Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Slnečník alebo slnečná plachta? STARKL vám poradí

Slnečník a slnečná plachta patria medzi najobľúbenejšie záhradné tienidlá. Aké sú medzi nimi rozdiely a čím by ste sa mali riadiť pri nákupe? Poradíme vám. 

 

Ak si chcete užiť posedenie v záhrade, na terase alebo na balkóne v príjemnom tieni, poslúži vám praktický slnečník alebo slnečná plachta. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Uvažujete nad tým, aký typ tienidla bude vhodný pre vašu záhradu? Prinášame vám porovnanie vlastností, materiálov a cien.

 

Slnečník alebo slnečná plachta?

Slnečníky a slnečné plachty patria medzi najobľúbenejšie záhradné tienidlá. V porovnaní s altánkami a pergolami sa jednoduchšie inštalujú a sú dostupnejšie aj z hľadiska ceny. Spoločnou výhodou je ich prenosnosť. Slnečník alebo slnečnú plachtu môžete umiestniť tam, kde vám to najviac vyhovuje, či už nad záhradné posedenie, pri bazén alebo nad pieskovisko pre deti.

 

Slnečníky do záhrady

Najľahší spôsob, ako v záhrade vytvoriť kúsok tieňa, je nákup slnečníka. Na trhu sú dostupné slnečníky mnohých veľkostí, tvarov a farieb. Prvým parametrom výberu je veľkosť. Zvážte, akú veľkú plochu záhrady chcete zatieniť a aký priestor môže slnečník zabrať bez toho, aby narazil do plota či konárov stromov. 

 

Menšie prenosné slnečníky sú vhodné pre balkóny a terasy, ktoré už sú čiastočne chránené pred slnkom, napríklad vďaka stene domu. Menší slnečník je vhodné umiestniť do závetria, nakoľko nie je príliš stabilný a horšie odoláva vetru.

 

Priestor na priamom slnku bude pravdepodobne vyžadovať viac tienenia. Mohutný slnečník s pevnou konštrukciou prinesie rozpätie tienenia do 4 metrov a bude stabilnejší. Počas sezóny ale nebude ľahké presúvať ho, umiestnenie si preto dobre premyslite.

 

 

Dôležitým aspektom je tiež tvar slnečníka. Najobľúbenejšie sú okrúhle, osemhranné alebo štvorcové slnečníky. Zaujímavou možnosťou pre veľké záhradné stolovanie je obdĺžnikový slnečník, ktorý dobre zatieni veľký jedálenský stôl a poskytne viacnásobné tienenie s jednou podpornou tyčou.

 

 

Slnečníky môžu mať bočnú alebo stredovú tyč. Slnečníky s bočnou tyčou môžete umiestniť priamo nad posedenie bez toho, aby vám oporná konštrukcia akokoľvek prekážala. Slnečníky so stredovou tyčou sa často umiestňujú tak, aby prechádzali cez záhradný stôl, ktorý zvýši ich stabilitu.

 

 

Konštrukcia slnečníka je najčastejšie vyrábaná z ľahkých kovov, ktoré sú dostatočne odolné voči vplyvom počasia. Pre prírodnejší vzhľad môžete voliť aj slnečníky s drevenou konštrukciou. Na ich výrobu sa používa bambus, dub a iné odolné dreviny.

 

Slnečná plachta – iný štýl v záhrade

Slnečné plachty môžete umiestniť na akékoľvek miesto v záhrade. Ide o veľký kus látky, najčastejšie štvorcového alebo trojuholníkového tvaru, ktorý pomocou šnúr pripevníte k záchytným bodom. Výrobcovia sa pri zhotovení slnečných plachiet inšpirovali výrobou plachiet pre jachty. 

 

Slnečné plachty sú ľahké a vzdušné, jednoducho sa inštalujú a po sezóne aj ľahko skladujú. Ich hlavnou výhodou je ich veľkosť a teda aj plocha, ktorú dokážu zatieniť. V porovnaní so slnečníkmi zakryjú veľkú časť záhrady bez prekážok v podobe stredovej alebo bočnej tyče.

 

 

Dobre pripevnená slnečná plachta odolá aj silnému vetru. Nemusíte sa preto báť, že sa prevalí alebo uletí mimo pozemok. Menšie slnečné plachty sú ideálne na balkóny a tie väčšie môžete spájať tak, aby sa čiastočne prekrývali, čím vytvoríte veľký zatienený priestor v záhrade.

 

 

Slnečné plachty do záhrady sú čoraz vyhľadávanejšie. Prémiové modely prinášajú možnosť automatického navíjania plachty alebo jej rotovania podľa toho, z ktorej strany svieti slnko. Vybrať si môžete slnečné plachty s mechanický ovládaním na kľuku alebo komfortné prevedenie s elektrickým motorom na diaľkové ovládanie.

 

 

Poťahové materiály tienidiel

Na látke, z ktorej je slnečník alebo slnečná plachta vyrobená, skutočne záleží. Čím pevnejšia látka je a čím má vyššiu gramáž, tým menej slnečných lúčov prepúšťa. Nevyhnutná je tiež vodeodolná úprava. Chráni nielen pred dažďom, ale aj pred vznikom plesní.

 

Záhradné tienidlá sú dostupné vo veľkom spektre farieb a vzorov. Najobľúbenejšie sú svetlé prírodné farby, odtiene hnedej a béžovej. Pre originálnu dekoráciu záhrady môžete zvoliť výraznejšie farby alebo látku s potlačou. 

 

Ako si správne vybrať?

Ak v záhrade alebo na terase nemáte dostatok priestoru na veľký slnečník a jeho konštrukciu, no túžite po stabilnom tienidle, slnečná plachta bude ideálnou voľbou. Naopak, ak v záhrade nemáte dostatok záchytných bodov pre inštaláciu plachty, môžete sa spoľahnúť na kvalitný slnečník. Výber samozrejme závisí aj od vášho vkusu a od toho, aký vzhľad tienidla preferujete.

 

Porovnanie cien

Cena stredne veľkého záhradného slnečníka sa pohybuje od 50 do 100 eur. Menšie modely na balkón či terasu sú dostupné už od 10 eur. Slnečné plachty sa pohybujú v podobnej cenovej hladine, záleží však na tom, pre aký typ sa rozhodnete. Jednoduché slnečné plachty bez rolovania môžete kúpiť od 15 eur, cena modelov s elektronickým ovládaním sa pohybuje od 100 do 200 eur.