Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Skalné ruže: Nenáročná ozdoba vašej záhrady

Skalné ruže patria medzi nenáročné sukulenty, ktoré skrášlia každú skalku či múrik. Vyžadujú len minimum starostlivosti, prežijú hlboké mrazy a dokonca majú aj liečivé účinky.

 

Čo je skalná ruža

Skalná ruža alebo skalnica je trváca bylina, ktorú ľahko spoznáte podľa charakteristických ružíc prízemných dužinatých listov. Jej latinský názov Sempervivum v preklade znamená „vždy živá”, čo perfektne vystihuje povahu tejto rastliny.

 

V záhradách sa objavuje niekoľko rôznych druhov skalníc. Medzi tie najznámejšie patrí skalnica strechová (Sempervivum tectorum), ktorá kedysi skutočne rástla na strechách domov. V minulosti sa verilo, že ich ochráni pred zásahom blesku.

 

Obľúbená je tiež skalnica pavučinatá (Sempervivum arachnoideum) s ružicami pokrytými drobnými chĺpkami a skalnica horská (Sempervivum montanum). Celkovo existuje približne štyridsať pôvodných druhov skalných ruží a veľký počet poddruhov a odrôd.

 

Listy skalníc môžu byť buď jednofarebné alebo viacfarebné. Paleta odtieňov siaha od šedej, šedozelenej, svetlo a tmavozelenej k červenej, fialovej, purpurovej až takmer oranžovej. Farby listov sa môžu meniť podľa toho, koľko slnka rastlina dostáva. Najkrajšie sfarbené budú na slnečnom stanovisku.

 

Zaujímavé je, že jednotlivé ružice skalných ruží kvitnú len raz za život. Po odkvitnutí a vytvorení semien odumierajú. Hoci sa rastlina nezvykne pestovať pre kvety, existujú kultivary s kvetmi bielej, žltej, zelenej, ružovej, hnedej, či fialovej farby.

 

Skalné ruže na predaj nájdete v e-shope Starkl: Skalné ruže

 

Pestovanie skalnej ruže

Neexistuje takmer žiadne miesto, kde by sa skalným ružiam nedarilo. Potrebujú minimum pôdy, preto sa s obľubou pestujú v skalkách, štrkových aj vertikálnych záhonoch. V záhrade budú krásne rásť aj bez vášho pričinenia. Darí sa im tiež v malých nádobách, vďaka čomu si nimi môžete skrášliť svoj balkón či interiér. 

 

Skalnice budú rovnako krásne v každom ročnom období. Sú mimoriadne odolné voči hlbokým mrazom, ako aj voči silnému vetru, suchu a horúčavám. V listoch zadržiavajú vodu, preto vydržia dlhý čas bez dažďa. Vonku ich netreba polievať vôbec, zasadené v črepníku budú občas potrebovať menšiu zálievku.

 

Skalné ruže nevyžadujú žiadne prihnojovanie ani ochranné postreky. Nie sú napádané chorobami ani škodcami. Počas zimy nevyžadujú zimnú prikrývku, no ak máte v skalke zasadené viaceré druhy rastlín, je vhodné zazimovať ju čečinou. 

 

Množenie skalnej ruže

Skalnice rozmnožujeme zakoreňovaním dcérskych ružíc, ktoré sa tvoria v okolí materskej listovej ružice. Zakoreniť môžeme odpadnuté alebo odtrhnuté ružice, ktoré stačí jednoducho zapichnúť do substrátu, štrku alebo do štrbiny v múriku. 

 

Rozmnožovanie je vhodné uskutočňovať na jar alebo začiatkom leta, aby mala dcérska ružica čas na zakorenenie pred zimou. Ak ho vykonáte v suchom období, môžete novo zasadenú rastlinku orosiť troškou vody.

 

Za krátky čas po vysadení vytvoria skalné ruže hustý a kompaktný koberec. Ak použijete kvalitný substrát, budú sa rozrastať mimoriadne rýchlo. Postačí však bežná zemina, do ktorej primiešajte piesok alebo drobný štrk.

 

Substrát by mal byť ľahký a chudobný na živiny, no môže obsahovať vápnik. Pri výsadbe je dôležitá kvalitná drenážna vrstva, ktorá bude odvádzať vodu, pretože skalné ruže neznášajú zamokrenie. Vyhovuje im slnečné stanovisko alebo polotieň.

 

Ak chcete vytvoriť efektívny vankúš z jedného či viacerých druhov skalnej ruže, predpestujte ich v nádobách a následne vyformujte do požadovaného tvaru v záhone. Rôzne kultivary sa spolu dobre kombinujú a vytvárajú zaujímavé kompozície tvarov i farieb.

 

Šťava zo skalnej ruže ako liečivo

Málokto vie, že skalné ruže obsahujú podobné látky s hojivým účinkom ako Aloe vera. Listy skalnej ruže obsahujú jemne gélovú šťavu, ktorá sa používa ako „babské” liečivo na viaceré druhy ochorení. Využiť sa dajú buď rozrezané listy slanej ruže alebo vylisovaná šťava, ktorá má dezinfekčný účinok, je chladivá a pôsobí protizápalovo.

 

Šťava zo skalnej ruže sa tradične používa na liečbu ušných ochorení ako je zápal stredného ucha, nedoslýchavosť či zvonenie v ušiach. Čerstvú šťavu možno nakvapkať priamo do ucha alebo použiť kúsok vaty, ktorý do nej namočíme a vložíme do ucha. 

 

Skalná ruža niektorým ľuďom pomáha aj pri miernej bolesti zubov a krvácaní ďasien. Na liečenie týchto problémov sa odporúča zuby najskôr vyčistiť a potom rozžuť 2-3 lístky skalnej ruže. Ústa nevyplachujeme, liečivú šťavu necháme pôsobiť počas noci.


Šťavou zo skalnice sa tiež zvyknú potierať kurie oká a bradavice, až kým výrastok neodpadne alebo nezmizne. Okrem toho môže urýchliť hojenie drobných rán, spálenia od slnka a popálenín. Šťava zabíja baktérie a znižuje zápal na poranených miestach. Užitočná môže byť aj pri akné a uštipnutí hmyzom.