Šikovné tipy na mrazenie byliniek
Bylinky si dnes môže dopestovať každý, kto čo i len trochu chce. Nevyžadujú veľkú záhradu, stačí menší kvetináč a možno ich pestovať na balkóne, ale i doma v kuchyni na parapete. Krátky návod na pestovanie byliniek si môžete prečítať na našom blogu. Keď sa vám už podarí vypestovať obľúbené druhy, postarajte sa o to, aby z nich nevyšlo nič nazmar. Mnohé majú nielen príjemnú vôňu a chuť, ale i liečivé účinky. Môžu sa popýšiť vysokým obsahom vitamínov a minerálnych látok a i z tohto dôvodu právom patria k povinnej výbave každej kuchyne.
Kým mnohé gazdinky uchovávajú bylinky na zimu sušením, čoraz viac sa dostáva do popredia aj ich mrazenie. Oproti sušeniu má niekoľko nesporných výhod.
Prečo mraziť bylinky?
Mrazenie je rýchly spôsob ako zakonzervovať akýkoľvek druh byliniek. Kým na sušenie sú vhodné skôr suchšie druhy s menším obsahom vody ako levanduľa, tymian, šalvia, či rozmarín, mraziť možno i tie s vyšším obsahom vody. Mrazením teda dokážete kvalitne zakonzervovať i mätu, bazalku, medovku, alebo pažítku.
Nespornou výhodou mrazenia je, že bylinkám zanecháva ich typickú vôňu, ale tiež chuť. Pri zmrazení sa z nich neuvoľňujú éterické oleje tak, ako pri sušení, preto si vo väčšej miere ponechávajú svoje vlastnosti. A to až po dobu 12 mesiacov. Zároveň sa môžete spoľahnúť, že pri správnej technike neprídete ani o jeden lístok. Naproti tomu, pri sušení treba rátať s menšími škodami keď nám bylinky zviazané do kytičky a zavesené smerom nadol občas odpadnú. Použite na mrazenie svoje obľúbené druhy, alebo sa inšpirujte výberom tých najchutnejších byliniek, ktorý sme pre vás pripravili my.
Spôsoby mrazenia čerstvých byliniek
Bylinky možno mraziť viacerými spôsobmi. Vyberte si ten, ktorý je pre vás najvhodnejší, a to aj v závislosti od veľkosti vašej mrazničky. Bežne sa zvyknú celé stonky byliniek mraziť a ukladať do plastových vrecúšok. Skúste to inak. Zamrazené bylinky sa vám takto môžu listami prilepiť o vrecúško, a to by bola škoda.
Ak máte bylinky z vlastnej záhrady, nemusíte ich ani veľmi umývať. V opačnom prípade v prvom kroku umyte a nechajte vyschnúť. Bylinky s väčšími listami ako napríklad bazalka, či žihľava najprv nakrájajte a nechajte trochu usušiť na plechu. Takto prichystané ich môžete uložiť do vrecúška, alebo dózy. Zamrazené potom len odoberiete podľa potreby. Niektoré druhy môžete sušiť aj so stonkou a pri príprave jedál potom jednoducho kúsok odtrhnúť.
Populárne je mrazenie byliniek do formičiek na ľad. Umyté a vysušené bylinky si nasekáte nadrobno, natlačíte čo najviac do formičky a zalejete vodou. Takto pripravené nechajte zamraziť a potom uložte do vrecúška. Podľa potreby môžete použiť i iné silikónové formičky rôznych tvarov a veľkostí, ktoré máte doma. Použite veselé formičky a zapojte do práce aj deti, ktoré sa tak s bylinkami zoznámia a možno v nich získajú rovnakú záľubu ako domáca pani.
Menej známym spôsobom mrazenie je zamrazovanie s pomocou oleja. Na tento spôsob odporúčame použiť kvalitný olivový olej, ktorý bude pri použití byliniek súčasťou pokrmu. Na rozdiel od mrazenia vo vode, olej vytvorí okolo byliniek akýsi ochranný film, ktorý k nim neprepustí pachy okolia a maximálne tak zachová ich prirodzené vlastnosti. Bylinky sa pomocou olejov bežne konzervujú i zalievaním do fliaš a vydržia tak skutočne dlho. Zamrazené môžete primiešať do mäsa, polievok, alebo šalátov.
Ako používať mrazené bylinky
Hoci bylinky po rozmrazení nie vždy vyzerajú krásne, dôležité je to, čo si zachovali vo vnútri. A to sú bohaté zásoby vitamínov a najrôznejších minerálov, za ktoré nám naše telo poďakuje. Obzvlášť v zime, keď je čerstvých potravín menej, sú takéto zdroje nad zlato. Použite ich pri varení polievok, príprave zálievky na šalát, ale pokojne i na prípravu čaju, ktorý vás dobre zahreje. Chuť a vôňa byliniek sú v dobrej kuchyni nezameniteľné a nemožno ich ničím nahradiť.