Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL radí: Vyberáme záhradný chodník

Letné mesiace nám v posledných rokoch doprajú horúce a suché počasie. Po lete však vždy príde zima a mnohí si až s príchodom daždivých dní uvedomia, že im v záhrade chýba chodník. Myslite na to už teraz a o pár mesiacov do záhrady nebudete potrebovať gumené čižmy zakaždým, keď si pôjdete odtrhnúť jablko.

 

Záhradný chodník by mal byť estetický, ale aj praktický

Ak už i vy máte po krk špinavých topánok a roznášania blata po terase po každom daždi, iste ste sa zamýšľali nad tým, aký chodník si vybrať. Vybudovanie chodníka v záhrade je pomerne jednoduchá záležitosť. Veľa však závisí od zvoleného typu a použitých materiálov. Kým obyčajný mulč vás vyjde na pár eur a mulčový chodník môžete vysypať i s malými deťmi, pri betónovom chodníku je to už trochu iná pesnička a tiež trochu iná sumička.

 

Výber materiálu, vedenie cestičky a veľkosť chodníka je potrebné vopred premyslieť. Záhradný chodník by mal pekne vyzerať, ale v prvom rade plniť svoju funkciu. Skôr než ho začnete pokladať v záhrade, zodpovedzte si aspoň pár základných otázok:

 

- Koľko chcete do vybudovania chodníka/chodníkov investovať?
- Aký veľký chodník potrebujete a na čo? Ktoré časti záhrady má sprístupniť?
- Chcete trvalé riešenie, alebo radšej niečo, čo viete v prípade potreby zmeniť, odkloniť, či úplne odstrániť?
- Idete stavať chodník na slnečné stanovisko, do polotieňa, či tieňa?

 

Otázok je mnoho, sami pri pohľade do záhrady možno máte ešte veľa iných. Je potrebné si stavbu naplánovať, vybrať vhodné materiály a až následne sa pustiť do práce.

 

Typy záhradných chodníkov

Sto ľudí, sto chutí, a sto chodníkov. Pozrime sa teda bližšie na typy záhradných chodníkov, ich výhody, či nevýhody.

 

Betón

 

Betónový chodník je trvácny, ak pôjdete do tejto varianty, s veľkou pravdepodobnosťou to bude riešenie na dlhé roky, pravdepodobne i navždy. Hoci pôsobí uniformne, i z betónu sa dá vyčarovať pekný chodník. Buď sa vyleje medzi obrubníky, alebo si z neho môžete pomocou debnenia/šalovania zmajstrovať dielce rôznych tvarov, ktoré pripomínajú kameň.

 

Betónové chodníky sú praktické a vhodné pri vstupe do domu, alebo na terasu, prípadne okolo neho. Zvoľte si ich tiež pre prístupovú cestičku k záhradnému domčeku. Kosačku či fúrik dostanete zo záhrady pohodlne naspäť do domčeka. Vybudovanie betónového chodníka si vyžadujú istú zručnosť, no údržba je nenáročná, stačí ho pozametať a je čisto.

 

Kameň

 

Chodník z kameňov patrí medzi najdrahšie riešenia. Na jeho obranu je nutné povedať, že tiež medzi tie efektné, oku lahodiace a zároveň praktické. Kameň ako materiál sa do záhrady hodí a dobre ju dopĺňa. Na chodníky sa väčšinou s obľubou používajú ploché kamene rôznych veľkostí a tvarov. Ukladajú sa blízko seba, no ponecháme medzi nimi voľnú plochu, ktorú necháme zarásť trávou, alebo vysypeme drobnými ozdobnými kamienkami.

 

Kamenný obklad ukladáme na povrch, nehĺbime chodník do terénu. Odporúčame vyberať druhy kameňov, ktoré sa bežne nachádzajú v prírode vo vašom okolí. Bude to pôsobiť prirodzeným dojmom. Rovnako ako betón, i kameň radíme medzi trvácne materiály. Z tohto pohľadu je to dobrá voľba, vyžaduje si ale viac fyzickej práce ako jednoduchšie krátkodobé varianty chodníkov.

 

Tehla

 

Tehla je prírodný a stály materiál, používa sa teda s obľubou nielen na stavbu domu, ale tiež chodníkov v záhrade. Vyznačuje sa farebnou stálosťou a trvácnosťou. Je mrazuvzdorná, preto sa jej vzhľad a vlastnosti po zime nezmenia. Keďže tehly disponujú pravidelným tvarom, možno z nich na chodníku vytvárať pôsobivé obrazce a mozaiky.

 

Tehlový chodník vás bude čakať dlhé roky ak bude správne zhotovený. Základom je vyrovnané štrkové lôžko, na ktoré môžete ešte vysypať piesok. Tehly ukladáme na povrch, nevtláčame do piesku gumeným kladivom. Tehla je pevná, no na takéto nárazy citlivá, môže prasknúť a v zime by sa do nej dostala voda.

