Sezónne potraviny: Čo jesť na jeseň
Sezónne potraviny sú istým spôsobom stravovania, ktorého sa držali naši predkovia pred veľkým dovozom aj exotických potravín. Potrebu konzumácie sezónneho ovocia a zeleniny pociťujeme najčastejšie počas jesene a zimy, kedy naše telo potrebuje zásoby proteínov. Počas týchto studených období so sychravým počasím si automaticky naše telo pýta teplé polievky, zvýši sa konzumácia orechov, obilnín, ktoré obsahujú nie len veľký podiel sacharidov, ale aj značný podiel potrebných proteínov či tukov.
Práve vďaka tukom a proteínom dokáže telo lepšie zvládať zimu a chlad, keďže napomáha k izolácií chladu. Z tohto dôvodu by mali byť potraviny bohaté na tieto zložky základným pilierom sezónnej stravy počas jesene a zimy. Zimný tuk má však aj ďalšie kladné vplyvy na telo, a to najmä z pohľadu nasýtenia, kedy zabraňuje prejedaniu a kladne vplýva aj na znižovanie cholesterolu v krvi.
Spôsob, akým môžeme praktizovať sezónne stravovanie aj počas chladných mesiacov je najmä potrebný príprava. S prípravou začíname už počas celého roka, avšak najmä od júla. Počas týchto plodných mesiacov zbierame plody, ktoré neskôr zavárame či sušíme, na jeseň vykopávame koreňovú zeleninu, zemiaky a iné. Práve konzervovanie týchto plodín, či už v pivnici, vo forme džemu či kompótu, príp. v mrazničke, dokážeme pripraviť plnohodnotné jedlo s dostatkom živín.
Počas chladných dní by sme sa mali zamerať najmä na konzumáciu teplých jedál, ako sú teplé raňajky či dokonca aj večere. Odporúčame prípravu hustejších krémových polievok, ktoré sú výborné najmä zo sušených hríbov. Vyhýbajte sa studeným šalátovým jedlám a studeným nápojom, ktoré môžu byť šokom nie len pre váš hrtan, ale aj pre vaše zuby.
Sezónne potraviny: Jedlá pripravujeme najmä z týchto plodín
- Tekvica
- Kukurica
- Zemiaky
- Cibuľa
- Cesnak
- Orechy
- Celozrnná pšenica
- Raž
- Ovos
- Šošovica
- Fazuľa
- Ľanové semienka
- Olivový, ľanový olej
- Mrkva
- Petržlen
- Červená repa a iné