Sladko-kyslé brusnice Vaccinium macrocarpon
Brusnica je ovocím, ktoré mnohí s obľubou konzumujú ako prípravok pre upokojenie obličiek, dochucovadlo omáčok či ako prísadu džemov. Ak vysadíme brusnicu vo vhodnej pôde, rýchlo sa rozrastá a už počas jesene má svoje prvé plody. Veľa kvalitných plodov dosiahneme práve vhodnou starostlivosťou a vhodnou voľbou stanovišťa.
Ako pestovať cranberry?
Cranberry alebo brusnica, je poloker so vždyzelenými listami. Hoci je využitie brusnice predovšetkým pre zber jej výživných plodov, uchytí sa aj ako chutný živý plot. Výsadbu vykonávame od marca do mája, pričom s výsadbou môžeme pokračovať od septembra do novembra. V novembri vysádzame brusnicu počas posledných teplých dní a vyhneme sa vysádzaniu počas prízemných mrazov. Ak zasadíme brusnicu počas teplých mesiacov, môžeme sa tešiť našej prvej úrode a to počas augusta až septembra.
Brusnica a jej výsadba
Brusnica je krom, ktorý obľubuje slnečné či polotienisté stanovišťa. Radí sa taktiež medzi kyslomilné rastliny a vysádzame ju teda do pôdy so značným obsahom rašeliny. Vyhýbame sa vápenitej pôde v ktorej brusnica neprežije. Ak sa rozhodneme pestovať brusnicu v záhrade, musíme vytvoriť vresovisko, teda časť pôdy so značným podieľom rašeliny. Majma na pamäti, že v nižšie položených miestach je pôda skôr vápenitá, zatiaľ čo vo vyšších polohách je pomerne kyslá. Pre zistenie kyslosti pôdy využívame test kyslosti pôdy. Kyslosť pH pôdy pre výsadbu brusnice by sa mal pohybovať od 3,5 po 4,8.
Výsadbu cranberry začíname prípravou pôdy, prispôsobíme kyslosť brusnice. Keďže brusnica je krík dosahujúci výšku do 35 centimetrov, prispôsobíme tomuto faktu aj miesto pre výsadbu. Vyhĺbime dieru hlbokú približne 25 centimetrov hlbokú a vložíme do nej rastlinu bez balu. Počas výsadby taktiež umiestnime izoláciu kyslého materiálu od vápenatej pôdy. Po umiestnení rastliny do jamy ju zasypeme pôdou a výdatne polejeme.
Výsadba brusnice na balkón
Brusnica a jej výsadba na balkón sa nelíši od bežnej výsadby. Výsadbu vykonávame v rovnakom období pričom výhodou je fakt, že do črepníka nemusíme pridávať izolačný prvok. Črepník volíme s objemom minimálne 20 litrov, s dierami na jeho dne. Po zasadení výdatne polejeme a so zálievkou pokračujeme takmer každý deň.
Zalievanie, hnojenie a rez brusnice
Brusnica obľubuje humóznu pôdu, teda zálievka by nemala byť len na báze bežného úhrnu zrážok. Pôdu v ktorej je zasadená brusnica udržujeme neustále vlhkú. Pomôcť môžeme aj nánosom vetvičiek ihličnanom, nejedovatých krov, či kameňov.
Hnojenie vykonávame organickými hnojivami. Trh ponúka viaceré hnojivá určené konkrétne pre tento druh kra. Riadime sa pokynmi uvedenými na etikete, pričom neprekračujeme odporúčané dávky hnojiva.
Rez brusnice, Vaccinium Macrocarpon ‘Red Star’, vykonávame za účelom odstránenia odumretých výhonkov či za účelom zmeny tvaru rastu. Omladzovací ani presvetľovací rez nie je potrebný. Odstránenie výhonkov vykonávame ostrými záhradníckymi nožnicami. Výhonky, ktoré sú úplne odumreté odstrihneme priamo od hlavného pňa, pričom odumreté časti výhonkov odstránime pod prvým pukom/listom.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Brusnica je rastlinou, ktorá je pomerne odolná proti mrazu. V jej prípade sa nemusíme báť ani vetra, keďže je to prízemná rastlina. Proti mrazu ju môžeme ochrániť záhradníckou textíliou, alebo čečinou. Záhradnícku textíliu položíme po celej dĺžke rastlina a pripevniť ju môžeme kameňmi poukladaných na jednotlivých rohoch, čečinu len husto naň naukladáme.
Ochrana pred škodcami pri brusnici je potrebná vtedy, ak urobíme chyby v hnojení. Prehnojenie je primárnym dôvodom nutnosti použitia postrekov proti parazitom či chorobám. Na vošky, larvy použijeme príslušný chemický postrek. Ak boli ostatné rastliny napadnuté týmito parazitmi, brusnicu môžeme preventívne postriekať. Húseníc sa zbavujeme odstrihnutím a následným spálením výhonkov na ktorých sa nachádzali.