Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spoznajte hviezdicový jazmín a jeho žiarivé kvety

Jazmín mnohí z nás poznajú ako rastlinu s omamnou vôňou, ktorá sa rozlieha po celej záhrade. Niektorým pripomína vianočné pečenie, iným sladkosti, či čerstvosť jarných kvetov. Jazmín hviezdicový je nie len veľmi  aromatický, ale vďaka jeho krásnym bielym rozľahlým kvetom, aj naozaj estetický. V našich zemepisných šírkach tento druh jazmínu pestujeme predovšetkým ako solitér, keďže je to ťahavá rastlina. Už farba kvetov jazmínu hviezdicového predurčuje túto rastlinu ako jedinečný prvok bez nutnosti pridávania zbytočných farieb, ktoré by celý dojem z jemnej rastliny mohli pokaziť.

 

Ako pestovať jazmín hviezdicový?

Pestovanie jazmínu hviezdicového nie je náročnou úlohou. Pestovanie odporúčame výhradne v črepníkoch, hoci je tento druh jazmínu popínavý. Jednoduchým dôvodom je fakt, že keď klesne teplota ovzdušia pod nulu, prípadne sa tejto teplote priblíži, jazmín nemá šancu a nedokáže v našich zemepisných šírkach prezimovať. Z tohto dôvodu je pestovanie v črepníku s oporou optimálnou voľbou, ktorá má svoje výhody.

 

Pestovanie jazmínu hviezdicového v črepníku je efektívne aj z pohľadu šetrenia miesta, kedy môžeme jazmín umiestniť dokonca aj na balkón či lodžiu. Jazmín môžeme prakticky pestovať kdekoľvek, ak splníme podmienky správneho pestovania, ktoré si vyžaduje predovšetkým vhodné stanovište a správny charakter pôdy. Stanovište vyberáme polotienisté, najlepšie s rovnakým pomerom príjmu slnka a tieňa počas dňa tak, aby sme rastlinu na slnku úplne nevyšťavili.

 

Najvhodnejšou dobou na vysádzanie jazmínu, či jeho presádzanie, je skorá jar - apríl. Rastlinu môžeme vysadiť aj počas júna, musíme však dbať na ochranu pred vysokými teplotami správnym polievaním.

 

Jazmín hviezdicový a jeho výsadba

Výsadba jazmínu hviezdicového nie je príliš náročná. Volíme čo najväčší črepník, v ktorom bude jazmín figurovať ako jediná rastlina. Okrem substrátu do črepníka umiestňujeme aj dávku mulču, ktorý funguje ako zabezpečenie proti unikaniu množstva nahromadenej vlhkosti. Tento mulč môžete do črepníka primiešať aj časom, pričom vhodným mulčom môže byť lístie, kompost, či kúsky kôry. Okrem domáceho mulču môžete použiť aj záhradkársky, ktorý je obohatený o viaceré prvky, ktoré ponúkajú mnohokrát komplexnejšiu ochranu rastliny.

 

Črepník volíme najlepšie s dierami na jeho dne, pre reguláciu vody v prípade prepolievania.

 

Zalievanie a hnojenie

Jazmín hviezdicový obľubuje vlhký substrát a z tohto dôvodu polievame túto rastlinu približne jedenkrát za deň. Zálievka by mala byť schematická, teda pravidelná. Z dôvodu rastu v črepníku predpokladáme, že nenastane prípad, kedy by bola závlaha nepotrebná z dôvodu daždivých dní. Dôležitým krokom pri polievaní je určenie správneho času, pričom najvhodnejšou dobou je polievanie vo večerných, či skorých ranných hodinách.

 

Hnojenie je dôležité aj v prípade tejto nádherne kvitnúcej rastliny. Hoci periodicita kvitnutia nastáva od júla do septembra, dlhodobé hnojenie je kľúčové. Komplexné a pravidelné vylučovanie potrebných živín je z pohľadu dlhodobého časového úseku veľmi dôležité. Nie len že nám použitie dlhodobého hnojiva uľahčí prácu, či ušetrí čas, ale aj rastlina bude mať dostatok príležitostí na vyhnanie viacerých pukov počas obdobia kvinutia. Aplikácia dlhodobého hnojiva musí podliehať pokynom výrobcu, a keďže je jazmín veľmi citlivý na silné hnojivá, v prípade žltnutia, či inej vizuálnej zmeny, dávku hnojiva znížime.

 

Jazmín hviezdicový a jeho rez

Kľúčovým pravidlom pri reze jazmínu je načasovanie. Načasovanie rezu môže rastline nie len pomôcť, ale aj uškodiť podľa toho, v ktorom období v roku rez vykonávame. Rez jazmínu je vykonávaný spravidla začiatkom jari, pričom počas leta môžeme, hoci aj naoko, neškodným rezom, prísť o biele okvetenstvá.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Počas prezimovania je rastlina umiestnená do svetlej, vzdušnej miestnosti. Už v októbri prenášame túto rastlinu do interiérových podmienok, pričom vhodnou dobou na jej opätovné vystavenie je približne koniec marca. V interiéri sa staráme o dostatočné teplo, ktoré si jazmín vyžaduje. S teplom je priamoúmerná aj zálievka, preto potrebuje rastlina časté zavlažovanie.

 

Ochrana pred škodcami spočíva najmä v zničení osadenstva vošiek, ktoré sa tvoria najčastejšie v prípade, ak je pôda príliš vlhká a rastlina umiestnená v tieni. Reagujeme adekvátnym postrekom proti voškám, aplikovaného počas bezvetria a bez prítomnosti slnečných lúčov.