Spoznajte jemnú trvalku pakost krvavý
Trvácna bylina nachádza využitie v okrasných záhradách, používa sa na lemovanie záhonov, ale vysádzať ju môžeme aj do črepníkov. Pakost je nenáročný na pestovanie a svoje miesto má aj v liečiteľstve.
Pakost krvavý, latinsky Geranium sanguineum, patrí medzi bohato kvitnúce trvalky. Tvorí husté vankúše karmínovo sfarbených kvetov, ktoré zdobia záhradu počas celého leta. Na jeseň menia šat aj listy, okrasný záhon spestria sýto červenou farbou. Dospelá rastlina je vysoká 20-25 centimetrov a vidieť ju môžeme aj vo voľnej prírode, rastie v ílovitých pôdach po celej Európe. Jednotlivé druhy pakostov sa odlišujú farbou a tvarom kvetov, ale aj výškou rastliny.
Výsadba a pestovanie
Rastliny do záhonu vysádzame v marci až máji a v septembri až decembri. Môžeme ho pestovať aj v črepníkoch. Doprajeme im slnečné miesto, ale majte na pamäti, že neobľubujú teploty nad 30 stupňov celzia. Potrebujú dostatok vody, no v polotieni prežijú aj suchšie obdobie. Trvalkový záhon hnojíme raz ročne, začiatkom jari.
Počas leta odstraňujeme odumreté listy a kvety. V polovici leta môžeme kvety odstrihnúť, čím prispejeme k druhej vlne kvitnutia. V neskorej jeseni rastlinu v záhone odstrihneme 3-5 centimetrov nad zemou. Ak geranium pestujeme v črepníkoch, na zimu ich presunieme na chránené miesto. Vonkajšie trvalky môžeme prikryť čečinou. Inú ochranu počas zimy nevyžadujú.
Starostlivosť
Rastliny v črepníkoch môžeme vyživovať pomocou hnojiva na izbové rastliny. Nie sú náchylné na choroby, no chutia myšiam a môžu sa na nich objaviť vošky. Pakost sa našťastie rozrastá mimoriadne rýchlo, takže zničené časti rastliny nahradí už o niekoľko týždňov. Rastlina počas suchých období a v zime vyžaduje pravidelnú zálievku.