Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sladkasté čierne ríbezle Titánia sa hodí aj do dezertov

Ríbezle Titánia sú kríkom, ktorý disponuje veľkými plodmi s jemne kyslou chuťou. Tak, ako sú vhodné na priamu konzumáciu, tak aj na zaváranie, do džemov a chutných koláčov. Ríbezle tejto odrody dozrievajú stredne skoro, a to už počas júla. Krík je samoopelivý, a teda nepotrebuje druhú rastlinu pre kvet ani pre plody. Táto rastlina si užíva slniečko, avšak nevadia jej ani mrazy - vhodná je aj do vyššie položených miest Slovenska. 

 

Ako pestovať ríbezľu Titánia? 

Ríbezľa Titánia je ker obľúbujúci slnečné stanovisko, najlepšie však v závetrí. Závetrie je vhodné najmä pre jemné bobuľové kríky, pretože silný vietor môže zničiť veľkú časť úrody.  Vo všeobecnosti nepovažujeme tento druh ríbezle za náročný a jej pestovanie zvládne aj záhradkár začiatočník.

 

Výsadbu započíname v dvoch turnusoch, a to od marca do mája a od októbra do novembra. Počas výsadby tejto ríbezle v jesenných mesiacoch musíme dbať na aktuálne meteorologické podmienky, pretože ríbezľu nemôžeme zasadiť do zamrznutej pôdy. Ak však ríbezľa dobre zasadená, prízemné mrazy jej nevadia. 

 

Ríbezľa Titánia a jej výsadba

 

1. Ak sme vybrali správne stanovisko, druhým krokom je vybratie kríku z ochranného balu. Ešte pred sadením umiestnime koreňový systém do vedra s vodou - urýchlime tak akomodáciu koreňového systému na nový druh pôdy. 


2. Pre bobuľoviny hĺbime jamu približne 60 centimetrov širokú a 40 centimetrov hlbokú s tým, že výsadbovú jamu hĺbime v deň výsadby. Na dno jamy môžeme pridať pár hrstí kompostu, ktorý však prekryjeme pôdou tak, aby korene rastliny neboli v priamom kontakte s hnojivom (riskovali by sme spálenie koreňov).


3. Pred tým, než vložíme rastlinu do jamy skontrolujeme jej korene. Záhradnickými nožnicami skrátime všetky korene asi o 2-3 centimetre, odumreté či inak poškodené korene odstrihneme úplne. 


4. Vložíme rastlinu do jamy a prikryjeme ju zemou. Očkovanie by malo presahovať asi 4 centimetre nad zemou.

 
5. Zeminu okolo kríka udupeme a doprajeme jej značnú zálievku.

 

Výsadba na balkón

 

Výsadbu rínezle môžeme vykonať aj do črepníka a ten umiestniť na terasy či balkón. Odporúčame však po kmienkovom type ríbezle Titánie. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie ovplyvňuje množstvo úrody. Frekvencia zalievania by mala byť niekoľkokrát za týždeň a najmä v období sucha. Korene ríbezle sú plošné a rýchlo vysychajú. 

 

Hnojenie započíname počas marca, kedy hnojíme plným hnojivom. Počas obdobia hnojenia nesmieme zabudnúť na dostatočnú zálievku, pretože silná koncentrácia hnojiva môže spáliť korene rastliny. 

 

Ríbezľa a jej rez

 

Rez započíname až od 3. roku na trvalom stanovisku. Ríbezle si vo väčšine prípadov nevyžadujú žiaden špeciálny rez. Najčastejším rezom je rez, ktorý zredukuje veľmi hustú korunu. Hustá koruna znemožňuje preniknutiu svetla aj ku vnútorným plodom a preto je ich rast pomalší. 

 

Zemná ochrana a rez nežiadúcich výhonkov 

 

Ríbezľa Titánia si nevyžaduje žiadnu ochranu pred mrazom a pestovať ju môžete prakticky na celom území Slovenska bez toho, aby ste sa báli o jej prežitie počas zimy. 

 

Ríbezle disponujú nežiadúcimi výhonkami, ktoré sa formujú počas rastu. Tieto výhonky, tzv. vlky, sa pri kríkových bobuľovinách vyskytujú pri raste smerom od koreňa, a preto ich musíme rýľom vykopnúť. Stromčekové bobuľoviny disponujú výhonkami na dlhom pni. V prípade, že tieto plané výhonky neodstránime tak uberajú rastline potrebné živiny pre rast bohatej úrody.