Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Šalát polníček je zdravá pochúťka

Polníček je skvelým šalátovým variantom, ktorý môžeme vďaka jeho dostupnosti pestovať aj v našich končinách. Chuťou sa podobá bežnému hlávkovému šalátu, ktorý je značne rozšírenejší než polníček. Rozdielom medzi šalátom polníčkom a hlávkovým šalátom je najmä v obsahu vitamínov, pričom polníček dominuje. Jeho príprava je nenáročná, hodí sa takmer ku každému jedlu bez ohľadu na to, akým spôsobom bolo jedlo tepelne spracované. Polníček môže figurovať ako základ pri ľadovom šaláte, ale aj pri omáčke s mäsom. 

 

Ako pestovať šalát polníček? 

Polníček je pomerne odolná a nenáročná rastlina, ktorú môžeme pestovať takmer po celý rok. Pestovanie polníčka počas zimy je náročnejšie, avšak pri správnej starostlivosti a dostatočného tepla koncentrovaného skleníkom si môžeme tento šalát dožičiť aj počas chladných mesiacov. 

 

Pestovanie polníčka prebieha vo voľnej pôde, pričom vyberáme priepustnú, humóznu a nie príliš ťažkú pôdu. Umiestňujeme ho na slnečné stanovisko, pretože rozľahlé zelené listy potrebujú prijímať veľa svetla. 

 

Polníček a jeho výsadba

 

Výsadba polníčka spočíva v jeho správnom umiestnení. Riadime sa inštrukciami spomínanými v predošlom odseku, pričom jeho výsev môžeme započať od polovice jari, koncom leta alebo až v polovici októbra. Ak vysejeme polníček počas teplých októbrových dní môžeme sa tešiť z úrody počas studených mesiacov. Rýchlosť rastu tohto výživného šalátu závisí od kvality pôdy a starostlivosti - prekyprovanie a závlaha. 

 

Semienka ukladáme do jamiek približne 1 centimeter pod povrchom, pričom ich následne prihrnieme zeminou. V prípade viacerých radov sa snažíme dodržať rozostup medzi jednotlivými radmi aspoň 30 centimetrov - polníček sa rozrastie. 

 

Zalievanie a hnojenie polníčka

 

Zálievka je pri pestovaní polníčku dôležitá - zalievame priebežne, pôda musí byť mierne vlhká. Pri úplne suchej pôde môžeme ohroziť celú rastlinu a jemné listy začínajú rýchlo žltnúť. V opačnom prípade, a teda pri prebytočnej zálievke, hrozí rastline úhyn koreňov, resp. ich hnitie. 

 

Hnojivo nie je pri tejto plodine potrebné. Polníček je krátkodobá rastlina, neradí sa medzi trvalky. Základom je výsadba semien do pôdy s dostatočnými živinami. 

 

Zimná ochrana polníčka a jeho konzumácia

 

Pestovanie polníčka počas zimných mesiacov si vyžaduje skleníkové podmienky. Pestovanie počas zimy odporúčame len pestovateľom na juhu Slovenska, kedy teploty počas zimy nie sú až také nízke. Skleník síce dokáže regulovať, prípadne zvyšovať, teplotu - nedokáže však z mínusových teplôt vytvoriť niekoľko stupňov nad nulou. V týchto prípadoch je nutná zimná ochrana vo forme pokrytia polníčka textíliou, ktorá aspoň čiastočne ochráni polníček pred úhynom. 

 

Konzumácia polníčka je prirodzená pre široké spektrum jedál. Tak ako je bezpečná konzumácia listov polníčka, tak je bezpečná aj konzumácia jeho koreňov. Zúžitkovať úrodu môžeme už pri prvých listoch, kedy však neohrozujeme koreň rastliny!