 

Drevo

 

Drevo je rovnako ako tehla prírodným materiálom a teda dobrou voľbou na stavbu záhradného chodníka. Na rozdiel od tehly je však oveľa náchylnejšie na vonkajšie vplyvy počasia a menej trvácne. Drevený chodník sa robí z hranolov, kľudne  i starších, aspoň nájdu využitie, alebo z dosák. Mali by byť impregnované, inak začne drevený chodník veľmi rýchlo odhnívať zospodu. Viac sa hodí na slnečné miesta ako do tieňa. Tam by v daždivých dňoch schlo drevo dlho a zas by len rýchlejšie podľahlo hnilobe.

 

Najvhodnejšie dreviny na drevený chodník sú céder, agát, či dub. Aby vám chodník čo najdlhšie slúžil, ukladajte drevené dosky na štrkové alebo pieskové podložie. Pri dreve nesmieme opomenúť, že v daždivých dňoch treba byť opatrný, na takomto chodníčku sa zvykne šmýkať.

 

Štrk

 

Vysypať chodník zo štrku zvládne snáď každý. Je to nenáročná a jednoduchá alternatíva, ako sa dostať suchou nohou zo záhrady naspäť domov. Do tejto práce smelo zapojte aj deti, bude to pre ne veľká zábava.

 

Pre štrkový chodník je dobré vyhĺbiť cestičku do zeme. Najprv ukladáme geotextíliu, ktorá zabráni prerastaniu trávy a buriny. Na ňu vysypte hrubší štrk a naň ten drobný. Štrkový chodník je potrebné ohraničiť obrubníkmi z betónu, či dreva. Bude to pôsobiť príjemne a obrubníky zabránia štrku, aby sa rozsypal. Chodník si tak ponechá svoj tvar. Aby bol štrkový chodník pevnejší, odporúčame ho prevalcovať, nech sa štrk dobre uloží a sadne.

 

Piesok

 

Piesok je alternatívou k štrkovému záhradnému chodníku. Jeho tvorba je rovnako nenáročná, stačí vysypať na pripravenú geotextíliu. Na rozdiel od štrkového chodníka sa však pieskový môže prášiť, a v daždi vás síce ochráni od blata, no namiesto neho sa vám na topánky nalepí piesok. I tak však stojí za zváženie, pretože ide o lacný spôsob ako si v záhrade vytvoriť optický predel a dostať sa kam potrebujete.

 

Kôra

 

Ďalším zo súboru prírodných materiálov na jednoduché budovanie záhradného chodníka je mulčovacia kôra. Pomerne lacný materiál, ktorý vyzerá výborne a plní svoju funkciu. Rovnako ako drevený chodník, i ten z kôry sa môže po daždi šmýkať a pri veľkej vlhkosti môže kôra časom hniť. Napriek tomu sa s obľubou využíva predovšetkým na vysypanie cestičky k záhonom a okolo nich. Aby sa vám po takomto chodníku dobre chodilo, po vysypaní kôru zalejte a ušliapte, aby sadla a netrúsila sa do okolia. Po cca 2 – 3 rokoch treba kôru dosypať. Keďže je to prírodný materiál, po nejakej dobe sa z nej jednoducho stane humus.

 

Na čo si dať pri výbere chodníka pozor?

Na záver malé zhrnutie. Ak túžite po chodníku a ste ochotní do neho investovať, vyberajte si ten z kameňa, tehly či betónu. Investujete raz a ďalej už len udržiavate v čistote. Takýto chodník  vám poslúži dlhé roky a je odolný nielen voči častému behaniu, ale i nájazdu áut či ťažkých mechanizmov. Hodí sa predovšetkým do bezprostredného okolia domu, kde bude hojne využívaný.

 

Pre chodníky vedúce ďalej do záhrady, ku skalke či záhonom máte na výber z prírodných materiálov, ktoré do záhrady dokonale zapadnú a stanú sa jej prirodzenou súčasťou. Štrk, piesok, či mulčovacia kôra sú lacné a chodník z nich si pripravíte svojpomocne za deň, dva. Pri týchto materiáloch odporúčame použiť geotextíliu proti prerážaniu trávy a obrubníky, ktoré budú chodník držať v potrebných medziach a dávať mu tvar. V neposlednom rade stojí za zváženie i prírodný drevený chodník. Výber závisí od vašich preferencií a toho, aký materiál máte k dispozícii.

 

Pri budovaní záhradného chodníka si vyčleňte dostatok miesta. Frekventovane používané chodníky by mali byť široké natoľko, aby po nich pohodlne mohli kráčať dvaja dospelí vedľa seba. Ak toľko priestoru nemáte, snažte sa nájsť aspoň tých 60 – 90 cm na šírku. Chodníky v záhrade, ďalej od domu môžu byť aj užšie, ideálne však aspoň 40 cm široké.