Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Repík lekársky - bylinný liečiteľ

Repík lekársky sa v bylinkárstve používa už viac než 2 000 rokov. Jeho žiarivo žlté kvety rastú na lúkach i popri lesných cestách, no vypestovať si ho môžete aj doma. Aké účinky repík prináša?

 

Repík lekársky

Repík lekársky, latinsky Agrimonia eupatoria, je trvácna bylina z čeľade ružovité. Jeho latinský názov je odvodený z gréckeho „Argemone“, čo znamená „to, čo uzdravuje oko“. Poznať ho môžete aj pod názvami arček, boží bič, repíček alebo konopec.

 

Repík jednoducho rozpoznáme podľa vzpriamenej, chlpatej stonky, ktorá môže vyrásť až do výšky jedného metra. Listy sú nepárno perovité, zúbkaté, na rube sivé a chlpaté. Drobné žlté kvietky vytvárajú na vrchu stonky dlhé, klasovité súkvetia. Kvitne od júna do augusta, kvety majú príjemnú jablkovú vôňu. Plody sú nažky s ostňami. 

 

Repík obľubuje kypré pôdy a je teplomilný. Rastie najmä na vápencových pôdach, v krovinách, na lúkach, rúbaniskách, v lesoch a na okrajoch ciest. Na jednom mieste rastie niekoľko rokov. Pri pestovaní v záhradách je vhodné slnečné stanovisko až polotieň. Odporúča sa bohaté hojenie a dôsledné odstraňovanie buriny v okolí rastliny.

 

Priaznivé účinky na ľudský organizmus

Repík lekársky má širokú škálu pozitívnych účinkov na organizmus. Prvým z nich je podpora zdravého trávenia. Repík stimuluje produkciu enzýmov a žalúdočnej kyseliny, čím pripravujú tráviaci systém na prijímanie živín z potravy. Môže tiež regulovať funkciu pečene a žlčníka, používa sa na liečbu žlčových kameňov, cirhózy pečene a ochorenia žlčníka spojeného s prekyslením žalúdka.

 

Vďaka vysokému obsahu tanínu spolu s protizápalovými účinkami je repík lekársky obzvlášť vhodný pri rôznych gastrointestinálnych ťažkostiach, hlavne pri miernych prípadoch hnačky. Verí sa, že znižuje opuch v mäkkých tkanivách tráviaceho traktu. Triesloviny v repíku podporujú zdravie slizníc a vstrebávanie živín.

 

Už od stredoveku sa používa na urýchlenie hojenia rán a zastavenie krvácania. Je to vynikajúci koagulant – látka, ktorá podporuje zrážanie krvi. V dnešnej dobe je tento účinok repíka užitočný pri znižovaní krvácania v tele, vrátane silného menštruačného krvácania. Jeho protizápalové vlastnosti tiež pomáhajú zmierniť menštruačné kŕče a bolesti spôsobené silnou menštruáciou.

 

Repík je užitočný pri liečbe ľahkých ochorení horných dýchacích ciest. Často sa používa ako kloktadlo na upokojenie bolestí hrdla, vredov v ústach a zapálených ďasien. Jeho protizápalové účinky sa využívajú aj pri liečbe akné a iných kožných ochorení. Je vhodný na každodenné čistenie pleti aj starostlivosti o pokožku hlavy.

 

Liečiteľstvo

Repík je známou bylinou v tradičnom liečiteľstve. Germánske kmene ho v minulosti hojne používali pri liečení rán, uštipnutí hadom a na odstránenie bradavíc. Neskôr sa vďaka svojmu koagulačnému účinku používal na liečbu strelných poranení. 

 

Tradične sa používa aj ako pomoc pri problémoch s trávením a na zlepšenie zdravia dýchacích ciest, pri problémoch ako ako je kašeľ, nachladnutie a bronchitída. Repík lekársky bol kedysi považovaný za všeliek. Ani dnes bylinkári nedajú dopustiť na túto všestrannú a pomerne ľahko dostupnú liečivku.

 

Účinné látky

Repík lekársky obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných kyselín: jablčnú, citrónovú, salicylovú, ale predovšetkým kyselinu kremičitú. Nájdeme v ňom aj mnohé minerály, vitamíny B, C a K, železo, triesloviny, cholín, fytosteroly a viaceré flavonoidy. Vďaka týmto látkam patrí repík medzi najuniverzálnejšie liečivé rastliny.

 

Zber

Z repíka zbierame kvitnúcu časť, ideálne ešte na začiatku kvitnutia v máji až júni. Vňať je náchylná na zaparenie, preto ju treba sušiť na vzdušnom mieste. Ak chceme kvety sušiť v sušičke alebo rúre, neprekračujeme teplotu 35 °C. Sušený repík uchovávame v dobre uzavretej nádobe na tmavom a suchom mieste.

 

Formy spracovania – čaj, masť, oleje, nálev

Najjednoduchšou formou spracovania repíka je repíkový čaj, ktorý si môžete pripraviť z čerstvých i sušených kvetov. Jednu čajovú lyžička byliny zalejeme 250 ml vody, sparíme a krátko vylúhujeme. Takto pripravený nálev môžeme vypiť alebo nechať vychladnúť a aplikovať na kožu, napríklad na podporu liečby drobných rán alebo akné.

 

Obľúbeným produktom je aj liečivá masť z repíka. Pripravíme si ju jednoducho – 250 g vazelíny alebo kokosového oleja zohrejeme v hrnci, zmiešame s 1 šálkou jemne nasekaných kvetov repíka. Zmes necháme odstáť jeden až dva dni. Následne opäť zahrejeme, precedíme cez plátno a necháme stuhnúť.

 

Podobným spôsobom môžeme pripraviť aj repíkový olej. Sušené alebo čerstvé kvety repíka vložíme do pohára, prípadne sklenenej fľaše s uzáverom. Zalejeme ich olivovým alebo slnečnicovým olejom a necháme odstáť na suchom mieste. Každé 2-3 dni pretrepeme. Olej precedíme asi po 3 týždňoch, no pokojne ho môžeme nechať lúhovať aj dlhšie.

 

Kedy repík neužívať?

Repík všeobecne nie je vhodné užívať dlhodobo, po 2-3 týždňoch je potrebná dostatočná prestávka. Inak by mohol spôsobiť kŕče a žalúdočné problémy. Repíkový čaj alebo iný liek z repíka sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Nie je vhodné užívať ho ani v prípade, ak trpíte hnačkou. Pozor by si mali dať aj ľudia citliví na tanín – repík by mohol spôsobiť nevoľnosť.