STARKL NÁVOD: Vertikutácia trávnika na jeseň
Krásny trávnik si žiada náležitú starostlivosťou, ako je napríklad správne kosenie a hnojenie. Nemenej dôležitá je tiež pravidelná vertikutácia. Trávnik bude vďaka tomuto procesu vitálnejší, zdravší a hustejší.
Čo je to vertikutácia?
Vertikulácia alebo prevzdušnenie trávnika je odstraňovanie trávnikovej plsti, ktorá sa postupne usádza v okolí odnožovacej časti trávnika. Spočíva v tom, že ostne alebo nože sa zarezávajú do pôdy do hĺbky 2 až 4 mm a prečisťujú tak pôdu od nečistôt a pokosenej trávy.
Po vertikutácii sa do pôdy lepšie dostávajú živiny, voda ako aj slnečné lúče. Pôda môže lepšie dýchať. Vďaka vertikutácii sa redukuje taktiež množstvo burín v tráve, trávnik sa mierne skracuje a odstraňujú sa oslabené či poškodené steblá trávy.
Vertikutácia trávnika - kedy je najlepší čas?
To, ako často vertikulovať, záleží predovšetkým na aktuálnom stave trávnika. Starý a zanedbávaný trávnik, ktorý nebol nikdy vertikutovaný, je dobré prevzdušniť dva- až trikrát do roka. Pre kvalitné trávniky stačí takúto údržbu vykonať raz za rok.
Vertikutácia na jar
Ideálny čas pre prvú vertikutáciu trávnikov nastáva na jar (marec až apríl) v čase, keď trávnik začína rásť. Podstatou jarnej vertikutácie je odstránenie odumretých stebiel trávy po zime. Pozor – pôda nesmie byť zamrznutá a hroziť by nemali žiadne ďalšie mrazy.
Vertikutácia v lete
Letná vertikutácia sa pri bežných trávnikoch neodporúča, nakoľko je v tomto období príliš teplo a sucho. Výnimkou sú extrémne zanedbané trávniky či trávniky na športových ihriskách. Ak sa predsa len rozhodnete pre letné prevzdušnenie, odporúčame použiť vertikutátor s pružinami (bez nožov).
Vertikutácia na jeseň
Jesenná vertikutácia sa najčastejšie vykonáva koncom augusta až začiatkom septembra, prípadne až do októbra. Trávnik v tomto čase naberá novú silu po jesenných dažďoch a nie je už vysušený letným slnkom.
Čo budete potrebovať?
Na prevzdušňovanie trávnika sa používajú špeciálne stroje – vertikutátory. Používajú sa podobne ako kosačka. Majú však špeciálnu sústavu nožov alebo strún, ktoré sa dostávajú k prízemnej vrstve trávnika a prevzdušňujú ju vertikálnym rezom. Odstraňujú plsť a machy, čím vytvárajú priestor na rast nových stebiel trávy.
Vertikutácia trávnika na jeseň - postup
Všeobecne platí, že vertikutáciu nevykonávame na zamrznutej, vysušenej, ani naopak dažďom premočenej ploche. Takýto trávnik by sme vertikutáciou znehodnotili a v horšom prípade poškodili aj stroj. Do úvahy berieme aj vek trávnika. Prvé prevzdušnenie vykonávame 2 až 3 roky od výsadby.
Pred vertikutáciou plochu pokosíme a necháme cca 2 dni preschnúť. Následne sa s vertikutátorom pohybujeme po trávnej ploche rovnakým spôsobom, ako s kosačkou. Trávnik ale spracujeme v dvoch smeroch, krížom na seba. Optimálna hĺbka vertikutácie je 2 až 4 mm.
Po vertikutácii je čas na jesenné hnojenie trávnika. Ideálne je hnojivo s obsahom draslíka pre rýchlejší nástup nového rastu. Na menej husté miesta je vhodné dosiať trávnikové osivo. Dôležitá je tiež pravidelná závlaha. 2 až 3 dni po vertikutácii trávnik nekosíme.
Prečítajte si: Ako často polievať trávnik na jeseň
Na čo si dať pozor?
- Pred prevzdušnením trávnik nízko pokosíme.
- Vertikutáciu vykonávame v stave plnej vegetácie trávnika, najlepšie dvakrát ročne – v priebehu jari a na jeseň.
- Za bežných okolností neprekračujeme hĺbku vertikutácie 4 mm.
- Ak nie je vertikutátor vybavený zberným zariadením, bezprostredne po zásahu odstránime z plochy vynesenú trávnu plsť. Na tento účel dobre poslúži rotačná kosačka so zberom alebo mechanický čistič trávnika so zásobníkom.
- Príliš častá vertikutácia (najmä v suchom a horúcom období) môže narobiť viac škody ako úžitku.
Ako si vybrať vertikutátor?
Ak plánujete nákup vertikutátora, na výber budete mať z dvoch hlavných možností. Prvou je elektrický vertikutátor – ideálny pre menšie a stredne veľké záhrady s dobrou dostupnosťou elektrickej. Elektrické modely sú ľahké, jednoducho ovládateľné a ich prevádzka je tichá.
Pre veľké trávniky s rozlohou viac ako cca 400 m2 je vhodnejší benzínový vertikutátor. Tieto záhradné prístroje si hravo poradia aj so suchými a tvrdými pôdami, vo všeobecnosti sú odolnejšie a robustnejšie. Vyžadujú však viac námahy na údržbu.
Veľmi malé záhrady alebo ťažko prístupné plochy môžete prevzdušniť pomocou ručného vertikutátora. Toto rotačné zariadenie je najľahšie na údržbu aj skladovanie, avšak práca s ním vyžaduje viac úsilia. Poslednou možnosťou je vertikutácia trávniku hrabľami.
Koľko stojí vertikutácia?
Ak sa o svoj trávnik budete starať svojpomocne, väčšina výdavkov poputuje na nákup a údržbu vertikutátora. Za menší elektrický model zaplatíte minimálne 80-100 eur. Cena profesionálnej vertikutácie závisí predovšetkým od plochy trávnika, množstva použitého hnojiva a osiva.