STARKL recept: Chutný domáci džem z arónie
Čerstvé plody arónie zdobia počas jesene mnohé živé ploty. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov a zdraviu prospešných látok, preto by bola škoda nevyužiť ich. Všetkým milovníkom experimentov v kuchyni prinášame recept na chutný domáci aróniový džem.
Arónia čiernoplodá
Arónia čiernoplodá, známa aj ako jarabina čierna, je nízky, rýchlo rastúci ker. Počas roka má lesklé, tmavozelené listy, pučať začína skoro na jar. Kvitne v mesiacoch apríl až máj. Na jeseň sa listy sfarbia do oranžovej až sýto červenej farby. Jemné bobuľové plody čiernej farby dozrievajú v septembri a pretrvávajú až do zimy.
Pestovanie arónie nie je nijak náročné. Arónia nemá vysoké požiadavky na kvalitu pôdy a dobre znáša aj mrazy. Dobre znáša suché aj vlhšie stanoviská. Najvyššie úrody arónia poskytuje na stredne ťažkých pôdach s vyšším obsahom humusu, s priaznivým vodným režimom a dostatkom vlahy. Nemá vysoké nároky na svetlo, najlepšie ale plodí na slnečnom stanovisku.
Plody arónie majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Cenný je predovšetkým ich vysoký obsah antioxidantov, vitamínov, bioflavonoidov a rutínu. Arónia ich v sebe ukrýva viac, ako napríklad brusnice alebo čučoriedky. Odporúčajú sa aj pri ateroskleróze. Plody obsahujú prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre diabetikov.
Džem z arónie
Vzhľadom k tomu, že v bobuliach arónie viac cítiť triesloviny a teda sú o niečo kyslejšie, než ostatné bobule, zvyčajne sa spracúvajú iba na šťavu alebo sirupy. Aróniový sirup alebo domáce víno z arónie sú nepochybne lahodné. Ak sa však nechcete trápiť s odšťavovaním a cedením, ale využiť celé bobule vrátane šupky, vyskúšajte náš recept na domáci džem z arónie.
Práve v šupkách sa ukrýva množstvo vitamínov a antioxidantov. Zároveň džem prirodzene zahustia. Výsledok tak bude pripomínať hustý, dužinatý džem z hrozna. Džem z arónie je univerzálny, skvelý na použitie v dezertoch, sladkých receptoch, ale aj k mäsovým pokrmom, hlavne ku kačaciemu a husaciemu mäsu.
Spracované bobule arónie majú trochu nevýraznú vôňu, pripomínajú maliny. Prospeje jej preto jemné dochutenie v podobe korenín, zátvoru, pomaranča alebo citróna. Toto spojenie zaručí, že vaša poctivá domáca konzerva aróniového džemu rozvonia celú kuchyňu. Už sa vám zbiehajú slinky? Začnime teda s prípravou.
Aróniový džem - ingrediencie
- 500 g bobúľ arónie
- 350 g cukru
- Voda na zaliatie arónie
- 1 čajová lyžička strúhaného zázvoru
- najemno nastrúhaná kôra z polovice pomaranča alebo citrónu
- 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
- štipka soli
Kuchynské pomôcky:
- Hrniec
- Ponorný mixér
- Zaváraninové poháre
- Sitko (nie je nevyhnutné)
Postup prípravy
Plody arónie najskôr umyjeme v prúde vody a odstránime z nich stonky. Bobule vložíme do hrnca s vyššími stenami. Zalejeme vodou tak, aby boli takmer všetky bobule pod vodou. K arónii pridáme zázvor a nastrúhanú kôru z citrusu.
Džem privedieme k varu a povaríme 2-3 minúty. Keď bobule začnú púšťať šťavu a praskať, všetko v hrnci rozmixujeme ponorným mixérom. Ak chcete, aby bol džem čo najjemnejší, môžete zmes v tomto bode precediť cez sitko a vrátiť naspäť do hrnca na varenie.
Pridáme cukor so soľou a zmes varíme, kým sa všetko nerozpustí a džem nezhustne. Zaberie to asi 10-15 minút. Následne džem odstavíme z horúcej platne a primiešame lyžicu citrónovej šťavy. Ešte horúci aróniový džem plníme do zaváraninových pohárov.