Sakura stĺpovitá do menších záhrad
Sakura stĺpovitá je okrasný strom tešiaci sa veľkej obľube aj v záhradách záhradníkov začiatočníkov. Vďaka svojmu stĺpovitému rastu sa hodí aj do menších záhrad, ktoré si nemôžu dovoliť klasickú odrodu stromu sakura. Rôzne odrody sakúr sa líšia nie len v ich raste ale aj intenzite sfarbenia či farby kvetov. Sakuru stĺpovitú môžeme pokojne pestovať aj na balkóne. Prispôsobí sa veľkosti črepníka a nezaberá taktiež veľa miesta. Vďaka svojim krásnym ružovým kvetom sa sakura stala obľúbeným okrasným stromom mnohých záhradkárov.
Ako pestovať sakuru stĺpovitú?
Sakura stĺpovitá, Prunus Serrulata ‘Amanogawa’, je okrasným stromom, ktorého prednosťou sú lupeňovité okrasné kvety, jemnej ružovej farby. Už z názvu môžeme dedukovať, že rastie stĺpovito bez veľkých vedľajších konárov, ktoré by dotvárali klasický vzhľad stromu. Jej pestovanie je nenáročné a zvládnu ho aj záhradníci začiatočníci. Tešiť sa z kvetov sakury stĺpovitej môžeme počas mesiacov apríl a máj.
Sakura stĺpovitá a jej výsadba
Sakura stĺpovitá, rovnako ako iné okrasné stromy, má dobu výsadby od začiatku marce do mája a od polovice septembra až do mrazov. Ak chceme vysadiť sakuru počas chladných mesiacov musíme myslieť na to, že musí byť aspoň čiastočne zakorenená pred prvými mrazmi. Hoci aj slabšie mrazy môžu kmeň sakury trvalo poškodiť.
Pred samotnou výsadbou sakury je dôležité pôdu prekypriť a vykopať jamu o hĺbke 1m a šírke podľa rozľahlosti koreňov. Sakura stĺpovitá je dodávaná v ochrannom bale, ktorý roztvoríme až po uložení stromu do vykopanej jamy. Skontrolujeme korene či nie sú odumreté ani inak poškodené, prípadne niektoré prerežeme. Následne prihrnieme asi ⅓ zeminy a výdatne polejeme. Po dostatočnej zálievke pridáme aj zvyšok zeminu, ktorú udupeme a vytvoríme žľab na odtekanie vody. Nezabudneme sakuru zabezpečiť podporným zariadením proti vetru.
Výsadba sakury na balkón
Práve veľkosť sakury stĺpovitej umožňuje pestovanie na balkóne. Veľkosť črepníka by mala byť od 50 litrov, pričom sa riadime zásadou, že čím väčší črepník máme, tým bude rast stromu efektívnejší. Črepník by mal taktiež disponovať otvormi, ktoré sú umiestnené na dne, a zabezpečia odtekanie prebytočnej vody z črepníka. Rovnako ako pri iných menších stromoch, aj na dno črepníka sakury patrí dostatočná drenáž. Môžeme použiť štrk do hĺbky asi 5 centimetrov, pričom ho oddelíme rúnom, príp. inou textíliou. Dbáme na dostatočné zavlažovanie sakury a to 1 krát za deň.
Zalievanie a hnojenie sakury stĺpovitej
Sakura stĺpovitá si vyžaduje zálievku najmä počas prvého roka po výsadbe. Prvý rok je najdôležitejší najmä z hľadiska usadenia a nárastu dostatočnej dĺžky koreňov. Ak je sakura vo voľnej pôde, zálievku prispôsobujeme počasiu a úhrnu zrážok. Sakura na balkóne si vyžaduje každodennú zálievku.
Hnojenie sakury je rovnaké ako zálievka. Hnojíme primárne len počas prvého roka po výsadbe. Neskoršie hnojenie nie je potrebné a po prehnojení sa môžu vyskytnúť príznaky spálenia listov.
Sakura stĺpovitá a jej rez
Rez sakury stĺpovitej je dôležitý z hľadiska presvetlenia a preriedenia koruny. Pri tejto odrode je nutné byť obzvlášť opatrný, aby sme ju nepripravili o väčšinu koruny. Na záver rezu ošetríme jednotlivé konáre štepárskym voskom.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Zima na Slovensku postupne slabne a sakura v nížinách nepotrebuje žiadnu zimnú ochranu. Vo vyššie položených miestach odporúčame menšie stromčeky prikryť záhradníckou textíliou a pripevniť proti vetru, platí to aj pre sakury v črepníkoch.
Sakura stĺpovitá nemá žiadnych známych škodcov, avšak uškodiť jej môže prehnojenie.