STARKL recepty: Čo si pripraviť z plodov moruše?
Moruša, či už biela alebo čierna, obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok. Je bohatým zdrojom vitamínov A, B, C, E a K, tiež horčíka, železa a antioxidantov. Keďže veľmi rýchlo podlieha skaze, po dozretí je potrebné čo najrýchlejšie ju obrať a spracovať. Bola by veľká škoda nechať tieto výnimočné bobule ležať pod stromom. Majú veľmi priaznivé účinky na zdravie, ktoré oceňujú nielen cukrovkári, ale i pacienti liečení na leukémiu. Najjednoduchšie je zjesť čerstvé plody, no pri úrode 100 – 200 kg to môže byť problém. A to i v prípade, že ste veľkí jedáci. Prinášame preto pár tipov, ako spracovať morušu na ďalšie použitie, aby ste si ju spolu s jej blahodarnými účinkami na zdravie uchovali čo najdlhšie. Skúste ju zamraziť, zavariť, rozvariť, alebo rozmixovať. Moruša na rôzne spôsoby chutí skvele v každom ročnom období. Možno vás inšpirujú naše vybrané recepty.
Recept na koláč z moruše
Začneme čerstvou morušou. V letnom období, keď je jej sezóna vás osviežia nielen jej listy na dne džbánu s vodou, ale tiež ľahký a svieži koláč z moruše. Dá sa pripraviť na množstvo spôsobov, my vám ukážeme tie najobľúbenejšie chutné recepty na sladké morušové koláče.
Klasikou na nedeľnom stole je ovocná bublanina. Vymeňte klasické marhule, či čerešne a pripravte ju s použitím moruše čiernej.
Na morušovú bublaninu budeme potrebovať:
- 2 hrnčeky hladkej múky (1 hrnček = 250 ml)
- ½ hrnčeka kryštálového cukru
- 2 vajcia
- 1 ½ hrnčeka mlieka
- ½ hrnčeka oleja
- 1 prášok do pečiva
- hrsť čerstvých plodov moruše
Vajcia zmiešame s cukrom a do zmesi striedavo pridávame mlieko a múku zmiešanú s práškom do pečiva. Nakoniec pridáme olej. Vymiešané cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a navrch poukladáme morušu. Jemne ju vtlačte do cesta, nie však príliš. Sama trošku klesne, ale ostane v ceste, nie na spodku plechu. Pečieme pri teplote 180 °C približne 25 minút. Po upečení koláč necháme vychladnúť a posypeme preosiatym práškovým cukrom. Alternatívou je na upečené cesto poukladať morušu a zaliať želatínou rozmiešanou v šťave z moruše.
Na leto je ako stvorený i morušový cheesecake. Pripravíte ho takto:
200 g pomletých sušienok zmiešame s 8 lyžicami roztopeného masla. Pridáme 4 lyžice kryštálového cukru a dobre premiešanú zmes vysypeme do formy na pečenie vystlanej papierom. Utlačíme a necháme zapiecť 10 minút pri teplote 200 °C. Na korpus poukladáme plody moruše a pokvapkáme šťavou. Zasypeme vanilkovým cukrom. Navrch vylejeme plnku, ktorú si pripravíme vymiešaním 2 balení mascarpone alebo jemného tvarohu s trochou kryštálového cukru. Pečieme pri teplote 180 °C ďalších 35 minút. Cheesecake ozdobíme morušou a necháme poriadne zachladiť.
Kompót z moruše
Pri príprave morušového kompótu postupujeme klasickým spôsobom. Umyté plody zalejeme nálevom, ktorý si pripravíme zmiešaním 1 l vody a 1 kg cukru. Fľaše dobre uzavrieme a sterilizujeme vo vodnom kúpeli 8 minút pri teplote 70°C. Kompót otočte hore dnom, aby ste zistili, že netečie, fľaše nechajte odstáť prikryté dekou, alebo plachtou do ďalšieho dňa. Takto si zabezpečíte zásoby zdravej a sladkej moruše na celý rok.
Čaj z lístkov moruše
Čaj z lístkov moruše je obľúbeným nápojom predovšetkým u cukrovkárov a ľudí s vysokým krvným tlakom. Pripravíte ho jednoducho. V letných mesiacoch použite čerstvé listy zo stromu moruše, ktoré stačí zaliať prevarenou vodou a nechať 10 minút odstáť. Na zimu je dobré listy nasušiť a podrviť. Čaj z moruše vás v lete osvieži, v zime zase zahreje a dodá potrebné živiny a vitamíny.
Morušový džem
Ak máte na záhrade strom moruše, určite neváhajte a vyskúšajte tento recept na lahodný morušový džem. Pripravíme ho z týchto surovín:
- 500 g moruše
- 3 citróny
- 150 g cukru
- 1 dcl vody
Morušu umyjeme a uložíme do väčšej nádoby. Vrstvy moruše prekladáme nakrájanými kolieskami citrónu zbaveného šupky. Každú vrstvu zasypeme trochou cukru. Takto pripravené ovocie zalejeme vodou, do ktorej sme vytlačili šťavu z 1 citróna. Zakryjeme a necháme postáť do nasledujúceho dňa. Ráno zmes na džem vylejeme do hrnca, krátko povaríme a rozmixujeme. Následne varíme, kým nie je hustá. Tento proces je časovo náročný, dá sa trochu urýchliť, keď namiesto veľkého hrnca použijete panvice, na ktorých necháte variť menšie množstvo džemu. Ten je hotový, keď varechou prejdete po dne nádoby a zmes sa spája veľmi pomaly. Horúci džem nalejte do umytých sklenených pohárov a uzavrite. Otočte na chvíľu hore dnom, aby ste videli, či pohár nepreteká.
Receptov na prípravu pochutín z moruše je naozaj mnoho. Je to všestranne využiteľné a veľmi zdravé ovocie, ktoré sa hodí na prípravu dezertov, ale tiež vína, likérov, sirupov. Pustite uzdu svojej fantázii a určite sami prídete na to, ako využiť bohatú úrodu zo záhradky. A ak sme vás navnadili na chutné recepty a morušu ešte nemáte, môžete si ju kúpiť aj u nás v STARKL e-shope.
Vyrobte si v lete domácu morušovú zmrzlinu. Zmiešajte popučenú alebo rozmixovanú morušu s bielym jogurtom, pridajte lyžičku medu, alebo javorového sirupu a nechajte zamraziť vo formičkách na nanuky. Takto si môžete vyrobiť aj čistú ovocnú dreň, ktorú rovnako necháte zmrznúť v mrazničke. Skúste použiť formu na ľadové kocky a zmrznutú morušu si môžete namiesto ľadu pridať do limonády, alebo letného drinku. Skvele chutí v ovocných šalátoch, smotanovej torte, alebo ako sirup, z ktorého si aj deti pripravia osviežujúci nápoj. Týmto spôsobom sa dá spracovať rôzne ovocie, inšpirácie a recepty sme pre vás zhrnuli na našom blogu.