vlastnú oázu pokoja. Kde sa budú tešiť krásam prírody a oddychovať pod korunami stromov, kochať sa tým, čo vytvorili vlastnými rukami. Preto vedzte, že ak sa prejdete po záhrade a máte dojem, že v nej čosi chýba, môžu to byť práve okrasné dreviny. Svojimi farbami, vôňou kvetov a celkovým zjavom dokážu vytvoriť romantické kulisy, živý plot, alebo malý lesný háj, ktorým sa budete radi túlať každú voľnú chvíľku. Predstavme si tie, ktoré sa do záhrady hodia najviac.

 

Aké okrasné dreviny si vysadiť do záhrady?

Hlavným kritériom pri výbere okrasných drevín do záhrady je prirodzene ich vzhľad. Záhrada v ich objatí opeknie, ale to iba v prípade, že pri výbere budete vopred plánovať miesto výsadby. Pri plánovaní záhrady myslite na to, že malý krík, ktorý ste si práve kúpili skoro vyrastie. A bude potrebovať dostatok miesta aby prosperoval.

 

Ideálne je predstaviť si a naplánovať naraz vzhľad celej záhrady, rozoberte si ju teda na drobné. Takto získate presné informácie o tom, koľko čoho kupovať.  Pred kúpou si naštudujte aspoň základné informácie o danej rastlinke, máme ich vždy uvedené v popise na našom eshope. Nie všetky stromy totiž znášajú priame slnko, iné zas netreba sadiť pri potoku, alebo v tieni. Zahrňte tieto informácie do svojho plánovača, chcete predsa, aby vaša záhrada prosperovala.

 

S ohľadom na veľkosť stromov a krov si vypočítajte, ako ďaleko od seba budete sadiť, a koľko ich vlastne potrebujete. Chcete stromy, alebo kríky? Ihličnany, alebo listnaté? Opadavé, alebo nie? Kvitnúce, alebo stále zelené? Všetky tieto otázky treba mať pred kúpou zodpovedané, aby jednotlivé druhy spolu pekne ladili a farebne sa dopĺňali. Inšpiráciu môžete načerpať i na našom blogu, téme okrasných drevín sa venuje článok o tom, ktorá drevina je medzi slovenskými záhradkármi najobľúbenejšia. Správnou kombináciou z nich na záhrade vysadíte svoj malý raj.

 

Ideálne podmienky pre dreviny

Každý druh okrasnej dreviny má svoje špecifiká a preto nemožno ich ideálne podmienky pre rast a prosperovanie zovšeobecňovať. Kým niektoré znášajú viac a sú takpovediac prispôsobivé, iné sú naopak veľmi citlivé na nevhodnú pôdu, prehnané zavlažovanie, či priame slnko. Opäť teda dávame do pozornosti informácie v popise každej dreviny, ktoré vás navedú na správne stanovisko pre ten ktorý krík.

 

A nie je to len stanovisko, ktoré dopomôže k úspechu. Dôležité je tiež zavlažovanie a hnojenie, rovnako aj termín výsadby. Väčšina okrasných drevín sa sadí na jar, v období od marca do mája, alebo potom na jeseň, od októbra až po prvé mrazy. Kontajnerové rastliny možno vysádzať takmer počas celého vegetačného obdobia.

 

Čo sa týka hnojenia, je vhodné prihnojiť stromčeky raz do roka. Prílišné hnojenie sa môže odzrkadliť na zvýšenom množstve škodcov. Znižuje tiež odolnosť drevín voči mazom a suchu. Škodcovia môžu byť tiež signálom, že strom, či krík je oslabený, pretože na nevhodne zvolenom stanovisku sa mu nedostáva adekvátnych životných podmienok.

 

Rez sa pri okrasných drevinách vyžaduje iba vtedy, ak ich chceme omladiť, presvetliť, alebo ním docieliť špeciálny tvar – napríklad pri modelovaní živého plota. Nezabúdajte, že živý plot sa strihá tak, aby jeho vrchná časť bola užšia než tá spodná. Takýmto spôsobom sa slnečné lúče dostanú aj k najspodnejším vetvičkám a drevina bude prosperovať. 

 

V závislosti od želaného vzhľadu a rastu stromu sadíme jednotlivé sadenice vo vzdialenosti 1 – 3 m od seba. Všetky tieto faktory ovplyvňujú úspešnosť pestovania, venujte im preto náležitú pozornosť. V opačnom prípade sa vám investovaný čas i financie nemusia vrátiť.

 

Druhy okrasných drevín

Okrasných drevín je množstvo. V našej ponuke sme pre vás pripravili okrasné stromy, okrasné kríky a pokryvné kríky. Prečítajte si základné informácie o pestovaní každého z nich.

 

Okrasné stromy

 

Keďže záhradná pôda býva úrodná, okrasné stromy si po správnom zasadení a prvotnej starostlivosti nevyžadujú veľa ďalšieho času. Prvým krokom k úspechu je vybrať správne sadenice. Vyberajte tie s pevnými koreňmi a zdravým vzhľadom. Sadenice s koreňovým balom musia mať pevný bal, ktorý nie je oddelený od koreňov a nerozsýpa sa.

