Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ružová minipetúnia s bohatým kvitnutím

Minipetúnie sú súčasťou mnohých okrasných celkov, avšak nie len záhrad, ale aj balkónov, či visiacich črepníkov. Svojim atraktívnym sfarbením a rúrkovitým tvarom kvetov je obľúbenou okrasnou rastlinou po celom svete a vzhľadom na spojitosť so svojou predchodkyňou, petúniou, ponúka širokú paletu pestrých farieb. Táto pôvodom juhoamerická rastlina je vhodným a nenáročným riešením do každej záhradky, ktorá potrebuje oživiť a nadobudnúť druhý dych.

 

Minipetúnie kvitnú od mája do októbra, čo z nich robí dokonalý skrášľovací doplnok každého balkónu.

 

Ako pestovať minipetúniu?

Pestovanie minipetúnie sa vo všeobecnosti nelíši od svojej predchodkyne, petúnie. Táto jednoročná rastlina po odkvitnutí zanechá niekoľko semienok, ktoré je možné opätovne zasadiť a tak sa tešiť minipetúniám aj o rok. Závidenia hodné farebné balkóny, či previsy zdobiace rôzne farby? Ak ponúknete týmto slnkomilným rastlinám dostatok slnečného žiarenia, najmä toho priameho, odmenia vás množstvom pukov a prosperujúcim rastom.

 

Minipetúnie a jej výsadba

Minipetúnie je vhodné vysádzať od polovice apríla do polovice júna. Tieto dátumy sú na jej výsadbu najoptimálnejšie a to najmä z dôvodu príjemných jarných dní, bez horúčav, ktoré panujú počas júla a augusta. V obchodných reťazcoch, či na starkl.sk je možné zakúpiť už predpestované rastliny, ktorých  samozrejmosťou sú zdravé korene ako predzvesť úspešného pestovania.

 

Prvým dôležitým krokom je voľba stanovišťa, pričom minipetúnie obľubujú priame slnečné žiarenie rovnako ako väčšina letničiek. Minipetúniám sa najlepšie darí v ohraničených kvetináčoch než vo voľnej zemi.

 

Voľba kvetináča spočíva v zachovaní pravidla, ktoré pojednáva o dôležitosti otvorov na ich dne pre regulovaný odtok vody v prospech rastu rastliny. Keďže korene minipetúnie môžu dosahovať väčšie rozmery vzhľadom na pomer medzi jej koreňmi a samotným črepníkom, tieto diery na dne čiastočne upcháme malým kamienkom, alebo tehlou. Urobíme tak z toho dôvodu, že korene petúnie tieto korene môžu upchávať a tým zabezpečia prepolievanie rastliny.

 

Ďalej už len pridáme substrát vhodný pre letničky, samotné rastlinky vyjmeme z kontajnera a dbáme na to, aby sme substrát nepridávali až po samý vrch, musíme ponechať horný okraj pre polievanie.

 

Vhodnou voľbou črepníka si zaručíte aspoň čiastočný úspech, pričom odporúčame kvetináče ako je táto závesná nádoba, či klasické hranty pre muškáty.

 

Výsadba na balkón

Minipetúnie sú vzhľadom na svoj šľachtiteľský zámer vhodné práve na balkón. Ako sme vyššie spomenuli, polovičným úspechom je vhodná voľba nádoby tak, aby sme skĺbili preferencie rastliny s priestorovými možnosťami balkóna. Ak farby týchto letničiek vhodne nakombinujeme, môžeme efektívne vytvoriť presvetlený kút, či otvorené priestranstvo plné letných žiarivých farieb.

 

Zalievanie a hnojenie

Zálievka minipetúnie je dôležitou súčasťou jej starostlivosti. Denný pobyt na slnku vyžaduje dostatočný príjem zavlažovania, naopak, počas chladnejších a daždivejších dní môžeme kvetináč ponechať na daždi a tak zabezpečiť prirodzenú závlahu. Zavlažovanie tejto rastliny sa nemá vykonávať schematicky, skôr príležitostne podľa okolností počasia.

 

Hnojenie je významné z pohľadu množstva nadobudnutých kvetenstiev. Hnojenie je vykonávané hnojivami, ktoré sa spoja už s existujúcou zeminou a tak vytvoria výživný celok, ktorý dodáva rastline potrebné živiny dlhodobejšie. Ak nemáme možnosť zmiešania substrátu so samotným hnojivom, náhradou môže byť tekuté hnojivo.

 

Substrát najprv polejeme a následne aplikujeme hnojivo, aby sme sa vyhli spáleniu rastliny.

 

Minipetúnia a jej rez

Odkvitnuté kvetenstvá starostlivo odstrihneme bez poškodenia susedných kvetov, či pukov.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Vzhľadom na to, že minipetúnie sú letničky a po októbri, resp. prvých mrazoch odumierajú, sa žiadna zimná ochrana nevykonáva rovnako, ako ochrana pred škodcami. Ak sa rozhodneme minipetúnie sadiť už počas prvých mrazov, ponechávame ich na svetlom bode v teplej izbe domu.