Rýľovanie: Tipy ako zefektívniť prácu na záhrade
Rýľovanie záhrady je nevyhnutná činnosť, ak chce mať človek pôdu a plodiny v nej pestované v dobrom stave. Rýľovaním pôdu nielen obrátime a prevzdušníme, ale taktiež ju pripravíme na opätovné jarné vysádzanie plodín. Rýľovanie tiež podporuje zapracovanie kompostu a hnojív hlbšie do pôdy.
Ako správne rýľovať?
Na vykonávanie tejto činnosti sa zväčša používa zahrotený rýľ. Princípom rýľovania je prevracanie hrudy do hĺbky asi 20 až 25 cm. Pôdu pritom obrátime spôsobom, pri ktorom nahradíme vrchnú časť pôdy spodnou časťou. Je dobré, ak si počas rýľovania všímame hrúbku odkrojenej vrchnej vrstvy pôdy, takzvanú ornicu. Práve ona určuje kvalitu rýľovania. V praxi to znamená, že výsledný efekt rýľovania bude kvalitnejší, ak sa snažíme odkrajovať čo najtenšie kusy ornice. Tento spôsob rýľovania je rozhodne aj menej vyčerpávajúci. Veľmi dôležité pri rýľovaní je aj zozbieranie väčších kamienkov, črepín, koreňov trvácich burín a kukiel pôdnych škodcov z pôdy.
Kedy je potrebné pôdu rýľovať?
Pôdu je zvyčajne potrebné porýľovať po zbere úrody pred nástupom zimy. Platí tu pravidlo, že čím je pôda ťažšia, tým skôr by sa mala porýľovať. Najvhodnejším ročným obdobím na rýľovanie je jeseň, čiže mesiace september, október a november, kým ešte nemrzne. Pôdu je potrebné nechať nepohrabanú s veľkými hrudami na povrchu. Mráz hrudy v zime roztrhá, čím sa vytvorí priaznivá štruktúra pôdy. Takto pripravenú pôdu na jar veľmi ľahko urovnáme hrabličkami. Zároveň sa tak šetrí pôdna vlaha, podporuje sa rýchlejšie vyklíčenie jarných semien a ich dobrý rast. Je dôležité si uvedomiť, že rýľovať netreba všade. Všeobecne sa odporúča rýľovať len ťažšie ílovité pôdy. Pôda sa tiež zvykne rýľovať súčasne s použitím kompostu. Kompost do úrodných pôd zarýľujeme do hĺbky 0,2 metra a pri neúrodných pôdach ho aplikujeme až do hĺbky 0,4 metra.
Aké náradie sa používa pri rýľovaní?
Medzi typické nástroje, ktoré sa používajú pri rýľovaní patria klasické štandardné rýle, rýľovacie vidly a rigolačné rýle. Pomocou rýľovacích vidiel možno pôdu len prekypriť. Umožnia nám dôkladnejšie premiešať použité hnojivá s pôdou. Na rozdiel od vidiel, klasický rýľ dokáže pôdu okrem prekyprenia aj prevrstviť a zároveň vytvoriť brázdy, ryhy alebo jamy. Takto vzniknuté brázdy sa zvyknú zaplniť kompostom.
Na výrobu jednotlivých častí náradia sa používajú rôzne materiály. Pracovné časti sú najčastejšie vyrobené z kovu a ich tvar je prispôsobený tomu, aby čo najľahšie prenikli hlboko do pôdy. Násady týchto nástrojov sú vyrobené najmä z dreva a z plastov, zriedkavejšie z kovu. Hravo do rýľovania a zozbierania dobrej úrody!