Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL špeciál: Cibuľoviny

Cibuľoviny sú špeciálnym druhom okrasných rastlín, ktorými disponuje takmer každá záhrada. Tulipány, hyacinty či narcisy otvárajú svoje farebné hlavičky už počas jari, kedy nám robia tú najväčšiu radosť. V tomto článku sa však nebudeme sústreďovať výhradne na jarné cibuľoviny, ale dáme priestor aj tým jesenným cibuľovinám. Základom je nákup kvalitných a najmä zdravých surovín, ktoré nám zabezpečia tú najkrajšiu záhradu z celej záhrady.

 

Predaj cibuľovín: Kedy je najvhodnejšie obdobie na nákup?

Ako sme už vyššie spomenuli, predaj cibuľovín, respektíve ich nákup, je veľmi dôležitý najmä z pohľadu neskoršieho pestovania. Pri nákupe cibuľovín si všímame najmä ich vzhľad, nakoľko je to jediný spôsobom akým môžeme vykonať akúkoľvek obhliadku. Všímame si, či na ich povrchu nie sú plesne či nie sú cibuľoviny ani čiastočne rozkvitnuté. Najvhodnejším obdobím na ich kúpu je obdobie okolo septembra, kedy sa to cibuľovinami v obchodoch len hemží. V prípade, že máte možnosť vziať cibuľovinu priamo do ruky, hoci i cez sieťku, poriadne si ju ohmatajte. Cibuľovina musí byť pevná, hutná, nikdy nie mäkká.  V prípade, že siahneme po chorých cibuľovinách, prípadne sa v sieťke nachádza aspoň jedna chorá cibuľovina, môžeme očakávať, že nám počas jari nezakvitnú vôbec.

 

Ako vysádzať cibuľoviny?

Pre vysádzanie cibuľovín je nutné podoktnúť, že potrebujú slnečné stanovište v pôde, ktorá má humózny, ale stále priepustný charakter - rastlina potrebuje dostatok vlhkosti. Pred samotným sadením sa uistíme, že pôda do ktorej ideme cibuľoviny vysádzať je zdravá. To či je zdravá zistíme dostatočným prekyprením, počas ktorého odstraňujeme výhonky iných rastlín, burín, či zabudnuté korene, ktoré by sa mohli teoreticky prebrať k životu a znemožniť rast našich cibuľovín.

 

Vhodným počasím na vysádzanie cibuľovín je mierne počasie, nikdy nie horúčava či pretrvávajúce obdobie sucha. Ako sme sa už vyššie zmienili, dôležitá je príprava pôdy. Ďalšou zásadou je to, že cibuľoviny vysádzame do skupín - poskytnú si vzájomnú ochranu. Tento fakt nám umožňuje vytvárať farebné a druhové kombinácie, vďaka ktorým bude naša záhrada vyzerať viac rozmanito.

 

Postupom je jednoduché vyhĺbenie jamiek do zeminy. Do nich už následne poukladáme cibuľoviny. Hĺbime do jamiek vytvorených približne 10-15 centimetrov pod povrchom zeme.

 

Cibuľoviny v kvetináči

Žlté narcisy v kvetináči sú veľmi atraktívnym dizajnovým doplnkom každej jarnej domácnosti. Ak však nechceme kupovať hotové, a teda vykvitnuté cibuľoviny, musíme sa zamerať na ich vysadenie. Sadíme zásadne do črepníka, ktorý disponuje otvormi na spodnej strane. Tieto otvory sa postarajú o vhodnú reguláciu vody tak, aby sme cibuľoviny nepreliali.  Zeminu môžeme získať z bežnej pôdy, alebo môžeme siahnuť po zemine na sadenie, ktorú zoženieme v každom správne vybavenom záhradníctve.

 

Ako zalievať cibuľoviny?

Nie každé obdobie jari má zásadne dostatok zrážok. Ako sme už vyššie spomenuli, cibuľovina si vyžaduje dostatočne vlhkú pôdu s poriadnym prísunom zrážok. Nič sa však nesmie preháňať a rovnako je to aj v prípade cibuľovín - mohli by sme ich vyplaviť či v pôde otočiť tak, že by ich pučiaca hlavička smerovala smerom dole.

 

Ak je jar suchá, cibuľoviny môžeme pravidelne zalievať. Počas jesene sa o dostatočné zrážky postará počasie samo.

 

Tekuté hnojivo na cibuľoviny: Je naozaj najlepšie?

O cibuľovinách je známe, že ich nevýhodnou vlastnosťou je fakt, že môžu ‘’cestovať’’ pod zemou. V praxi to znamená, že môžu vykvitnúť na miestach, kde sme ich na začiatku ani nezasadili. Z tohto praktického hľadiska je lepšou voľbou tekuté hnojivo, ktoré cibuľoviny absorbujú lepšie než to, ktoré pôsobí dlhodobo. Dlhodobé hnojivo môžeme kúpiť vo forme rôznych guličiek či prášku, to kvapalné jednoducho primiešame do dávky vody ktorou ideme cibuľoviny zalievať.

 

Vďaka cibuľovinám môžeme priniesť do záhrady také farby, ktoré neponúkajú ani trvalky. Mnohí z nás možno ani nevedeli, že aj isté cibuľoviny môžeme považovať za trvalky. Patria medzi ne tulipány, modrice či narcisy, ktoré sa počas jesenného obdobia schovajú do zeme a v tom správnom čase znovu vyrastú a robia nám radosť. Už si len vybrať tie správne kombinácie!