 

Ďalším ukazovateľom je dostatok konárov a vetiev prirodzeného tvaru koruny. Dôležité je, aby sa na vhodnom stanovisku drevina správne zakorenila. Koreňový systém ukladáme do jamy a zasypeme výživnou pôdou. Ešte predtým však korene skráťte a podporíte tak rast nových koreňov. Jama má byť dostatočne veľká, s hĺbkou okolo 60 cm a priemerom cca 70 cm. Malá pomôcka: saďte tak hlboko, aby horné korene boli dva prsty pod zemou. Na povrch sypeme odhrabanú zeminu. Po zasadení je potrebné všetky výhonky okrem hlavného zrezať. Hnojenie dopomôže rastu. Drevine vytvoríme dostatočný priestor očistený od trávy a buriny, aby jej nebrali vlahu a živiny. Na tento účel dobre poslúži mulčovacia kôra. Ak je sadenice potrebné vyviazať, kolík zapichujeme do zeme pred sadením, aby nenarušil koreňový systém. Novému stromu doprajte dostatok vlahy, voda pomôže pôde usadiť sa i v najmenších štrbinách a ešte sadne.

 

Z našej ponuky okrasných stromov vyberáme:

 

Gaštan jedlý oceníte vy, ale i vaše deti, ktoré na jeseň pod ním strávia hodiny zbieraním gaštanov a modelovaním zvieratiek a postavičiek z nich. Prvé gaštany môžete čakať už po troch rokoch. Vhodný čas výsadby je od marca do júna, alebo na jeseň od septembra až do prvých mrazov. Jarabina zas priláka do vašej záhrady množstvo spevavých vtákov a tak to u vás ožije nielen farbami vďaka jej zlatožltým bobuliam, ale tiež trilkovaním a čvirikaním. Okrem príjemných melódií vám vtáky vyčaria úsmev i preto, lebo pomáhajú zbaviť sa škodcov. A šťastlivcom, ktorým na záhrade žblnká potôčik učaruje bahniatkami obsypaná vŕba rakytová.

 

Okrasné kríky

 

Máte radi keď to na záhrade žije a hýri farbami? Vyberte si z okrasných kríkov v našej ponuke. Nádherná hortenzia oživí vašu záhradku záplavou bielych kvetov, ktoré sa postupne zmenia na ružové až sýto červené. Budú vám kvitnúť od júla až do októbra. Zlatý dážď naopak zakvitne žltými kvetmi už v marci po prvých mrazoch a stane sa tak vašim každoročným poslom jari. Vo farebnej záhrade by nemal chýbať ani ibištek, ktorý ju bude spestrovať celé mesiace. Magnólieorgoványruže, či drieň... všetky tieto okrasné kríky urobia z vašej záhrady miesto plné farieb, vôní a života po celé dlhé mesiace. Mnohé z nich sú tiež ideálne ako živý plot, ktorý vám poskytne dostatok súkromia a zabráni zvedavým pohľadom. Prilákajú potrebný hmyz i vtáctvo a vytvoria spoločne oázu pokoja pre vaše chvíle  pohody a oddychu.

 

Pokryvné kríky

 

Pokryvné kríky sú ideálnou drevinou vhodnou na vytvorenie akéhosi farebného koberca. Lahodí oku a navyše zakryje nerovnosti a miesta, ktoré by si inak vyžadovali veľa práce s úpravou. Taktiež prinesú do vašej záhrady záplavu kvetov a vôní.

 

Rozmermi sú o čosi menšie ako okrasné stromy či kry, preto mnohé z nich môžete pestovať nielen priamo v zemi, ale i na terase v črepníkoch. Bude takto vkusne prepojená so zvyškom záhrady. Aby mali pre svoj rast dostatok miesta, doprajte im rozmernejšie kvetináče s objemom aspoň 50 l a odtokom vody. Zabránite tak preliatiu a odhnívaniu koreňov. Na spodok črepníka uložte najprv kamienky, alebo štrk, ktorý poslúži ako drenáž a oddeľte od vrstvy pôdy rúnom. Kríky v črepníkoch je potrebné zavlažovať častejšie ako tie voľne rastúce. Doprajte im preto vodu každý deň. Počas zimných mesiacov zálievku obmedzíme, no nie úplne, inak by rastlina mohla vyschnúť. Pred mrazom chránime kríky v črepníkoch tak, že ich postavíme na vhodné miesto do závetria čo najbližšie k sebe. Črepníky opatríme rúnom, vytvoríme tak akúsi izolačnú vrstvu pred vonkajším mrazom.

 

Veľká väčšina kríkov je na pestovanie nenáročná a mrazuvzdorná. V zime nezabúdajte ani na kríky rastúce v zemi. Pomôže im, ak ich pred mrazom ochránite čečinou, ktorú nasteliete ku koreňom. Ďalšia špeciálna starostlivosť nie je potrebná, kríky sa nezrezávajú, iba ak do požadovaného tvaru, väčšinou na jar, alebo na jeseň.

 

Ponuka okrasných stromov, kríkov a pokryvných kríkov je naozaj pestrá, a to doslova. Sú to vďačné rastliny, ktoré sa vám pri základnej starostlivosti bohato odvďačia. Doprajte teda vašej záhrade trochu farieb a vôní. S minimálnou námahou bude odrazu vyzerať živšie a prívetivo a vy v nej určite budete chcieť stráviť ešte o čosi viac času než doteraz. Všetky potrebné informácie o jednotlivých druhoch, ich sadení a starostlivosti o ne nájdete na našom eshope v ich popise. Radi vám poradíme s výberom tých správnych drevín, ktoré sa hodia práve do vašej vysnívanej záhradky.