Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sladké zemiaky a ich pestovanie

Sladké zemiaky sú čoraz viac obľúbenejšou plodinou, ktorej pestovanie začína byť v obľube aj v našich zemepisných šírkach. Sladké zemiaky, alebo batáty, pochádzajú z tropických a subtropických oblastí sveta, pričom vyžadujú minimálne 4 teplé mesiace na úplné dozretie. Vďaka skvelej sladkastej chuti batátov a ich výživovým hodnotám môžeme sladké zemiaky pestovať aj v našich končinách. Dôležitý je výber kultivaru, ktorý sa môže líšiť nie len v dobe dozretia, ale napr. aj v pachuti batátov - karotkové, zemité chute. 

 

Sladké zemiaky a klasické zemiaky sú výzorom similárne. Líšia sa však nie len vo svojej vnútornej štruktúre, ale aj v chuti a v neposlednom rade aj v spôsobe pestovania. Zatiaľ čo je materská rastlina klasických zemiakov jedovatá, listy batátov môžeme po patričnej úprave konzumovať. 



Ako pestovať sladké zemiaky? 

Ďalším markantným rozdielom medzi klasickými zemiakmi je fakt, že batáty vyžadujú dlhší čas na dozretie, pričom úrodu zbierame až koncom septembra a počas teplých dní októbra. S výsadbou začíname už počas zimných mesiacov, kedy si batáty predpripravíme vo forme predpestovaných sadeníc v interiérových podmienkach. Týmto krokom nahradíme potrebné teplé počasie pre ich vyklíčenie. Batáty vo všeobecnosti obľubujú slnečné stanovisko, a to najmä kvôli charakteru svojich jemných listov. 

 

Pestovanie sadeníc batátov

 

Sadenice si môžeme zakúpiť v miestnych obchodoch, avšak môžeme si ich vypestovať aj v domácich podmienkach. Na pestovanie sadeníc batátov budeme potrebovať pohár s vodou, ktorá je odstáta približne 24 hodín (kvôli prítomnosti chlóru), batát (môžeme ho bežne zakúpiť v supermarketoch), špajdle a pohár. 

 

Do pohára nalejeme vodu, do ktorej umiestnime batát (hrubšou stranou smerom ku dnu). Je dôležité poznamenať, že batát by sa nemal dotýkať dna, a práve v tomto prípade využijeme špajdle. Špajdle zapichneme do batátu tak, aby sa špajdle mohli opierať o okraj pohára. Vodu vymieňame približne každé 3 dni a prvé zmeny môžeme bádať už po niekoľkých týždňoch. Zo spodu batátu sa začínajú vynárať korienky a klíčky so zelenými listami. 

 

Pohár umiestnime na teplé a vlhké miesto. Vyhýbame sa suchým a chladým miestnostiam s prievanom. Klíčky začíname využívať vtedy, keď dorastú do výšk približne 20-30 centimetrov. Pri tejto veľkosti sa nemusíme obávať úhynu rastliny a kľudne ju môžeme od batátu oddeliť. Následne klíčky umiestnime do samostatného pohára s vodou, až pokým nebudú pripravené na svoj samostatný rast v zemi. 

 

Na získanie samostatných sadeníc batátov je potrebných približne 100 dní. S prípravou začíname približne od polovice februára. 

 

Sladké zemiaky a ich výsadba

 

Pri sladkých zemiakoch musíme dbať na to, aby pominuli možné mrazy. S výsadbou začíname približne v polovici mája, kedy mrazy nehrozia ani v stredne položených miestach Slovenska. Batáty obľubujú priepustnú, pieskovú pôdu. V prípade, že vysadíme batáty do ťažkej, nepriepustnej pôdy, nemusíme sa dočkať optimálnej úrody. 

Ak však vaša záhrada disponuje práve týmto druhom pôdy, odporúčame ju prevzdušniť do hĺbky približne 30 centimetrov s tým, že na jej povrchu zapracujeme aktívny humus. Ak máte pocit, že vša pôda nie je veľmi úrodná, môžete aplikovať hnojivo s vysokým obsahom fosforu. 

 

Výsadbu prevádzame vytvorením hriadok, ktoré sú vysoké približne 25 centimetrov a široké cca 30 centimetrov. Jednotlivé vyklíčené priesady sadíme pomerne hlboko, a to tak, že ich zahrnieme zemou až do ½ ich dĺžky. 

 

Týmto priesadám dodávame dostatok zálievky niekoľko dní po ich výsadbe. Ak je rastlina dobre zakorenená je odolná voči vysokým teplotám, teplotným zmenám, ale aj voči suchu. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie batátov je dôležité niekoľko dní po ich výsadbe. Vo väčšine prípadov však neskôr postačuje aj prirodzený úhrn zrážok. Časté polievanie spôsobuje hnitie koreňov, znehodnocovanie hľuzov (úrody) a rýchly rast nadzemnej časti rastliny na úkor úrody. 

 

Rovnaké pravidlo platí aj pri hnojení. Hnojiť odporúčame ešte pred samotnou výsadbou sadeníc. Hnojenie počas ich skorého vývinu môže záporne ovplyvniť ich rast, prípadne spáliť korene. Hnojenie rovnako neodporúčame ani vtedy, keď je rastlina dobre zakorenená. Hnojením spôsobíme prílišný rast listov priesady.