Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL radí: Jarné čistenie skalky

Skalky sú obľúbenou a štýlovou ozdobou nejednej záhrady a po dlhej zime je čas ich opäť pripraviť na sezónu. Ak ešte nad výstavbou skalky len premýšľate, možno sa vám hodí náš článok o tom, ako so skalkou v záhrade začať. V tomto článku sa pozrieme na to, čo si skalka vyžaduje na jar.  

 

Po prečkaní zimy prichádza jarná úprava skalky

V jeseni sme skalku pripravili na zimu tak, že sme odstránili všetky suché kvety, vyhrabali napadané lístie a citlivé druhy prikryli čečinou, lístim alebo sklenenými pohármi. Pri stále sa zvyšujúcich sa teplotách a dlhších dňoch je treba skalku znova odokryť a postarať sa o to, aby nám na jar a v lete zakvitla. Niektoré úkony sú nevyhnutné pre to, aby sa skalke darilo a vy ste sa mohli tešiť z farieb a tvarov kvietkov. 

 

Na čo si dať pri úprave skalky pozor

Ak máte v skalke vysadené cibuľoviny, tým treba na jar dopriať dostatok vlahy. Inak by ste márne čakali na ich kvitnutie. Nožnicami tiež odstráňte akékoľvek suché vetvičky alebo lístky a tiež odumreté druhy, ktoré môžete nahradiť novými. Jar je ideálne obdobie na akékoľvek zmeny v skalke. Možno chcete niektoré druhy redukovať, obzvlášť, ak je súčasťou skalky popínavá rastlina, napr. brečtan, úplne nahradiť inými, prípadne doplniť nové. Občas sa stane, že do skalky prerastú iné rastliny, alebo buriny a tie treba odstrániť tiež. 

 

Odkrývanie čečiny, lístia a ihličia

Ako prvé odokryte zo skalky čečinu, prípadne sklenené poháre, ktoré v zime chránili rastliny pred mrazom. Odstráňte napadané lístie a iné nečistoty. Čečinu si ešte ponechajte niekde bokom, v prípade, že by prišli neskoré jarné mrazy.

 

Strihanie suchých rastlín

Všetky suché a odumreté časti rastlín nožnicami odstráňte, aby uvoľnili miesto novým výhonkom. Niektoré skalničky treba približne raz za 3 roky rozdeliť na menšie časti, inak vám začnú vysychať. Tejto radikálnej zmeny sa netreba báť, väčšina skalničiek sa dokáže veľmi dobre a rýchlo zregenerovať. Ak majú niektoré druhy po zime odkryté korene tie pokryte vrstvou substrátu.

 

Očistenie pôdy od buriny

Ak do skalky prerastie púpava alebo iné druhy burín, môžete ich vykoreniť špeciálnym vypichovačom buriny. Burinu odstraňujte počas celej sezóny pravidelne, z estetických ale i praktických dôvodov, aby nebrala burina živiny skalničkám a kvetom a nebránila tak ich rastu. Pôdu pravidelne prekyprujte, obzvlášť na jar. Dajte si pozor na poškodenie koreňov, ktoré u skalničiek rastú tesne pod povrchom.

 

Úprava kríkov a stromčekov

Ideálnym obyvateľom skaliek sú aj trpasličie ihličnany, ktoré obľubujú kamenistú pôdu, sú odolné voči chladu a pri správnych pestovateľských podmienkach sú aj nenáročné na starostlivosť. Ich využitie v záhrade je naozaj pestré a tešiť sa z nich môžete dlhé roky. Vybrať si môžete spomedzi borovíc, cypruštekov, jedlí a tují.  

 

Uvoľňovanie a úprava kameňov

Niektoré kamene a skaly budú po zime uvoľnené. Obzvlášť, ak je skalka zasadená do svahu, treba kamene poriadne upevniť. Ak by ste sa rozhodli skalku zmeniť, kamene premiestniť, odstrániť alebo doplniť, urobte tak na jar, kedy rastlinky ešte nie sú rozkonárené a zakvitnuté. Pamätajte na to, že skalka by mala byť tvorená len jedným druhom kameňa rôznych tvarov a veľkostí a mali by tvoriť len asi polovicu celej plochy skalky. Ukladajte ich vždy širšou a plochou stranou do zeminy, ideálne ak ich do substrátu mierne zapustíte a predídete tak ich uvoľňovaniu. Bridlice naopak možno ukladať kolmo aj horizontálne.

 

Výsadba nových rastlín do skalky

Jar je ideálne obdobie na výsadbu nových rastlín a tiež ich rozmnožovanie. Záhradníctva ponúkajú široký výber skalničiek, prípadne si ich možno vypestovať aj doma zo semienok. Všetky skalkové rozchodníky možno rozmnožiť stonkovými odrezkami. Ak by ste hľadali inšpiráciu, čo do skalky vysadiť, pozrite si naše tipy:

 

Horec letný – keďže vyrastá len do výšky okolo 15 centimetrov je ideálnym adeptom do vašej skalky. Táto trvalka kvitne krásnymi kvetmi prenikavej modrej farby počas celého leta.

 

Poniklec – ďalšia tatranská trvalka, tentokrát neodolateľnej sýtočervenej farby. Vyžaduje si pozornejšiu starostlivosť, ale hravo ju zvládne každý záhradkár.

 

Ak by ste zatúžili po pestrosti farieb tatranských skaliek, s našimi tipmi si ju hravo vytvoríte aj vo vlastnej záhrade.

 

Mulčovanie

K čerstvo zasadeným skalničkám alebo letničkám je vhodné nasypať kamennú sutinu, alebo hrubší štrk, vďaka ktorým sa nebudú rastliny príliš rozrastať a takisto predídete odplaveniu zeminy pri silnejších dažďoch. Drvená kôra sa do skaliek príliš neodporúča.

 

Skalku umiestnite skôr na slnečné miesto do voľného priestoru alebo svahu, kde voľne prúdi vzduch a je tam dostatok vlahy. Určite nezakladajte skalku pod stromami, kde by na ňu neustále padalo lístie alebo ihličie. 

 

Nezabúdajte na jedno zo základných pravidiel, a tým je, že skalka by mala pôsobiť čo najprirodzenejšie, akoby ju vytvorila sama príroda.